اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به هرحال کرزی که حالا در برابر امریکا قد علم کرده است در زمینه امضای پیمان امنیتی با ولی نعمت خود راه نمی آید، مقامات امریکایی شدیدا عصبانی هستند.

 حامد کرزی با اوباما

اخیراً سخنگوی دوم کاخ سفید “جاش ارنست” به نقل از رهبران و تصمیم گیرندگان خود در کنفرانس خبری گفت: رئیس جمهور کرزی می تواند تا ۱۰ ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی پیمان امنیتی را امضا کند. کمی فشار از سوی رئیس جمهور یک کشور مظلوم و فقیر مانند افغانستان سبب شد تا کشور متکبر و مغروری مانند امریکا موضع خود را تغییر دهد، که اگر استقامت آقای کرزی باقی بماند ممکن است امریکا شرایطی را که وی(کرزی) اعلام نموده نیز بپذیرد، که البته پذیرش شرایط که پایان جنگ و ایجاد صلح واقعی در افغانستان را تضمین کند برای امریکا بسیار سخت است.
به گفته “جیمز دوبینز” نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان که در ملاقات چهارشنبه هفته گذشته با کرزی در کابل ایراد کرده بود گفت که پایان کامل جنگ در افغانستان برای امریکا مقدور نیست، که اگر چنین اتفاقی بیفتد در آنصورت نیروهای امریکایی برای حضورشان در افغانستان چه توجیهی داشته باشند.
به هرحال کرزی که حالا در برابر امریکا قد علم کرده است در زمینه امضای پیمان امنیتی با ولی نعمت خود راه نمی آید، مقامات امریکایی شدیدا عصبانی هستند.
“ژنرال مارتن دمپسی” فرمانده ستاد مشترک ارتش امریکا، که دیشب وارد کابل شده است در پایگاه هوایی بگرام به خبرنگاران گفت قصد ندارد درباره پیمان امنیتی با کرزی مذاکراتی داشته باشد، ولی در عین حال گفت اگر پیمان امنیتی میان کابل– واشنگتن امضا نشود در آنصورت درباره موضوع “انتخاب صفر”(خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان) تصمیم خواهند گرفت ،یعنی تا کنون درمورد خروج کامل نیروهای امریکایی تصمیم گرفته نشده و تهدید کرده است اگر نیروهای امریکایی بطور کامل از افغانستان خارج شوندکل منطقه بی ثبات خواهد شد.
در اینجا می شود این استنباط را از صحبتهای فرمانده ارتش امریکا کرد که این کشور فقط کرزی را از طرق مختلف تهدید می کند که پیمان را امضا کند و اگر هم امضا نشد برنامه خروج کامل که برای تحت فشار قرار دادن کرزی بعنوان یک اهرم فشار مورد استفاده قرار می گیرد،جدی نیست. امریکا به شکل غیرقانونی هم که شده به حضور نظامی خود ادامه خواهند داد.
چنانچه “آندرس فوگ راسموسن” دبیر کل ناتو نیز در اجلاس اخیر وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو پر واضح گفت که اگر پیمان امنیتی امضا نشد در آنصورت حضور نیروهای ناتو در افغانستان غیرقانونی خواهد بود.
به هرحال باید دید کرزی در برابر این فشارها چقدر مقاومت می کند که اگر تا آخر ادامه یافت رئیس جمهور بعدی افغانستان را نیز می تواند دچار مشکل کند. به همین خاطر برخی کاندیداهای مطرح ریاست جمهوری افغانستان که با امریکا در تماس اند امریکا را تحت فشار قرار داده اند که پیمان امنیتی باید توسط کرزی امضا شود و اگر کرزی بعنوان رئیس جمهور فعلی و کاندیدای مطرح ریاست جمهوری بعنوان روسای جمهور آینده حاضر نیستند این پیمان توسط آنان امضا شود نشان می دهد که این پیمان چقدر ننگین و بر ضد منافع ملت افغانستان است.
ولی امریکا بدنبال را ه کاری می گردد تا این پیمان توسط همین دولت فعلی امضا شود، حالا توسط کرزی باشد یا مقام دیگر دولت افغانستان. البته برخی منابع موثق از خواسته های شخصی پشت پرده کرزی نیز سخن می گویند که اگر مورد پذیرش امریکا قرار بگیرد ممکن است در آخرین لحظه این پیمان امضا شود و کرزی نیز خواهد توانست به ملت بگوید که او تا آخر ایستاد ولی برخی مصلحتها و فشارها سبب شد که تن به امضای این پیمان دهد.

منبع +

موضوع : اخبار