اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با فرا رسیدن ماه محرم الحرام، ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام آغاز شده است. لذا باید مورد توجه همگان قرار گیرد که مراسم عزاداری حسینی به شکلی برگزار شود که سبب تقویت وحدت بین تمام مذاهب در کشور شود.

 

باید مراسم عزاداری متناسب با واقعیت‎های جامعه‎ برگزار شود. عزاداران نباید عملی انجام دهند که با مکتب حسینی در تناقض باشد. آنچه اکنون بیش از هر زمانی اسلام به آن نیاز دارد، وحدت بین مسلمین است و علمای افغانستان به خصوص علمای اهل تشیٌع باید در جریان تبلیغ و توضیح قیام عاشورا به نقاط مشترک میان مذاهب تاکید کنند تا این هدف زودتر حاصل شود.

 

بر همگان روشن و واضح است که حرکت امام حسین علیه السلام حرکتی اصلاحی و در راستای از بین بردن بدعت‎ها در جامعه بوده است. اکنون نیز عزاداران ایشان باید به این نکته توجه جدی کنند که نباید موجب ایجاد بدعت در دین شوند.

 

عزیزان عزادار باید به تاسی از مراجع بزرگوار تقلید و علمای بزرگ دینی بدانند که قمه‌زنی و تیغ‌زنی در مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام خلاف آموزه‎های اسلامی است و عزاداران نباید به چنین حرکاتی که در تناقض با مکتب حسینی است دست بزنند تا این اعمال دستاویز حملات فرهنگی دشمنان واقع شود.

 

در واقع مراسم عزاداری باید به گونه‌ای انجام شود که در شان و منزلت خون امام حسین علیه السلام و یاران باوفای آن حضرت باشد نه اینکه چهره عزاداری را در میان سایرین به یک عمل غیر ارزشی مبدل کند.

 

مکتب حسینی، مکتب مهرورزی، برادری و برابری میان تمام مسلمانان جهان است و عملی که سبب دوری و افتراق میان مذاهب شود در اندیشه‎ حسینی جایگاهی ندارد.

 

از سوی دیگر عزاداران باید به گونه‎ای مراسم عزاداری را برگزار کنند که احیاگر تفکرات دینی بوده و در راستای این مهم رسالت خود را انجام دهند. پیام عاشورا باید به شکلی به مردم رسانده شود که بازگو کننده ارزش‎های اساسی و والای دینی باشد که برای مردم مایه‎ عبرت و بیداری دینی شود.

 

در چنین فضایی که اسلام از هر سو مورد هجمه های داخلی و خارجی قرار دارد، واقعه عاشورا باید به گونه‎ای بازتاب داده شود که در مقابل تفکرات غیر دینی (غرب) ایستادگی کند تا همگان بدانند که حرکت امام حسین علیه اسلام یک حرکت ظلم ستیزی و دست‎گیری از مظلومان جهان بوده است.

 

متاسفانه در برخی موارد مبلغان تاکنون بیشتر به جنبه عاطفی قیام امام حسین پرداخته اند، در حالی که قیام عاشورا باید به مثابه یک مکتب انسان‌ساز و همه شمول به مردم معرفی شود.

 

ما همه باید شکرگذار این نعمت باشیم که کشور ما افغانستان یکی از معدود کشورهای اسلامی است که پیروان مذهب شیعه و سنی با هم از مراسم عاشورای حسینی تجلیل می‎کنند.

 

 

موضوع : اخبار