اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رهبران حکومت وحدت ملی در راس یک هیات دولتی به آمریکا سفر نمودند. حکومت افغانستان اعلام کرده است که مسایل امنیتی، مسایل صلح، نظامی و اقتصادی از برنامه های اصلی سفر رییس جمهور و رییس اجرایی افغانستان به آمریکا است.

 

توریالی غیاثی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «بازنگاه» گفت: رهبران حکومت با دستانی خالی به سفر مبادرت ورزیدند، مقامات آمریکایی از کم و کاستی های نظام و تجربیات تازه ای که در دولت وحدت ملی داریم با خبر هستند و چالش هایی که فرا راه مسایل امنیتی و اقتصادی است را می فهمند. این سفر سفری بسیار با اهمیت برای آینده حکومت وحدت ملی است.

 

این آگاه سیاسی در خصوص دستاوردهای حکومت وحدت ملی در این شش ماه اظهار کرد: دستاورد حکومت در عرصه حکومت سازی بسیار ناچیز است و تقریبا ناکام تلقی می شود اما در بخش های دیگر مانند بخش امنیتی و نیروهای ارتش، پولیس و امنیت ملی افغانستان با وجود چالش های بسیار زیاد و تهدیدهای بسیار قدرتمندی که در فضای امنیتی افغانستان با آن مواجه بودیم رفع شده است و این مورد از جمله دستاوردها محسوب می شود.

 

وی در مقایسه روابط آمریکا در دروه گذشته و دوره جدید عنوان کرد: در دوره کرزی روابط با آمریکا به مقدار زیادی پر تنش شده بود و یک نوع بی اعتمادی در آخر کارکرزی بین آمریکا وافغانستان به وجود آمده بود. این سفر سفری است که باید بتواند این فضا را دوباره ترمیم کند. این اعتماد ایجاد شود و آن فضایی که شکننده شده بود به فضای اعتماد دو طرفه تبدیل شود.

 

غیاثی موضوع پیشرفت پروسه صلح را از دستاوردهای مهم حکومت وحدت ملی دانست و افزود: از دستاوردهای دیگر د راین دوره این است که در موضوع صلح پیشرفتهای ملموسی به دست آمده است و پاکستانی ها بسیار صریح وارد صحنه شده اند.

 

وی در پایان گفت: این که کابینه ما هنوز تکمیل نشده است نقطه ضعف بزرگی برای حکومت وحدت ملی است که برای جذب کمکها به آمریکا رفته اند اما برای جذب کمکها ساختارهای وزارتخانه ها وجود دارند. امیدواریم که رهبران حکومت وحدت ملی بتوانند مقامات آمریکایی را برای این ضعف توجیه کرده و کمکهای این کشور را به خصوص در موضوع تامین امنیت و اقتصاد جذب نمایند.

موضوع : اخبار