اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم فرزند مولوی عبدالمتین در سال ۱۳۳۶ خورشیدی درمحله عمرض ولایت پنجشیر زاده شد.

 

آموزش های ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت و در سال ۱۳۴۹ بخاطر پیشبرد تحصیلات عالی وارد مدرسه دارالعلوم عربی کابل شد.

 

محمد قسیم فهیم پس ازکودتای ۱۳۵۷ غرض اشتراک در جهاد بر ضد قوای شوروی به پاکستان هجرت نمود، اما پس از اقامت کوتاهی در اول حمل ۱۳۵۸ دوباره به افغانستان آمد و مبارزه مسلحانه خود را در منطقه شیگل ولایت کنر آغاز کرد.

 

در تابستان سال ۱۳۵۷ موصوف وارد دره پنجشیر گردید و در زمینه ایجاد هسته های جهاد و مقامت همدوش با احمد شاه مسعود ابتدا در پنجشیر و بعد در سایر نقاط کشور همت گماشت. وی به حیث فرمانده مجاهدین در ولسوالی اندراب ولایت بغلان نیز ایفای وظیفه نمود.

 

محمد قسیم فهیم درسال ۱۳۶۰ در راس یک هیات عالی رتبه مجاهدین به ولایات شمال شرق (بدخشان، بغلان تخار و قندوز) جهت بسیج مجاهدین در چارچوپ شورای نظارسفر نمود و در این راستا نقش مهم و ارزنده را ایفا کرد.

 

محمد قسیم فهیم درسال ۱۳۶۶ به حیث فرمانده عمومی مجاهدین درشمال کابل، مسوولیت نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و درسال ۱۳۶۸ به خاطر گسترش و انسجام بیشتر نیروهای شورای نظار به ولایت شمالی مزارشریف، جوزجان و فاریاب سفر نمود و به موفقیتهای دست یافت.

 

محترم فهیم پس ازسقوط حکومت داکتر نجیب الله و پیروزی مجاهدین در ۵ ثور ۱۳۷۱ در راس نیروهای مجاهدین وارد کابل گردید و در همین سال به حیث وزیر امنیت کشور مقرر شد و با سیطره طالبان در سال ۱۳۷۵ مدت کوتاهی به حیث فرمانده عمومی نیروهای مقاومت در ولایات شمال کابل ایفای وظیفه نمود.

 

مرحوم محمد قسیم فهیم پس از شهادت احمد شاه مسعود در ۱۸ سنبله ۱۳۸۱ فرماندهی کُل نیروهای دولتی و مقاومت را به دوش گرفت و به تاریخ ۲۲ عقرب ۱۳۸۰ به همکاری نیروهای ایتلاف بین المللی وارد کابل گردید.

 

محترم فهیم پس از برگزاری کنفرانس بُن و ایجاد اداره موقت به حیث معاون اول رییس اداره موقت و وزیر دفاع ملی تعیین شد و به تاریخ ۱۵ ثور ۱۳۸۱ خورشیدی به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه اش در آزادی کشور بلندترین رتبه نظامی کشور یعنی مارشالی را دریافت نمود.

 

مارشال محمد قسیم فهیم بعد از جرگه اضطراری برای بار دوم به حیث معاون اول ریاست جمهوری و وزیر دفاع ملی کشور تعیین گردید. موصوف به دریافت مدال احمد شاه بابا نیز مفتخر گردید.

 

حامد کرزی در نخستین انتخابات ریاست جمهوری، قسیم فهیم را از معاونت خود کنار زد و به جای او، احمد ضیا مسعود برادر احمد شاه مسعود را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد. این اقدام که برای بسیاری غیرمنتظره بود، روابط میان آقای فهیم و رییس جمهور کرزی را تیره کرد، تا جایی که فهیم گفت: حامد کرزی دیگر هرگز از حمایت مجاهدین حمایت برخوردار نخواهد شد.

 

در پنج سال ریاست جمهوری آقای کرزی، مارشال فهیم گوشه نشینی اختیار کرد اما هر از گاهی از حکومت آقای کرزی به خاطر آنچه که او کنار زدن مجاهدین از قدرت می خواند، به شدت انتقاد می کرد. در مقابل عده ای علت سکوت وی در سال‎های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ را ناشی از تدبیر و وطن دوستی فهیم عنوان می کنند و می گویند که وی در این سال‎ها از مجاهدین می‎خواست تا در راه حل مشکلات و برای پیشرفت کشور تلاش کنند.

 

در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون اول جلالتماب حامد کرزی تعیین شد و بعد از پیروزی در انتخابات، به حیث معاون اول رییس جمهوری اسلامی افغانستان در ۲۹ عقرب ۱۳۸۸ حلف وفاداری یاد نمود تا سال گذشته در روز ۱۸ حوت ۱۳۹۲ در سن ۵۷ سالگی دار فانی را به سوی دیار باقی وداع نماید.

 

مارشال فهیم که به زبان های دری، پشتو و عربی صحبت می کرد، از آغاز اداره موقت چند بار مورد سوء قصد قرار گرفته بود اما هر بار جان سالم به در برد.

 

از حاصل ازدواج ایشان با خانم ناهید فهیم، چهار فرزند به جا مانده است.

 

به هر حال مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم در کمال ناباوری اش، با همه ی شهرت و قدرت و ثروت و نفوذش، دنیایی را که برایش سالیان سال زحمت کشیده بود ناخواسته ترک کرد و به جایی شتافت که باید در قبال لحظه لحظه زندگی در این دنیا پاسخگو باشد.

 

شاید اگر سال گذشته چند ماه قبل از فوت، به جناب فهیم می گفتی، مرحوم فهیم!!! با برخورد جدی ایشان مواجه می شدی همانگونه که هیچ کدام از سران قدرت طاقت شنیدن نام مرگ را ندارند. اما اکنون یک سال از پیوستن ایشان به تاریخ گذشته است گویی که هیچگاه مارشالی بر روی زمین نبوده است.

 

به هر حال از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر جمیل و برای همکارانشان در دولت وحدت ملی آرزوی پندپذیری داریم.