اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قرار است کشورهای مهم منطقه که بر سرنوشت افغانستان تأثیر‌گذار هستند در اجلاس مسکو اشتراک کنند اما از امریکا، اتحادیه اروپا،ناتو و به طور کلی کشورهای غربی برای اشتراک در این اجلاس دعوت به عمل نیامده است.

 

بعد از سخنان جنجالی جنرال نیکلسن قومندان ناتو در افغانستان تصور می‌شد که با اشتراک امریکا یا نماینده‌ای از ناتو و اتحادیه اروپا در اجلاس مسکو موافقت شود.

 

مقامات روسی اعلام کردند از هند و ایران برای اشتراک در اجلاس مسکو دعوت به عمل آمده است.

 

کارشناسان بر این باورند که اجلاس مسکو با هدف احیای نقش فعال روسیه در افغانستان برگزار می‌شود.

 

بعد از سال 1979 عیسوی این اولین بار است که روسیه تصمیم گرفته دوباره نقش فعال در تحولات افغانستان ایفا کند.

 

به راپور روزنامه جنگ، نشست قبلی روسیه درباره صلح افغانستان در دیسِمبر سال 2016 عیسوی با اشتراک پاکستان و چین برگزار شد.

 

دولت کابل از برگزاری نشست روسیه با اشتراک پاکستان و چین چندان راضی نبود اما در اجلاس مسکو افغانستان، هند و ایران اشتراک خواهند کرد که مشروعیت بیشتری به این اجلاس می‌بخشد.

 

بیشتر کارشناسان معتقد هستند که تلاش روسیه برای نقش‌آفرینی در افغانستان و نزدیک شدن این کشور به پاکستان نتیجه تنش بین واشنگتن و مسکو است.

 

به گفته این کارشناسان روس‌ها از امریکا من‌حیث مانع صلح در افغانستان یاد می‌کنند و این کشور را راه حل به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح نمی‌دانند.

 

آمنه‌خان کارشناس مسایل دفاعی و عضو موسسه مطالعات استراتیژیک پاکستان در این زمینه گفت: تمام کشورهای تأثیر‌گذار منطقه در اجلاس مسکو اشتراک می‌کنند بنابراین باید به نتایج آن امیدوار بود.

 

وی افزود: با اینکه گسترش تروریزم یک مشکل جهانی است اما درباره صلح افغانستان کشورهای منطقه بیشتر می‌توانند نقش‌آفرینی کنند تا کشورهای دیگر مانند امریکا

 

آمنه‌خان در ادامه تأکید کرد: با توجه به پیچیده بودن اوضاع افغانستان انتظار زیادی از اجلاس مسکو نداریم و رسیدن به یک نتیجه قطعی بعید به نظر می‌رسد.

 

عمر صمد سفیر سابق افغانستان در کانادا و فرانسه در این زمینه گفت: با اضافه شدن 3 کشور به اجلاس مسکو مقدمه آشنا شدن با نظرات یکدیگر فراهم می‌شود و همه چیز در مراحل اولیه قرار دارد.

 

وی افزود: نمی‌توان توقع زیادی از اجلاس مسکو داشت زیرا بی اعتمادی بین پاکستان و افغانستان ادامه دارد و تا این مشکل حل نشود نمی‌توان درباره صلح به نتیجه رسید.

 

عمر صمد تأکید کرد: اگر روسیه و چین بتوانند بین پاکستان و افغانستان میانجیگری و اعتماد‌سازی کنند می‌توان به آینده اجلاس‌هایی مانند نشست مسکو امیدوار بود.