اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان معتقد است با توجه به بدعهدی هایی که غنی در دوسال گذشته انجام داده، صدور سومین فرمان او را نیز مضحک می خواند!
بر اساس راپور ها قرار است رییس جمهور در همین روزها فرمان تعدیل شده انتخابات را توشیح کند. دولت افغانستان متن قانون انتخابات را تغییر داده و قرار است توسط رییس جمهور امضا شود. منابع درون حکومت می گویند زمانیکه این قانون به امضا برسد نیاز به ارسال آن به شورای ملی نیست و به حالت اجرا قرار خواهد گرفت. کمسیون مستقل انتخابات می گوید رییس جمهور می تواند در حالت عاجل فرمان تقنینی صادر کند. خاصتاً در حالاتی که شورای ملی افغانستان در رخصتی قرار داشته باشد. از این لحاظ کمسیون صدور سومین فرمان رییس جمهور را مضحک می خواند.

محمد نعیم ایوبی زاده، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در برنامه نگرش گفت: رییس جمهور در طول این دو سالی که در حکومت بوده است همیشه زمان هایی را برای کارهای مختلف تعیین کرده و وعده داده است اما هیچگاه عملی وجود نداشته است. صدور فرمان سوم هم گرچه مضحک است اما اگر به موقع صادر شود بطوریکه دیگر جایی برای انتقاد از آن وجود نداشته باشد تا رد شود خوب است و ای کاش این کار انجام شود.

وی افزود: اما متاسفانه، اختلافات رهبران چنان کارهای آنها را تحت الشعاع قرار داد که ضروری ترین کار، یعنی اصلاحات انتخاباتی و صدور فرمان در وقت و زمان را نیز فراموش کردند. اگر حکومت وحدت ملی بر اساس یک مصلحت ملی ایجاد شده بود باید مانند یک تیم منسجم باهم کار می کردند اما این رهبران مانند رقیب با هم کار کردند. رقابت های آنها داخل یک نظام باعث شد که از بسیاری از مسایل عقب بمانند و بگونه واقعی نتوانند کار کنند.

ایوبی زاده، در خصوص پلان تعدیل قانون انتخابات جدید اظهارکرد: مطابق با اطلاعاتی که به دست آمده، محتوایی که در پلان تعدیل قانون انتخاباتی گنجانیده شده و قرار است رییس جمهور آن را توشیح کند یک پلان پیش پا افتاده است و نمی تواند برگزاری انتخابات قابل قبول را تضمین کند. یکی از خلاهایی که دارد این است که بحث تک صندلی را برای حوزه های انتخاباتی مطرح کرده که این پلان در شرایط کنونی برای افغانستان عملی نیست و ممکن است چالش های بیشتری برای انتخابات ایجاد کند. همچنین کمسیون سمع شکایات در این پلان حذف شده و مشخص نیست که در زمان انتخابات شکایات چگونه مطرح می شود.

متاسفانه باید بگوییم که توافقنامه سیاسی برای حکومت یک شعار بوده است. فقط این توافقنامه را نوشته اند و حتی ذره ای از آن را عملی نکردند. در طول دو سال، تنها وقتی به توافقنامه استناد شده است که رقابتهای بین خودشان بالا گرفته و دو رهبر توافقنامه را برسر هم کوبیده اند. وگرنه هر دو رهبر در مدت دوسالی که از عمر حکومت می گذرد مطابق ذوق و سلیقه خود کار کرده اند. افراد را مطابق سلیقه و روابط گماشته اند، عزل و نصب ها را نیز چنین انجام داده اند دیگر اینجا توافقنامه چه نقشی دارد؟