اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بیش از یک سال است که عده ای تلاش می کنند تا جای پای گروه تروریستی داعش در کشور ما باز شود که انتشار پیامها، افکار و ایدئولوژی آنها در افغانستان قبل از حضور فیزیکی شان، زنگ خطری جدی در این رابطه بود و هست.

 

بدون شک موضوع حضور داعش در افغانستان چه به لحاظ فکری و چه به لحاظ فیزیکی پیامدهای مختلفی در سطح ملی و منطقه ای به دنبال خواهد داشت.

 

در رابطه با آثار که حضور فکری و نظامی داعش در سطح ملی کشور ما دارد باید گفت: مهمترین اثر حضور این گروه تضعیف بیش از پیش توان نظامی – امنیتی ارتش ملی افغانستان خواهد بود همان اتفاقی که در عراق و سوریه اجرایی شد و در اتفاقات هفته ی گذشته در کابل هم جلوه نمود.

 

هرچند بروز جنگ بین طالبان و داعش (که هر دو مزدور آمریکا و اسراییل هستند) احتمال درگیری نظامی را قوت می بخشد، اما بیشتر از آن خطر بروز جنگهای مذهبی در افغانستان است که دست اندرکاران پشت پرده ی داعش به دنبال آن هستند. با این توضیح که امروزه با مداخله سرویس‏های اطلاعاتی امریکا و رژیم صهیونیستی، نوک حمله نیروهای تکفیری علیه «اهداف درون‏ اسلامی» یعنی شیعیان، اهل‏ سنتِ میانه‏ رو، اقلیت‏های قومی- مذهبی و … تعریف شده است. از نظر داعش نزاع‏ های مذهبی تنها راه خالص‏ سازی جهان اسلام است. این گروه ضدیت با تشیع و گروه های میانه روی اسلامی را جایگزین ضدیت با غرب کرده است.

 

جدای این پیامدهای داخلی، حضور داعش در افغانستان می تواند پیامدهای خاصی برای منطقه را نیز در بر داشت باشد که حامیان غربی – عربی داعش به دنبال آن هستند از جمله: تهدید امنیت مرزهای شرقی ایران به این طریق که انتشار داعش در ولایات غربی افغانستان می تواند بستر مساعدی برای تجمیع، تجهیز و تقویت تمام گروهک‏های مسلح ضدایرانی باشد.

 

از طرف دیگر حضور و استمرار داعش در افغانستان، احتمالاً موجب تشدید جنگ نیابتی بین کشورهای منطقه خواهد شد. قطعا داعش با حضور فیزیکی در کشور ما، برای جذب نیرو و کسب مشروعیت و برخی پیروزی ها از همسایگان کمک می طلبد تا ” امارت خراسان بزرگ” را پی ریزی کند که پیوستن شبه نظامیان از کشورهای همجوار با این گروه، حاصلی جز جنگ نیابتی را به دنبال نخواهد داشت.

 

علاوه بر این به نظر می‏ رسد، افغانستان برای داعش به عنوان یک هدف نهایی تعریف نشده بلکه هدف‏گذاری داعش تبدیل بخش‏هایی از قلمرو افغانستان به خراسان بزرگ است که در مقاصد بعدی پس از انتشار و انتقال داعش، مناطق پیرامونی افغانستان یعنی مرزهای شرقی ایران، آسیای مرکزی (روسیه) و سین‏کیانگ چین نیز به آن ملحق خواهند شد.

 

لذا اینکه اخیرا الظواهری رهبر القاعده در پیامی اظهار داشت که “امارت افغانستان” اگر “خلافت” نیست، خود آن به تنهایی پایه “خلافت” آینده خواهد بود! باز هم یک توطئه است.

 

رهبر جدید طالبان همگام با رهبر القاعده تلاش می کنند خود را جدا از داعش نشان دهند به همین جهت هم می گویند اگر افغانستان، امارت اسلامی نباشد باید جایگاه خلافت دوم اسلام بعد از عراق و سوریه باشد، در حالی که کاملا مشخص است هدف از این خلافت ثانی، طرح های بلندمدت آمریکا است که در بالا به بخشی از آن اشاره شد.

 

باشد تا دولتمردان افغانستان و ایران و حتی دیگر کشورهای منطقه با دیدی بازتر به موضوع حضور فکری و فیزیکی داعش در افغانستان نگاه کنند.

موضوع : اخبار