اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محترم داکتر عبدالله رییس شورای اجرایی دولت روز گذشته در دانشگاه نظامی مرحوم مارشال فهیم طی سخنانی از اعلام کابینه دولت جدید در آینده ای نزدیک و با تغییرات اساسی و گسترده خبر داد.

 

داکتر عبدالله تاکید کرد: تحولات سیاسی، اساسی و بزرگی در کابینه به وجود آمده و به زودی برای تایید صلاحیت به شورای ملی معرفی خواهند شد هرچند که 45 روز فرصت برای اعلام کابینه به اتمام رسیده است.

 

رییس شورای اجرایی کشور با بیان اینکه نیروهای افغانستان توانمندی تامین امنیت را دارند و دولت از تمام این نیروها حمایت جدی می‎کند، از تمام کشورهای همسایه خواست تا با دولت جدید کابل همکاری کنند.

 

وی افزود: دولت وحدت ملی تمایل دارد با تمام کشورهای همسایه با حفظ منافع ملی روابط خود را استحکام بخشیده و مراودات تجاری را نیز افزایش دهد که اقدامات خوبی نیز در این راستا انجام شده است.

 

منظور جناب عبدالله از اقدامات مناسب برای بهبود روابط کابل با دیگر کشورها، همین سفرهای مارکوپولویی جناب اشرف غنی به کشورهای منطقه می باشد. اما مشخص نشد که ایجاد تغییرات اساسی در کابینه ی دولت جدید، از شاهکارهای خود داکتر عبدالله است یا اینکه باز هم سیاستهای خاص اشرف غنی این تحولات را رقم زده است.

 

بر اساس توافق قبلی اعضای کابینه بصورت مناصفه میان داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله تقسیم خواهد شد که اگر چنین شود نیمی از کابینه را به تیم تحول و تداوم و نیمی دیگر به تیم اصلاحات و همگرایی می رسد و سپس لیست مربوطه به مجلس معرفی خواهد شد.

 

به هر حال هر دو رهبر دولت جدید در حالت چینش کابینه و انتخاب افراد در پست های مهم دولتی و وزارتخانه ها هستند. ولی باید دید آیا نمایندگان مجلس یکبار دیگر به زد و بندهای معامله گری در تایید و یا رد وزرا و افراد معرفی شده خواهند پرداخت و یا حداقل برای یکبار هم که شده صادقانه و از روی خلوص و ارادت به اعتقادات و ملت، افراد شایسته را بر کرسی های وزارتخانه ها و پست های مهم دولتی برمی گزینند؟

 

قطعا اگر این دولت بخواهد از دولت پیشین بهتر عمل کنند باید کابینه ای نخبه گرا و متخصص، بدور از مصلحت های سیاسی که بتواند قناعت مردم را حاصل کند، انتخاب نماید. کابینه ای که در مجموع بتواند اراده جمعی و سیاسی عام را با خود همراه سازد و به مردم این اطمینان را بدهد که در راستای اراده و وجدان جمعی حرکت می کند.

 

این نکته مهم است که باید این دولت از اصل و بنا محکم و درست باشد، زیرا اگر با فرمان های متعدد رییس جمهور افراد فاسد و قومگرا در راس امور قرار بگیرند کابینه نیز کاری از پیش نخواهد برد و در رده های پایین همین وضعیت ادامه خواهد یافت.

 

باشد تا ببینیم نتیجه این مناصفه بین عبدالله و اشرف غنی چه از آب در می آید.

موضوع : اخبار