اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پیر سید احمد گیلانی به عنوان رییس و کریم خلیلی به عنوان معاون ارشد این شورا انتخاب شده اند. این در حالی اعلام می شود که مردم افغاسنان از کارکردها و آنچه را که شورای عالی صلح انجام داده است راضی به نظر نمی رسند و خوش بین نیستند.

 

سید عبدالمقدم امین، آگاه مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: افغانستان در یک وضعیت کاملاً پیچیده ملی وبین المللی قرار دارد. تا زمانی که ما منافع ملی تعریف شده نداشته باشیم و موضعی روشن در سطح ملی و بین المللی نداشته باشیم، کمتر می توانیم از نشست ها و شوراها به نفع کشور استفاده کنیم. هنوز یک دید روشن و همگانی در سطح سران حکومت دیده نمی شود. و هنوز تعریفی روشن برای مخالفان و از کشورهای همسایه دور و نزدیک نداریم. در شورای عالی صلح هم پولهای بی شماری سرازیر شد اما نه تنها کوچکترین تاثیری در صلح نداشت بلکه اعضای آن زمینه را مساعد کردند که پول ها حیف و میل شود. هم اکنون رییس و معاون شورای عالی صلح از سوی رییس جمهور تعیین می شود. می توانیم بگوییم این کار نیز یک نوع پروژه است که فقط بگویند ما برای صلح کار می کنیم. قطعاً این کار هیچ تاثیری برای آوردن صلح در کشور ندارد.

 

وی، در خصوص دلیل تعیین رییس و معاون برای شورای عالی صلح بیان داشت: حکومت وحدت ملی، با متحدان خود در زمان برگزاری انتخابات، وعده های بسیار زیادی داده بودند. پس از آن افراد، دوباره از بدنه این تیم ها بیرون رفتند و اختلالاتی علیه شان ایجاد کردند. حالا حکومت سعی می کند که آدرس هایی را ایجاد کند و آنها را در آن آدرس ها نصب نماید تا از شر آنها نجات پیدا کند. برای این کار نیز هیچگونه مصالح ملی در میان نیست.

 

امین، عدم رسیدن به صلح را ناشی از مشکلات درونی خوانده و افزود: زمانیکه سران حکومت وحدت ملی، خود به یک تفاهم در قضایای کشور نرسند، و حرف واحدی در وضع کشور و در عرصه ملی و بین المللی نداشته باشند، توقعی نمی رود که آنها بتوانند در رابطه با صلح گام مثبتی بردارند. مشکلات درونی ما بیشتر از مشکلاتی است که در خارج داریم. ما هنوز موفق نشده ایم برای دشمن، یک مرکز واحد داشته باشیم تا با آنها صحبت نماییم و حتی آنها هم نمی دانند بامرکز واحدی از ما صحبت کنند. این چند گانگی در حکومت، ناکامی را در صلح و بسیاری مسایل دیگر در کشور به دنبال آورده است.

 

این آگاه سیاسی، از روند نشست های چهارجانبه صلح انتقاد کرده و گفت: پروسه صلح، به پروسه پیچیده ای تبدیل شده است. در نشست چهارجانبه قبل، که در اسلام آباد برگزار شد دیدیم که خواست های پاکستان و افغانستان کاملاً با هم تفاوت دارند. افغانستان از پاکستان می خواهد که به هر ترتیبی شده پای طالبان را به میز مذاکره بکشاند اما پاکستان نمی پذیرد و می گوید ما فقط سهولت ها را برای این کار ایجاد می کنیم و توانایی بیش از این نداریم. این دو دید متفاوت هم یکی از چالش های مهم در پروسه صلح است. از طرفی دیگر در نشست اول و دوم طالبان حضور نداشتند ولی باید از نشست سوم حضور می داشتند اما نشست چهارم فرارسید و بازهم طالبان در این نشست ها حضور ندارند. در حالیکه بحث بر سر طالبان است و نقطه محوری آنها هستند.

 

وی، در رابطه با اراده پاکستان و آمریکا برای صلح افغانستان بیان داشت: در پروسه صلح، هم آمریکا و هم پاکستان نقش بارزی دارند اما دولت افغانستان در موقعیتی نیست که جایگاه خود را به عنوان یک واقعیت در عرصه بین المللی پیدا کرده باشد. یعنی در مجامع بین المللی کمتر می تواند به عنوان یک حکومت خوب حرفی داشته باشد. استراتژی آمریکا و پاکستان در منطقه و در افغانستان کامل روشن است و آنها اهداف خود را دنبال می کنند. با توجه به نشست هایی که پشت سر گذاشتیم به این نتیجه می رسیم که هم پاکستان و هم آمریکا در رابطه با افغانستان هنوز یک دید واحد ندارند که جنگ در افغانستان پایان یابد و صلح برقرار شود.

موضوع : اخبار