اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بحران جاری در افغانستان تنها از طریق نظامی قابل حل نیست و نیاز به دیپلوماسی فعال واشینگتن و تفاهم با کشورهای منطقه را نیز دارد.


پنتاگون در حالی با فرستادن جنرال جوزف دنفورد لوی درستیز اردوی امریکا به کابل برای نهایی کردن استراتیژی نظامی امریکا در قبال افغانستان تلاش دارد که با وجود گذشتن 6 ماه از روی کار آمدن دونالد ترمپ، ارگ سفید هنوز نتوانسته است رویکرد جدید دولت امریکا در قبال افغانستان را اعلام کند.

هفته گذشته جنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا که برای ارایه راپور به کمیته نیروهای مسلح در مورد سیاست سالانه دفاعی در سنای امریکا حاضر شده بود به دلیل عدم اتخاذ استراتیژی مشخص در قبال افغانستان مورد انتقاد جان مکین و سایر سناتوران امریکایی قرار گرفت.

پس از آنکه پلان جنگی مک‌ مستر مورد تایید ارگ سفید قرار نگرفت، پنتاگون تلاش دارد تا استراتیژی نظامی جدید امریکا در قبال افغانستان را طراحی کند که به همین دلیل جنرال دنفورد لوی درستیز اردوی امریکا را به کابل فرستاده است تا بررسی کند که بن‌بست جاری امنیتی در مبارزه با طالبان را با چه میزان افزایش نیرو می‌توان در هم شکست.

در پی انتقادات سناتورهای امریکایی هفته گذشته وزیر دفاع امریکا در سنای این کشور اعلام کرد که تا اواسط ماه جولای رویکرد جدید امریکا که استراتیژی نظامی این کشور در قبال افغانستان را نیز شامل خواهد شد، اعلام می‌کند.

اما کارشناسان معتقد هستند که بن‌بست امنیتی در افغانستان تنها با اعزام نیروهای بیشتر نظامی به افغانستان و در پیش گرفتن رویکرد نظامی درهم نخواهد شکست زیرا اختلافات سیاسی مقامات کشورمان و فساد اداری نیز از عوامل انکارناپذیر این وضعیت محسوب می‌شود.

دامین هارفات مسئول دفتر ارتباطات رسانه‌ای قومندانی مرکزی امریکا در افغانستان به رادیوآزادی گفت: هدف سفر اینست که جنرال دنفورد با رهبران حکومت افغانستان و قومندانان ناتو و امریکایی دیدار کند و در مورد ماموریت حمایت قاطع نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان گفت‌وگو کند.

به نظر می‌رسد یکی از عوامل اصلی تاخیر شش ماهه ارگ سفید در اعلام رویکرد جدید امریکا در قبال افغانستان که استراتیژی نظامی نیز بخش عمده‌ای از آن است، عدم تفاهم بین امریکا و کشورهای اروپایی بر سر آینده ماموریت حمایت قاطع و نقش نیروهای ناتو در افغانستان است.

در حالی که ارگ سفید چند ماه قبل اعلام کرده بود که ترمپ پس از نشست سران ناتو رویکرد نهایی امریکا در قبال افغانستان را اعلام خواهد کرد، عدم تفاهم ترمپ با سران کشورهای سازمان ناتو و خاصتاً جرمنی سبب شد تا ارگ سفید نتواند رویکرد خود در قبال افغانستان را مشخص کند.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان هم دلیل سردرگمی ارگ سفید در افغانستان را عدم آگاهی ترمپ از مسایل جاری در افغانستان می‌دانند که اعطای صلاحیت و سپردن کار به جنرال ماتیس وزیر دفاع امریکا برای مشخص کردن رویکرد امریکا در قبال افغانستان نیز به همین دلیل صورت گرفته است.

ترمپ در حالی از جنرال ماتیس خواسته تا رویکرد جدید امریکا در قبال افغانستان را مشخص کند که بحران جاری در افغانستان تنها از طریق نظامی قابل حل نیست و نیاز به دیپلوماسی فعال واشینگتن و تفاهم با کشورهای منطقه را نیز دارد به همین دلیل به نظر می‌رسد که جنرال ماتیس نتواند از پس آن برآید.

کارشناسان معتقد هستند که به دلیل حساسیت کشورهای منطقوی خاصتاً روسیه از فعالیت و گسترش مرموز داعش در افغانستان وضعیت امنیتی افغانستان پیچیده‌تر از آن است که با اعزام عساکر بیشتر و تشدید جنگ بهبود یابد.

گرچه جنرال ماتیس اعلام کرد که رویکرد منطقوی را در قبال افغانستان اتخاذ خواهد کرد اما سپردن رسیده‌گی به بحران در افغانستان به یک جنرال نظامی نشان می‌دهد که ترمپ تمایلی به همکاری با کشورهای منطقه برای حل سیاسی بحران جاری در افغانستان ندارد باید منتظر ماند که آیا با سفر لوی درستیز اردوی امریکا به افغانستان رویکرد امریکا و یا حداقل استراتیژی نظامی این کشور در قبال افغانستان مشخص خواهد شد و یا تلاش‌های وزیر دفاع امریکا مانند جنرال مک‌ مستر مشاور امنیت ملی این کشور بی‌نتیجه خواهد ماند.