اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دو روز قبل داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به دعوت رییس‌جمهور مصر عازم قاهره شد و دیروز با محترم احمد طیب رییس دانشگاه الازهر دیدار و گفتگو کرد و سپس در جریان افتتاحیه کانال دوم سوئز ملاقات با بعضى از مقام های کشورهای آسیایی، اروپایی، آفریقایی را در برنامه ی خود دارد.

 

لذا جا دارد تا نگاهی بیندازیم به مسایل هدفدار داکتر عبدالله در این سفر:

 

سه سال پیش پس از 32 سال سفارت مصر در کابل افتتاح شد تا روابط افغانستان و مصر از سر گرفته شود. اما آنچه بیش از حد باید مورد توجه قرار گیرد نقش آمریکا در نابه سامانی های چند سال اخیر مصر است. از سقوط دولت حسنی مبارک تا کودتا علیه محمد مرسی و سپس ناامنی های دولت السیسی.

 

مشکلات مصر از آنجا شروع شد که یکباره آمریکا که همیشه حامی حکومت مصر بود، چند میلیارد دالر به این کشور اختصاص داد و به یکباره واشنگتن تغییر سیاست داد و از مردم مصر اعلام حمایت نمود! دولت مصر بخاطر منافع اسراییل و آمریکا با ایران و عراق رابطه اش را خراب کرده بود و نقش مفیدی برای امنیت اسراییل و آمریکا در منطقه ایفا نمود، علت آن هم نیز مشخص است. هر حکومت دیکتاتوری برای حفظ بقای خود مجبور است به دیگران متوسل شود و واضح و روشن است که اگر اسراییل نمی خواست، حسنی مبارک نمی توانست سی سال حکومت کند.

 

کاخ سفید وقتی دانست که دیگر دوران مهره ی 30 ساله اش در مصر به پایان رسیده، شخصی را جایگزین حسنی مبارک کرد که علاوه بر اینکه به غرب نزدیکتر باشد، از حمایت مردمی نیز برخوردار گردد و پس از این مرحله باید یک دیکتاتور نظامی دیگر را بر سر کار بیاورد تا بتواند آنچه را که مبارک انجام می داد، متقبل شود اما این بار با وجهه مردمی.

 

تمام این موضوع را مطرح نمودیم برای اینکه بپرسیم اگر آمریکا واقعا خواهان برقراری دموکراسی در منطقه است، چرا در افغانستان دم از دموکراسی می زند و با طالبان می جنگد، ولی در جاهایی که به نفع اش نباشد از دیکتاتورها حمایت می کند. آیا این یک سیاست دوگانه نیست؟ آیا نمی توان گفت که آمریکا قصد دارد تا با حمایت از مخالفین، بهانه بیشتری برای حضور نظامی خود در منطقه به وجود آورد؟

 

دولتمردان افغانستان باید بدانند آمریکا کاری را می کند که به نفع منافع خودش باشد، لذا مقامات محترم باید از مصر عبرت گیرند که اگر با دیکتاتوری بر مردم فشار بیاورند، در حالی که خود غرق فسادند، مردم این بار را تحمل نخواهند کرد. به قول ضرب المثل معروف حکومت با زور دوام می آورد ولی با ظلم هرگز. چون فشار مردم به حدی است که آمریکا نیز توان مقابله با آن را ندارد و به ناچار مجبور است مهره های خود را برای رسیدن به منافعش تغییر دهد. در این میان تنها کسی که متضرر شده است آن دولتمردی است که وطنش، هم دینش و غیرتش را به بیگانگان فروخته است و مطمئنا این خیانت در ذهن ملت افغانستان ثبت و ضبط خواهد شد.

 

به ویژه در مبحث فساد مالی که اگر جلوی فساد در کشور گرفته نشود بالاخره روی افغانستان به سرنوشت مصر گرفتار خواهد شد زیرا تا هنگامی که نظام اداری افغانستان اصلاح نشود، کشور ما شاهد پیشرفت نخواهد بود.

 

لذا امید داریم هدف از سفر داکتر عبدالله به مصر صرفا گردشگری نباشد و از برخی وقایع درس بگیرد.

موضوع : اخبار