اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دولت عربستان سعودی، قرارداد ساخت یک مرکز بزرگ آموزش های اسلامی در کابل را امروز با یک شرکت عربستانی امضاء کرد که قرار است مرکز اسلامی ‘ملک عبدالله’ در زمینی به مساحت نزدیک به ۱۱۹ هزار متر مربع در ‘تپه مرنجان’، در مرکز شهر کابل ساخته شود.

 

یک دانشگاه بزرگ، خوابگاهی با گنجایش ۵۰۰۰ نفر، شفاخانه، ورزشگاه، مسجدی با گنجایش ۱۵۰۰۰ نمازگزار و یک سالن بزرگ کنفرانس از جمله بخش هایی هستند که قرار است در این مرکز اسلامی ساخته شود.

 

دولت عربستان گفته است که برای تامین هزینه های ساخت و فعالیت این مرکز که قرار است در آن علوم اسلامی و زبان عربی تدریس شود، یک “چک سفید امضاء” داده است البته هزینه ساخت این مرکز به تنهایی ۴۵ تا ۱۰۰ میلیون دالر برآورد شده است.

 

مقام های دو کشور هدف از ایجاد این مرکز را تدریس “اسلام معتدل” عنوان کرده اند. اما با نگاه مختصری به شرایط موجود در بحرین، یمن، سوریه، افغانستان و پاکستان به راحتی در می یابیم که حمایت از اندیشه تکفیری وهابی توسط آل سعود، زمینه ساز شکل گیری تمامی گروه های تروریستی منطقه می باشد که با همراهی مستقیم دولت آمریکا صورت می پذیرد.

 

در واقع مهمترین وظیفه عربستان سعودی این است که با حمایت از گروه های افراطی، زمینه مناسب برای حضور مستعمران و مستکبران را در کشورهای منطقه فراهم آورد تا رسانه های غربی با پوشش وارونه خبری، مسلمانان را تروریست و برهم زننده نظم جهانی معرفی نمایند.

 

در واقع اگر همکاری آل سعود نبود، هیچگاه غربیها نمی توانستند به بهانه تروریزم به افغانستان، عراق، سوریه لشکرکشی کنند. دلیل این مدعا آن است که وکلای آمریکایی خانواده های قربانیان حملات یازده سپتامبر، به مدارک محرمانه ای در خصوص روابط عربستان با تروریزم و تروریست ها دست یافتند که پس از مناقشه حقوقی طولانی مدت، از نشر آن جلوگیری به عمل آمد.

 

چندی پیش روزنامه نیویورک تایمز محتوای برخی از این مدارک را منتشر کرده بود که آنها رابطه تروریزم و امرای خاندان حاکم بر عربستان را اثبات می کرد و نشانگر حمایت گسترده سعودی ها از شبکه القاعده بود. اما اوباما به وزارت عدلیه آمریکا دستور داد این اسناد که مقامات سعودی را به خاطر حمایت ازتروریزم محکوم می کند، منتشر نشود و به دادگاه هم ارایه نگردد.

 

روزنامه نیویورک تایمز همچنین مدرکی افشاء کرده بود که بنا برآن یکی از مقامات غربی، شاهد نشستی میان ترکی الفیصل شاهزاده بانفوذ سعودی با یکی از سران طالبان در سال ۱۹۹۸ بود که طی آن، امیر سعودی به این مقام بلندپایه طالبان، چکی به ارزش یک میلیارد ریال سعودی یعنی معادل ۲۷۶ میلیون دالر تقدیم کرد.

 

در واقع سیاست آل سعود این است که می گویند: تروریزم مهم نیست بلکه مهم این است که کجا را هدف دهد و علیه چه کسی باشد؟ آنها می خواهد اهداف خود و خواسته های ارباب غربی شان برآورده شود حال با هر وسیله و با هر نوع رفتاری که باشد و هر تعداد نفر که در این راه قربانی شوند، اصلا مهم نیست.

 

مطالعه دقیق گزارش های رسانه ای به ویژه رسانه های آمریکایی پس از سال ۲۰۰۱ در عراق و لبنان نشان می دهد که رابطه حکومت عربستان با گروه های تروریستی هرگز قطع نشد بلکه دو طرف منافع مشترکی را دنبال می کردند و علاوه بر آن جریان های بزرگی در داخل القاعده و دیگر گروه های سلفی جنگجو وجود دارند که از حمایت های رسمی سعودی برخوردار بوده و طرح ها و اهداف رسمی سعودی ها را به طور مستقیم دنبال می کردند.

 

اوضاع کنونی کشور ما نیز بهترین شاهد این مدعا است که عربستان با حمایت از سلفی ها و افراطیون به سیطره بیشتر بر دولت کابل می اندیشد هرچند این کار را بسیار زیرکانه و پنهانی انجام می دهد. در واقع حمایت مالی و لجستیکی حکومت سعودی از گروه ها و شخصیت ها و جمعیت های افراطی در افغانستان نقش به سزا و تعیین کننده ای در گسترش فرهنگ تکفیر و نفرت ایفا کرده است. اکنون سعودی ها هرکس را که معارض و مخالف با خواسته های آمریکا و آنان در افغانستان باشد به راحتی از سر راه برمی دارند و به نفوذی که بر روی علما و مقامات پیدا کردند در کمترین زمان ممکن، هر مخالفی را تبدیل موافق می کنند!!!

 

این اعتراف رسانه های غربی است که : دوستان سعودی ما حمایت مالی از کشتار در خاورمیانه را برعهده گرفته اند. به گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، سعودی ها نقش اساسی در تشکیل گروه های تکفیری و حفظ آنها برای بیش از ۳۰ سال ایفا کرده اند.

 

نویسنده این گزارش با تکیه بر گزارشی که از سازمان اطلاعات آمریکا به بیرون درز کرده است، می گوید القاعده در تامین هزینه های مالی خود بر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان تکیه می کند. دلیل اینکه آمریکا هیچ تمایلی به خشمگین شدن علیه همپیمان نزدیکی خود یعنی عربستان ندارد این است که آنها مطمئن هستند گروههای تکفیری تحت حمایت آل سعود، هیچ خطری برای واشنگتن ندارند بلکه این حمایت ها به زیان گروه های مسلمان در عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان است.

 

اعتراف رسانه های غربی به دست داشتن آل سعود در کشتار مردم در منطقه و حمایت گسترده مالی آنها از گروه های تروریستی تکفیری که خود عامل تشکیل آنها هستند، بار دیگر سیاست یک بام و دوهوای مدعیان مبارزه با تروریزم یعنی غربی ها و در راس آنها آمریکا را نشان می دهد که هر چند در ظاهر شعار مبارزه با تروریزم سر داده و به این بهانه به برخی کشورهای منطقه حمله نظامی کرده اند، عملا در کنار کشورهای حامی گروه های تروریستی تکفیری وابسته به القاعده به ویژه عربستان قرار گرفته است و نه تنها فشاری به این کشورها برای پایان دادن به حمایت های خود از گروه های تروریستی وارد نمی کنند، بلکه به آنها برای ادامه این حمایت ها و در نتیجه ادامه حمام خون در منطقه و ریخته شدن خون انسان ها بیگناه به دست تروریست های مزدورعربستان و متحدانش چراغ سبز نشان می دهند.

 

لذا به جرات می توان مدعی شد که هدف آل سعود هیچگاه ترویج اسلام ناب محمدی (ص) نیست، زیرا اسلام مخالف افراط گری و خشونت است. آنچه عربستان سعودی در این صدسال اخیر انجام داده چیزی جز کشتار مسلمانان (اعم از شیعه و سنی) بر اثر فتواهای افراطی مفتی های وهابی نبوده است.

 

تخریب بناهای تاریخی صدر اسلام، توهین به مقدسات مذهبی، ترویج تفکرات سلفی و افراطی، حمایت از کسانی که فقط باعث ناآرامی کشورها مسلمان بوده اند، بدنام ساختن اسلام به بهانه های مختلف، دخالت آشکار در دیگر کشورها، همه و همه دستوراتی است که آل سعود از موسسین خود یعنی آمریکا و انگلیس می گیرند تا اسلام هراسی و اسلام ستیزی در جهان گسترش یابد.

 

با این تفاصیل آیا باز هم می توان گفت عربستانی که سعودی است مهد تفکرات اسلامی است؟!!

موضوع : اخبار