اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با وجود سیاست های ضد و نقیض پاکستان در برابر کشور، سران حکومت همچنان خاموش هستند و تاکنون اقدام عملی نسبت به این موضوع انجام نداده اند. در تازه ترین مورد حکومت پاکستان سفیر افغانستان را در پیوند به پرتاب موشک از خاک افغانستان بر این کشور فراخواند. این در حالی است که خاک کشور همواره آماج حملات موشکی پاکستان قرار می گیرد و هیچ اقدام جدی صورت نمی گیرد. پیش از این نیز سران حکومت گفته بودند که اقدامات پاکستان در قبال افغانستان تعیین کننده روابط آینده میان اسلام آباد و کابل است اما پاکستان همچنان سیاست دورنگی خود را در پیش گرفته است. بااین حال چگونه بایدزمینه مهار اقدامات پاکستان رافراهم کرد؟

 

شاه حسین مرتضوی مدیر مسوول روزنامه 8 صبح در برنامه بازنگاه در مورد اقدامات کشور نسبت به پاکستان گفت: پاکستان کشوری قدرتمند است و نباید آن را دست کم گرفت. مشوری است که ارتش قوی و ادعای قدرت اتمی دارد. همچنین این کشور در میان کشورهای عربی وغربی دارای لابی گران بسیار چیره دست است که واقعیت ها را بخصوص در ارتباط با افغانستان برعکس جلوه می دهد اما در مقابل آن افغانستان، سیاستی که بتوان با توسل به آن جایگاه کشور را در منطقه ثابت نگه داشت تاکنون نداشته است. حتی اقدامات و سفرهایی که آقای اشرف غنی به پاکستان داشت و بسیار خوشبین کننده بود ما را دوباره به نقطه صفر برگرداند.

 

وی اقدامات حکومت نسبت به پاکستان را خام دانست و گفت: بدون شک ما از رقیب خود شناخت کافی نداشتیم. ما تمام کارت های بازی خود را روی میز پاکستان گذاشتیم و به راحتی حاضر شدیم تا با آنان تفاهمنامه امضا کنیم، حتی منابع اطلاعتی خود را از بین بردیم. در درون افغانستان با امضای این تفاهمنامه یک شکاف بسیار بزرگی را ایجاد کرد که حتی منجر به خراب شدن رابطه اشرف غنی و حامد کرزی رییس جمهور پیشین شد. در واقع دستاورد این تفاهمنامه بیشتر برای پاکستانی ها بوده است.

 

مدیر مسوول روزنامه 8 صبح افزود: حرکت ها بسیار خوش باورانه بود و متاسفانه حلقاتی که در بخش سیاست خارجی با پاکستان کار می کردند به راحتی فریب آنان را خوردند. همچنین کشورهای واسطه نیز بیشتر تشویق می کردند تا افغانستان به این سمت برود و نتیجه این شد که رییس جمهور کشور از یک مرده تشکر کند. ما توانایی استفاده از سیاست علیه کشوری که مرگ کلا عمر را 2 سال در جامعه جهانی پنهان نگه داشته است را نداریم و دیدیم که هیچ کشوری بابت این کار پاکستان را سرزنش نکرد. این نشان دهنده آن است که افغانستان جایگاه خود را در سطح دنیا از دست داده است و ما دیگر اولویت برای دنیا نیستیم. اگر می بودیم متحدان ما از جمله آمریکا و انگلیس و دیگر کشورها واکنش جدی نشان می داد.

 

شاه حسین مرتضوی در پایان خاطرنشان کرد که خواسته های حکومت وحدت ملی بسیار واضح است و گفت: اما دیدیم که حمایت از طالبان اگر در زمان گذشته پنهان بود در حال حاضر به گونه علنی صورت می گیرد. در این هیچ شکی نیست که طالبان ابزار استفاده پاکستان است. ما چند مشکل داریم. اول باید در مورد پاکستان به یک اجماع سیاسی برسیم و در برابر پاکستان هماهنگ باشیم. دوم این که اولویت ها حکومت مشخص نیست و تمام انرژی حکومت وحدت ملی صرف این می شود که ما کلمه افغان را در تذکره درج کنیم یا خیر. متاسف هستم که انرژی حکومت وحدت ملی صرف مسایل حاشیه ای می شود. تا زمانی که اولویت ها مشخص نشود بدون شک شاهد دستاورد نخواهیم بود.