اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امروز برای سومین بار در هفته ی جاری جناب عبدالله و اشرف‎غنی برای گفتگوی رو در رو به دیدار هم شتافتند تا مشکلات خود را حل و فصل نمایند و درباره اختلافات خود به نتیجه برسند.

نکته جالبی که در این دیدارها وجود دارد این است که این ملاقاتهای دوجانبه شب گذشته در سفارت آمریکا در کابل در حضور جیمز کانگهم سفیر آمریکا صورت گرفته است.

سخنگویان هر دو تیم انتخاباتی با تایید این دیدارها و گفت‎وگو اعلام کرده اند که داکتر عبدالله و احمدزی به تفاهم نهایی نزدیک شده اند اما تا کنون جزییات بیشتری درباره این نشست که روی کدام مسایل گفتگو صورت گرفته، رسانه ای نشده است.

گفته می شود پس از هر دیداری پیشرفت هایی به میان آمده و طرح های دو تیم به تبادل نظر گذاشته شده و بعد از هر نشستی آرای دو تیم برای تشکیل دولت وحدت ملی نزدیک شده است. که بعید نیست در روزهای نزدیک توافقات نهایی امضا شود. نقطه اصلی اختلاف دو نامزد بر سر صلاحیت های پست اجرایی عنوان شده است.

عبدالله می گوید که رییس اجرایی باید رییس کابینه هم باشد اما اشرف غنی آن را خلاف قانون می داند و اکنون این گفتگوها برای به حداقل رساندن اختلافات و نهایی شدن توافقات می باشد.

ارگ ریاست جمهوری نیز با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کرده است حامد کرزی خواستار توافق نهایی نامزدها در آینده نزدیک شده که ظاهرا این گفته نیز بعد از دیدارهای جداگانه ی رییس جمهور با دو نامزد مطرح شده است.

این دیدارهای غیر متعارف عبدالله و اشرف غنی در حالی است که رییس کمیسیون انتخابات در اخرین نشست خبری خود اعلام کرد که در مجموع از هر دو ستاد انتخاباتی دو هزار و اندی شکایت به کمیسیون رسیده که از جمع آن هزار و اندی شکایت مورد بررسی قرار گرفته است و بیش از هزار شکایت مربوط به تیم اصلاحات و همگرایی و بقیه مربوط به تیم تحول و تداوم است.

ظاهرا قرار است کمیسیون شکایات انتخاباتی در ساعات آتی به بررسی شکایات بپردازد و نتایج نهایی انتخابات در روزهای آینده اعلام شود. محترم ضرار احمد مقبل که اکنون سمت وزیر خارجه ی کشور را عهده دار است نیز بیان کرده که مراسم تحلیف رییس‌جمهور آینده 10 روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات برگزار خواهد شد که علت این تاخیر حضور مهمانان خارجی در این مراسم است.

به هر حال خدا کند هرچه سریعتر این جنجالهای انتخاباتی به پایان برسد هرچند که از این توافقی که زیر چتر سفارت آمریکا در کابل امضا شود، امید آنچنانی برای بهبود اوضاع کشور وجود ندارد چرا که تجربه سیزده سال اخیر نشان داده که هرجا که آمریکا دخالت مستقیم داشته، منافع غرب بیشتر تامین شده تا منافع ملی افغانستان.