اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حمله تروریست ها به پاریس و کشته شدن تعداد زیادی از مردم باعث شد که همه متوجه خطرشدید داعش در کل جهان شوند و متوجه شوند که این گروه فقط کشورهای خاصی را مورد تهدید قرار نمی دهد. حالا چرا پاریس که کشوری جزو امن ترین کشورهای جهان تلقی می شود هدف قرار می گیرد؟

 

بشیر بیژن آگاه مسایل سیاسی در برنامه «باخبر» گفت: اشتراک بسیار سمبولیک پاریس در نبرد علیه داعش در سوریه و در همنوایی و همسویی با روسیه می تواند یکی از عوامل جزیی حمله داعش به پاریس باشد. چرا که در حملاتی که به تازگی روس ها علیه داعش انجام دادند پاریس هم شریک بود. در حالت کلی عدم دقت در پدیده بسیار خطرناک و یا شوخی پنداشتن آن می تواند اثرات بدی بر هر کشوری بگذارد.

 

وی دربررسی علت حمله داعش به پاریس اظهار کرد: پاریس از جمله کشورهایی است که بسیار با امنیت خاطر در تامین امنیت شهروندانش برخورد می کند و نمی شود گفت ضعف ها یا عدم کفایت نهادهای امنیتی پاریس باعث شده که این اتفاق بیفتد. این اتفاق ها در مطمین ترین و امن ترین جاهای این کشور اتفاق افتاده است.

 

بیژن داعش را برای کل جهان خطرناک دانسته و افزود: افغانستان در وضعیتی قرار دارد که اگر تروریستها بتوانند قرارگاههایی مستحکم را در اینجا ایجاد کنند می توانند یک بخشی از جهان را معیوب سازند و شاید هم نابود کنند. حادثه پاریس باید عامل یک انگیزه باشد و این انگیزه اجماع جهانی را در امر مبارزه علیه تروریزم به وجود آورد. اجماع جهانی از قبل وجود داشته اما این اجماع باید مدیریت شود تا این پدیده هرچه زودتر نابود شده و بشریت نجات پیدا کند. در غیر این صورت اگر بی تفاوتی نسبت به این موضوع ادامه پیدا کند شاید کشورهای اروپایی ببیشتر مورد هدف قرار بگیرند و چیزهای زیادی را از دست بدهند.

 

این آگاه سیاسی آمریکا را به عنوان حامی گروه های تروریستی می داند و می گوید: آمریکا به عنوان یکی از مقتدرترین کشورهای جهان، در مدت زمان حضورش در افغانستان، به خاطر تعهد برای مبارزه علیه تروریزم اعتبار خودش را در سطح جهان از دست داد. چرا که هیچ توجیه منطقی و واقع بینانه نمی تواند وجود داشته باشد که در حضور آمریکا و متحدانش که سلطان های کره زمین پنداشته می شوند که یک گروه بی سرو پا نه تنها نابود نمی شود بلکه با گذشت زمان حوزه نفوذ، گسترش و تسلط شان گسترش پیدا می کند. این موضوع، کشورهای جهان را روز به روز به این واقعیت که آمریکا خود، آنها را تمویل و تجهیز و حمایت می کند واقف می کند. آن روز دور نیست که آمریکا به عنوان بی حیثیت ترین کشور شناخته شود و دور نخواهد بود که به سرنوشت شوروی دیروز مبتلا شود.

 

وی معتقد است آمریکا نه تنها تروریزم را کاهش ندادند بلکه باعث افزایش آن در کشورها شدند و گفت: آمریکا به افغانستان آمد و متعهد شد که تروریزم را در اینجا از بین می برد اما برخورد دوگانه و چندگانه وی، وضعیت را در منطقه و در بخش هایی از جهان بدتر ساخته و نگرانی ها را افزایش داد.آمریکا تا هنوز تعریف واحدی از تروریزم ارایه نداده و مشخص نیست دقیقا با چه کسانی مبارزه می کند. علاوه بر این بی عدالتی و فقر دو مولفه یا دو فاکتور تمویل کننده و تولید کننده تروریزم در کره زمین به حساب می آیند. آمریکا و متحدانش، هیچگونه پروژه ای نه در افغانستان و نه در هیچ کشور دیگر برای این مساله مدنظر نگرفته است. آنها با شعارهای میان تهی و عوام فریبانه خود نه تنها تروریزم را کاهش ندادند بلکه در افغانستان و خاورمیانه و ده های کشور دیگر افزایش دادند.

 

بیژن در خصوص استفاده مثبت از حادثه پاریس اظهار کرد: اگر کشورهای جهان پس از این حادثه شروع به اقداماتی علیه تروریست کنند حوزه گسترش گروه های دهشت افکن محدود می شود. اجماع نظر درمورد این مساله وجود دارد اما تا هنوز با این اجماع به صورت مسوولانه برخورد نشده است. این حوادث باید انگیزه خلق کند و این انگیزه می تواند به راهکارهایی وصل شود که از یکسو اعتماد مردم جهان چه مسلمان و چه غیر مسلمان نسبت به قدرت های مهم جهان را به وجود بیاورد و از جانب دیگر این اجماع، کانالهای انتشار این پدیده تروریست را مسدود کند. این موضوع بستگی به برخوردهای مدبرانه دارد.

 

وی در پایان گفت: هم اکنون و با این اتفاق سوالهایی درمورد کشور آمریکا در ارتباط با گروه داعش وجود دارد. حالا آمریکا برای حفظ حیثیت خود باید اقداماتی را انجام دهد. شهروندان آمریکا باید پی برده باشند با این برنامه هایی که آمریکا داردنه تنها به اهداف استراتژیک خود دست نمی یابند بلکه حالاتی مانند ویتنام در افغانستان و حالاتی در آمریکا مانند شوروی سابق پیش می آید و آمریکا خود منزوی و تجزیه شود.

موضوع : اخبار