اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از میدل ایست آی ، عبدالله انس یکی از اعضای ارشد سابق مجاهدین در افغانستان و از دوستان سابق بن لادن که نقش مهمی در ایجاد روند صلح در افغانستان داشت نیز فاش کرد که به غیر از امارات و قطر، عربستان نیز خواستار میزبانی از دفتر سیاسی طالبان در خاک خود بوده است.

وی اظهار داشت ادعای امارات و ریاض مبنی بر اینکه قطر با میزبانی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه از گروه‌های اسلامی افراط‌گرا حمایت می‌کند، باعث تعجب وی شده است.

یوسف العتیبه سفیر امارات در امریکا در 26 جولای سال جاری عیسوی گفته بود که قطر با میزبانی از طالبان و اخوان المسلمین از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند.

عبدالله انس در این باره گفت: اگر قطر از طالبان برای گفت‌وگوهای صلح میزبانی می‌کند، پلان ایجاد دفتر سیاسی طالبان پیش از این توسط عربستان مطرح شده بود.

وی تصریح کرد: برخی از مذاکرات نیز در امارات برگزار شد بنابراین اگر قطر از تروریست‌ها میزبانی کرده، پس در نتیجه پیشتر نیز امارات از این تروریست‌ها میزبانی کرده است.

ایجاد روند صلح بین حکومت افغانستان و طالبان در واقع پیشنهاد انس بوده و در سال 2006 تا 2008 وی برای ایجاد آن چندین بار به عربستان سفر کرد.

میدل ایست آی در ادامه نوشت که به گفته یکی از منابع، قطر در جون سال 2013 در حالی دفتر سیاسی طالبان را افتتاح کرد که پیش از آن عربستان در ایجاد مکانیسم موثر برای میزبانی از طالبان شکست خورده بود.

پیش از این نیویارک تایمز که به ایمیل‌های فاش شده سفیر امارات در واشینگتن دست یافته بود در یادداشتی نوشت در حالی که امارات بارها قطر را به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی متهم کرده است اما شواهد جدید نشان می‌دهند، این کشور برای ایجاد دفتر سیاسی طالبان در خاک خود با قطر رقابت می‌کرده است.

اما پس از آن العتیبه در یادداشتی ارسالی به نیویارک تایمز گفته بود: ابوظبی به درخواست امریکا حاضر به میزبانی از طالبان در این کشور شد و پیش‌شرط‌های سختی را نیز مانند پذیرش قانون اساسی افغانستان، به زمین گذاشتن سلاح و اعلام برائت از القاعده را برای آن تعین کرده بود.