اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رحمت الله نبیل (به گفته خودش) بخاطر فشارهای ریاست جمهوری از مقام اش استعفا داده است.

رییس جمهور که نیز استعفای وی را پذیرفت و معاون وی را بجایش به عنوان سرپرست برگزید.

 

علت اصلی استعفای جناب نبیل چه بوده است

آیا واقعا از جانب ریاست جمهوری برای استعفا تحت فشار بوده یا در هماهنگی و محبوبیت وی نزد غیر پشتون ها این کار انجام شده است؟

 

و اما پشت پرده این ماجرا :

رحمت الله نبیل رییس امنیت ملی کشور که با هماهنگی کامل آمریکا و اظهار رضایت پاکستان بر این پست تکیه زده بود، چگونه می شود که اینک پاکستان با وجود وی در ریاست امنیت ملی مخالفت کند؟

 

یک منبع آگاه در ریاست جمهوری ابراز می دارد که پاکستان با مشوره آمریکایی ها نبیل را در امنیت ملی تثبیت کرد و برای همین قضیه بود که بظاهر ساز مخالف سرداده او را دشمن خود قلمداد نمود. تا بدین وسیله بتواند رحمت الله نبیل را در میان مخالفان وی که از اقوام دیگری هستند نیز محبوب جلوه دهد.

 

چندی قبل یکی از سناتوران آمریکایی طرحی به رییس جمهور این کشور ارایه داده بود که بر اساس آن، سران قوم پشتون بجای سران دیگر اقوام جایگزین شوند و این زمانی میسر است که سران قوم پشتون در نزد دیگر اقوام از محبوبیت خاص برخوردار باشند که به احتمال قوی جریان رحمت الله نبیل و جنرال عبدالرزاق از همین مقوله است.

 

اکنون که احساس می شود سران اکثرا غیر پشتون به دنبال تشکیل شورای حراست و ثبات کشور و اپوزیسیون هستند، لازم است تا برخی از سران قوی پشتون که در عمل همیشه تابع بوده اند، به این مجمعه ها نزدیک شده تمامی امور آنان را زیر نظر داشته باشند.

 

این طرح آمریکایی بیشتر بدان جهت تنظیم می شود که کسانی از میان دولت و حکومت و حتی افراد بانفوذ به سمت روسیه تمایل پیدا نکنند و منافع آمریکایی ها را آنگونه که در عراق و سوریه با حضور روسیه به مخاطره افتاده است، با خطر مواجه نسازند.