اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عربستان، پاکستان و آمریکا، حامیان تروریسم هستند!

حامیان بازی های تروریستی یک مثلث است. یکی از اضلاع این مثلث عربستان سعودی است که حمایت های مالی و فکری می کند، دیگری پاکستان به عنوان مدیر پروژه بحران در منطقه است و ضلع دیگر، آمریکا و سایر کشورهایی که پاکستان را حمایت می کنند.

مرگ ملامنصور در خاک پاکستان، افکار عمومی جهانی و افکار عمومی داخلی پاکستان را بر ضد این کشور رقم زده است. به همین دلیل هم گفته می شود آمریکا سیاست های خود را درقبال پاکستان تغییر داده است و فشار بیشتری را بر این کشور آغازکرده است. آیا این تغییر سیاست آمریکا واقعی است و آیا پاکستان از حمایت تروریزم دست برخواهد داشت؟

 

رحمت الله بیژن پور، استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: هنوز برای پاکستان راه ناتمام فراوان است و کجراهه هایی وجود دارد که پاکستان بتواند مسایل مربوط به بازی هایی را که در منطقه به نفع جامعه جهانی، یا به عبارت بهتر آمریکا انجام می دهد توجیه کند. به یاد داشته باشیم که در مجموع کلیه این وضعیت تبلیغاتی که علیه پاکستان سامان داده می شود برای این است که از حجم فشار بر سر پاکستان کم کنند. در حقیقت یکی از شیوه های دفاع از پاکستان است. پاکستان دارای یک نظام دموکراتیک است و همیشه هم در حوزه دیپلماسی در نظام بین الملل، خود را قربانی تروریزم دانسته است و ادعا می کند در وضع کنونی به طور کل در پروسه افراطی گری و فعالیت های مافیایی در منطقه و گروه های تخریبی قربانی داده است. در حالیکه همه دنیا می دانند که این تولیدات به دست پاکستان است و تمام این بازی ها و بحران در منطقه به دست این کشور است.

 

وی، در خصوص علت عدم موفقیت افغانستان در نشست های بین المللی گفت: افغانستان به دلایل بد بازی کردن در مناسبات بین المللی و در واقع برخوردهای نادرست و غیر اصولی در حوزه مناسبات بین کشورها و درنظام دیپلماتیک در منطقه، نتوانست تمام اسناد و مدارک را و آنچه در بازیها به ظهور آمد به روی میز بحث ببرد، پس برنده این بازی ها پاکستان شد و همیشه دست پیش را گرفت. بازی هایی که پاکستان به راه انداخته است در واقع در مقابل پول و بها انجام می شود. پاکستان شش و نیم میلیارد دالر از بازی های افراط گری در منطقه سود می برد. بنابراین برای جامعه جهانی این بازی ها قابل توجیه است. حامیان بازی های تروریستی یک مثلث است. یکی از اضلاع این مثلث عربستان سعودی است که حمایت های مالی و فکری می کند،دیگری پاکستان به عنوان مدیر پروژه بحران در منطقه است و ضلع دیگر، آمریکا و سایر کشورهایی که پاکستان را حمایت می کنند. بنابراین پاکستان متهم درجه یک این بحران ها نیست.

 

بیژن پور، با بیان اینکه نشست های بین المللی فرصت هایی بسیار طلایی برای شکایت از پاکستان هستند، افزود: اسناد و شواهد نشان می دهند که پاکستان تا بحال هیچ مناسبات حسنه ای با افغانستان نداشته است و آن را به عنوان یک رویکرد نشان نداده است و این سیاست را تغییر هم نخواهد داد. افغانستان ناگزیر است که تمام اعتراض های خود را و مستندهای به دست آمده از حوزه مداخله پاکستان در افغانستان را به میز سازمان ملل بسپارد و رای جهانی را در باب مساله پاکستان و وضعیت کنونی افغانستان بگیرد. سازمان ملل باید موارد رایک به یک بررسی کند و سپس شورای امنیت محدویت هایی را برای سیاست های تهاجمی پاکستان قرار دهد تا پاکستان ناگزیر باشد که از روزنه دیگری به افغانستان وارد شود. دولت کنونی افغانستان هم باید با شناخت کل آسیب ها، یک سیاست نامه مناسب برای تمثیل اداره افغانستان در سطح بین الملل مطرح کند و سطح ملی را نیز با تقویت سیاست بین المللی دوام و استحکام بخشد.

 

موضوع : اخبار