اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با قطع روابط روابط دیپلماتیک عربستان با ایران، داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی به تهران رفته است. سفر به بندر چابهار جایی که دسترسی افغانستان به بازار هند را فراهم می کند نیز در برنامه سفر وی قرار گرفته است. رییس اجرایی در چنین مقطع زمانی حساس، در سفر به ایران در جستجوی چیست؟

محمد عبده عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: افغانستان در طی چهارده سال اخیر همیشه محل درگیری هایی بوده است که از طرف گروههای تروریستی با حمایت شبکه های معین استخباراتی جریان داشته است. بارها مسوولان حکومت گذشته افغانستان نگرانیهای خود را از بابت دوام جنگ اظهار کرده اند. از طرف دیگر می دانیم که پناهگاه گروههای تروریستی همسایه شرقی ما است. بر مبنای این قضایا ضرورت است که حکومت در سیاست خارجی فعال شود. هم برای صلح تلاش کند و هم در اقتصاد بکوشد تا وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشد. افغانستان باید تلاش کند که با بقیه کشورهای همسایه ارتباط حسنه برقرار کند تا پاکستان گمان نکند که تنها راه رفع نیازهای اقتصادی افغانستان، این کشور است.

وی سفر رییس اجرایی به ایران را صرفاً برای ایجاد رابطه با کشورهای همسایه دانسته و افزود: متاسفانه افغانستان پس از گذشت چهارده سال نتوانست زمینه بازگشت مهاجران خود را از کشورهای همسایه فراهم کند. حکومت فعلی در این زمینه نیز باید فعال برخورد کند. مسافرت رییس اجرایی به ایران، در زمانی اتفاق افتاده است که مناسبات ایران با عربستان در قضایای یمن و بحرین و همچنان شهادت یکی از رهبران شیعه در عربستان مخدوش شده است. افغانستان تا به حال کوشش کرده است که در این جنجالها جانب بی طرفی را حفظ کند، چرا که افغانستان خود، همیشه متضرر اصلی در درگیریهای منطقه ای بوده است اما حفظ بی طرفی به این معنا نیست که در هر برحه از زمان، افغانستان رابطه خود را با کشورهای منطقه قطع کند. افغانستان نیاز دارد که روابط خود را با همه کشورهای همسایه مخصوصا همسایه های هم مرز، از جمله ایران حفظ کند و با آنها روابط حسنه برقرار نماید.

این نماینده مجلس، سفر رییس اجرایی به ایران را به معنای ایجاد رابطه با ایران علیه عربستان ارزیابی نمی کند و می گوید: از آنجایی که حکومت افغانستان شدیداً تحت تاثیر حامیان غربی خود است و عربستان نیز مناسبات و روابط نزدیکی با این کشورها دارد، سیاست دولت افغانستان اقتضا نمی کند که با ایران علیه عربستان روابط نزدیکی را برقرار کند یا اینکه با عربستان علیه ایران رابطه برقرار کند. دولت افغانستان نمی تواند چنین حالتی را داشته باشد. برای افغانستان بهترین حالتی که وجود دارد حفظ بی طرفی در این قضایا است.

وی در خصوص ایجاد رابطه با ایران گفت: امیدوارم مقام های افغانستان در سفرهای خود به کشورهای همسایه طوری همکاری و دوستی آنها را جلب کنند تا بتوانند از آنها برای قطع جنگ و آوردن صلح استفاده کنند. در خصوص ایران هم، با توجه به مرز مشترک و طولانی که بین ایران و افغانستان است و فرهنگ مشترک و مهاجرینی که در این کشور زندگی می کنند روابط اقتصادی میان خود را با این کشور محکم کنند و علیه تهدیدات امنیتی از جمله داعش مبارزه مشترک کنند.

موضوع : اخبار