اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از سقوط ولسوالی چهاردره دشت ارچی نیز به دست طالبان افتاد. بیرق سفید طالبان در دشت ارچی برافراشته شد. چندی قبل ازاین، ولسوالی یمگان نیز سقوط کرد و تحت تصرف طالبان در آمد. در کنار آن در کابل حمله سنگینی بر ساختمان پارلمان افغانستان از جانب طالبان شد. این روزها مردم به جای نان و آب و تغییر در دسترخوان، امنیت و حفظ جانشان را می خواهندبا وجود اینکه ما بیش از چهارهزار نیروی امنیتی داریم. عوامل این ناامنی ها و عوامل سقوط ولسوالی چهاردره، دشت ارچی و یمگان بدخشان چه چیزهایی است؟

 

معین مرستیال عضو پیشین مجلس نمایندگان در برنامه «آوند» گفت: علت سقوط مناطق و ولسوالی های مختلف در جغرافیای افغانستان، با توجه به وضع سیاسی و نظامی همان منطقه عوامل متعدد دارد. بحث سقوط یک ولسوالی در بدخشان و خطر برای ولسوالی های دیگر عوامل مختلفی دارد. در قندوز و ولسوالی چهاردره عوامل مختلف و متفاوت دیگری دارد.

 

وی درمورد عوامل سقوط یمگان عنوان کرد: یکی از عوامل سقوط بدخشان موجودیت مخالفان مسلح افغانستان در مناطق مختلف آن برای اهداف مختلف است. یکی از آن اهداف، چور و چپاول معادن این ولایت است. افراد دیگری جدا از طالبان وجود دارند که برای رسیدن به اهداف خود که همان چور و چپاول است باعث سقوط بدخشان شده اند.

 

مرستیال در خصوص سقوط چهاردره در ولایت قندوز گفت: در سقوط چهاردره عوامل دیگری وجود دارد. در این ولایت سال ها افراد غیر مسوول مسلح وجود دارند. آنها یا به نام اربکی یا پولیس محلی و یا هیچ نامی سلاح دارند و حدود پانصد نفر هستند. آنها بقایای جنگ های تنظیمی افغانستان در ولایت قندوز هستند که در آن وقت هم، در بین خود در این ولایت درگیری هایی داشتند. آنها نام هایی بد ازخود در این ولایت گذاشتند. مردم این را می دانند و معترض هستند که آنها چطور می توانند از مردم دفاع کنند. آنها شرایط را برای آمدن مخالفان مسلح آماده ساختند. همانطور که می دانیم سقوط ولسوالی ارچی در نتیجه یک جنگ نبود، بلکه به این دلیل بود که از سه روز به این طرف حکومت دارهای محلی ولسوال و قوماندان و دیگر اراکن حکومت با خانواده هایشان از مرکز ولسوالی و ادارات حکومتی بیرون می شدند و همه مردم شاهد آن بودند. آنها به خاطر حفظ جان و مال و خانواده خود از آنجا بیرون شدند. انگار نه انگار که آنها باید حافظ این شهر باشند.

 

وی ادامه داد: متاسفانه حکومت در ولسوالی های قندوز میراثی شده است. یعنی اگر پدر ولسوال یکی از ولسوالی های قندوز است وقتی بمیرد پسر وی و یا افراد نزدیک به جای وی می آید. حتی اگر این فرد شایستگی این مقام را نداشته باشد این از دیگر عوامل سقوط ولسوالی در قندوز است. چنین شرایطی شرایط خوبی برای سقوط ولسوالی ها است که همین اتفاق هم افتاد.

 

عضو پیشین پارلمان علت ناامنی را ضعف در دستگاه های حکومت دانسته و افزود: متاسفانه ما برای جنگ استراتژی مشخصی نداریم. اگر هم داریم هیچگاه از روی کاغذ به عرصه عمل نمی رسد. امروز تروریست ها به دروازه پارلمان افغانستان رسیده بودند. علت هم این بود که امنیت، استخبارات و اطلاعات ضعیف بوده که آنها تا اینجا رسیده اند. اگر این موارد در کشور ما قوی بودند و جدی کار می کردند آنها نمی توانستند تا بدینجا برسند بلکه در مسیر راه توقف داده می شدند. یکی از عوامل بدامنی در افغانستان این است که رهبران حکومت وحدت ملی تعیینات را به دست کسانی سپرده اند که خود هیچ صلاحتی ندارند و حتی در مافیاهای خطرناک اقتصادی و مواد مخدر دست دارند به طور مثال یک والی را فرمانده ای تعیین می کند که خود صلاحیتی ندارد.

 

وی در پایان گفت: تا زمانی که دولت با مردم یکجا نشود و حمایت مردم را با خود نداشته باشد نمی تواند این ناامنی ها را مدیریت کند. مردم هم متاسفانه از حکومت ناامید شده اند چرا که حتی در تعیینات اخیر چیزی را ندیدند که راضی کننده باشد اگر این تعیینات همینطور ادامه داشته باشد افغانستان هیچ آینده خوبی نخواهد داشت.

موضوع : اخبار