اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سالروز شهادت حضرت امام حسین رضی الله عنه را به همه مسلمانان جهان و کافه ملت مسلمان افغانستان تسلیت عرض میدارم.

کلمه عاشورا بمعنی عاشر یعنی دهم بودن را معنی می دهد و عاشورا هم روز دهم ماه محرم الحرام است لذا به این عنوان نام گذاری شده است. روز عاشورا از جمله روزهای بس بزرگ تاریخ بشریت است که در خود حوادث و وقایع تابناک و تاریخی را جای داده است.

در این روز پرفضیلت بنابر بعضی روایات می توان وقوع حوادث ذیل را نام برد :

1- خلقت حضرت جبرئیل، حضرت میکاییل، حضرت اسرافیل، حضرت آدم و حوّا علیهم السلام، عرش و کرسی، لوح و قلم ، آسمان و زمین؛ کوه و جنّت در روز عاشورا اتفاق افتاده است.

2- خداوند توبه حضرت آدم علیه السلام را قبول کرد.

3- حضرت ادریس علیه السلام را به مکان والا (بهشت) داخل کرد.

4- کشتی حضرت نوح علیه السلام بر روی کوه جودی قرار گرفت.

5- حضرت ابراهیم علیه السلام در این روز به دنیا آمد.

6- خداوند حضرت ابراهیم علیه السلام را برای خود دوست (خلیل) برگزید و او را از آتش نمرود لعین نجات داد.

7- توبه حضرت داود علیه السلام را قبول کرد.

8- حضرت عیسی علیه السلام در این روز به دنیا آمد.

9- حضرت عیسی علیه السلام را به بهشت داخل کرد.

10- حضرت موسی علیه السلام را از دریا نجات داد، و فرعون و همراهانش را در دریا غرق کرد.

11- حضرت یونس علیه السلام را از شکم ماهی نجات داد.

12- ملک حضرت سلیمان علیه السلام را باز گردانید.

13- دیدار حضرت یعقوب علیه السلام با حضرت یوسف علیه السلام

14- شفا یافتن حضرت ایّوب علیه السلام از بیماری خود

15- ازدواج رسول اکرم صلی الله علیه و سلم با حضرت خدیجه رضی الله عنها

16- شهادت سید الشهداء حضرت امام حسین رضی الله عنه

البته تراژدی ترین روز درتاریخ مسلمانان در دهم ماه محرم ( روز عاشورا) اتفاق افتاده است که قیام و شهادت سالار وسردار آزادگان حضرت امام حسین (رض) می باشد.

 

عمق این تراژدی به قدری بزرگ است که با گذشت چندین قرن، با فرا رسیدن روز عاشورا، خاطره اندوهبار شهادت مظلومانه حضرت حسین رضی الله عنه و یاران با وفایش در اذهان میلیونها انسان مومن و آزاده تداعی می‏شود. از این رو، نباید داستان حادثه کربلا و شهادت حضرت حسین رضی الله عنه را مسألۀ ساده ای تصور کرد و به سادگی از کنار آن گذشت، زیرا داستان کربلا نهضت فرزند رسول الله صلی الله علیه وسلم است که برای خدا قیام می کند و انسانیت را به نهضتی فرا می خواند که اساس آن آزادی، عدالت و شرافت است، او می خواهد تا مردم از ظلم و جور حاکمان زمان، رهایی یابند و عدل و قسط و برادری و برابری درهمه جا گسترش یابد و برای تحقق این آرمان والا و الهی، با عشق و ایمان و با کمال شجاعت و شهامت قدم بر می دارد.

 

پیامهای مهم و بزرگ این روز یعنی نهضت حضرت امام حسین در طول تاریخ، همواره مورد توجه انقلابیون و رهبران سیاسی و محلی جهان بوده است؛ گاندی- رهبری فقید هند- می گوید: «من برای مردم هند، چیز تازه ای نیاوردم، بلكه فقط نتیجه ای را كه از مطالعات و تحقیقاتم پیرامون تاریخ زندگی قهرمانان كربلا بدست آورده بودم ارمغان ملت هند كردم، اگر بخواهیم هند را نجات بدهیم، باید همان راهی را بپیماییم كه حسین بن علی پیمود.»

 

حضرت امام حسین رضی الله عنه شهید جاوید و زنده تاریخ اسلام است كه فریاد عزت، عدالت خواهی ، برابری و آزادگی را سر داد، او آموخت كه در مقابل ظلم و استبداد و خودكامگی مستبكران باید قیام كرد، و فریاد زد: «هیهات منا الذله»؛ ذلت و خواری از ساحت ما بدور است، و «الحیاه عقیدة و جهاد»؛ زندگی پیكار در راه عقیده است.

 

قیام حضرت حسین رضی الله عنه پیامهای بس بزرگ و ارزنده دارد؛ حضرت حسین رضی الله عنه به مسلمانان درس عزت، استقامت، شهامت و آزدگی داد.

او داعیه امر به معروف و نهی از منكر داشت، پیام او حكومت قرآن بر مردم بود تا عدل و قسط و برادری و برابری در همه جا فراگیرشود، و حكومت اسلامی به صورت واقعی و كامل در همه ابعاد زندگی مسلمانان پیاده شود، و در راه تحقق این آرمان الهی، تا پای جان ایستاد؛ از این رو، مسلمانان باید شهامت و شجاعت حسین رضی الله عنه را سرمشق زندگی خویش قرار دهند، و خود را به اخلاق زیبا و خصال نیكوی آن شهید بزرگوار بیارایند و از خود در مقابل ظلم و استبداد یزیدیان و مستكبران زمان، استقامت و پایمردی نشان دهند، آنگاه است كه مسلمانان در مقابل دشمنان اسلام، احساس عزت و سربلندی می كنند و در مقابل هیچ قدرت و حكومتی تسلیم نمی شوند.

 

من آرزو دارم تا از قیام وحرکت پیامبران که اساس آنرا توحید و خدا پرستی تشکیل داده و برای آزادی انسانها روش نیکوئی را ترسیم کرده اند همه مسلمانان پیروی کرده و دین و شعایر دینی و فلسفۀ قیام حضرت امام حسین (رض) را با اعمالیکه مناقض اهداف و اعتقاد حضرت امام حسین ( رض) باشد آلوده نسازند و در عوض با اعمال، تزکیه نفس، پرهیزگاری و درس گرفتن از حرکت حضرت امام حسین (رض) بتوانیم اندیشه و مکتب امام حسین را زنده نگهداریم.

در اخیر آرزومندم تا همه مسلمانان از قیام سیدنا امام حسین (رض) درس قیام، مجاهدت، ایثارگری و شهامت و شهادت را آموخته و بنای مدینۀ فاضلۀ اسلامی را در کشورهای اسلامی بریزند و از تعصب و تحجر و اعمال خرافی و ضد شریعت اسلامی بپرهیزند.

 

به امید اتحاد، وحدت و یکپارچگی امت مسلمان در جهان و درس گرفتن حقیقی از فلسفۀ عاشورا .

 

آمین یارب العالمین

والسلام وعلیکم ورحمة الله وبرکاته

احمد راشد خسروی- هرات

موضوع : اخبار