اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سعودی‌ها در روزگاری وهابیت را اسباب توجیه قدرت حاکمان کرده و در هر دوره معترضان جوان را باتوسل به همین جهان بینی و اخذ فتواهای احمقانه برای به اصطلاح برقراری حکومت اسلامی درافغانستان و بوسنی و بعدها مصر و عراق و سوریه به میدانهای نبرد دراین کشور ها می‌فرستادند.

 

این جریان افراطی مذهبی با پول و یارگیری در نقاط مستعد جهان از آمریکای شمالی تا غرب چین روز به روز فربه تر می‌شد تا جایی که شاهزادگان رقیب گاه با خرید مفتی‌های ارشد آنها، این پیادگان ارزان را در خدمت مطامع خود در می‌آوردند.

 

ورود جریانهای امنیتی غرب به این بازی از اوایل دهه هشتاد میلادی، کارکرد جادویی دیگر فداییان رایگان وهابی را نمایان ساخت. آنها آماده بودند با اشاره مفتی مفت خوری که در بهترین وضع و عیش ونوش کامل روزگار می‌گذراند، درهر صحرا و کوهستان و جنگل به جنگ هر آنکه امر شود، بروند و خون خود را بریزند.

 

بدیهی است چنین نیروی مفت و آماده به فرمانی، طمع هر قدرت طلبی را برمی‌انگیزد. هر شیخ وهابی که به سمت شاهزاده‌ای یا حتی قدرتی در خارج عربستان چرخید، گروهی با همان رفتار القاعده و اما با نامی جدید به میدان آمد. این اواخر بندر بن سلطان سعی کرد، همه اینها را دوباره یکپارچه کند، اما برخی از شیوخ وهابی دیگر حتی از ریاض نیز حرف شنوی نداشتند واز نقاطی دیگر در جهان پول و سلاح می گرفتند.

 

در اینجا سعودی‌ها از سوی جهالی که خود آنان را زاییده! و بزرگ کرده بودند، سخت احساس خطر کردند در خبرها آمده بود یکی از مجریان سرشناس عربستان در یک شبکه اصلی تلویزیونی این کشور طی ماه گذشته برای چندمین بار به شیوخ وهابی و فتواهای آنان حمله کرده است.

 

در برنامه او، ضمن نشان دادن مفتی‌هایی که فتواهای عجیب و غریب برای جهاد در عراق و سوریه می‌دهند، در خانه‌های مجلل وعیش و نوش کامل، همزمان اجساد جوانان و اتباع سعودی که بطرزی فجیع در نبردها تلف شده بودند نیز به نمایش درآمده و مرتب پرسیده می‌شود، آیا اینها و نزدیکانشان حاضر به اجرای هیچ یک از فتواهای خویش هستند؟

 

وهابیت در آغاز یک بازی پشت پرده با دیانت مردم برای حفظ قدرت نزد سعودی‌ها بود. آنها به نوکری بزرگان این فرقه در دستگاه خود راضی بودند و از راه فتاوی آنان آمال سیاسی داخلی و بعد به مرور خارجی را محقق می‌ساختند، اما چنانکه درتاریخچه این فرقه نیز می‌توان دید، بانیان آن نظیر دیگر فرقه‌های دست ساز که تخصص غرب و خاصه انگلیسی‌ها است و مابا انواع آن و کارکردهایشان آشناییم، می‌دانستند این جهانبینی چه برسر مریدان خود آورده و آنان را به کجا رهنمون می‌شود.

 

با کمال تاسف و تاثر، از آنجا که وهابیت در بازه زمانی مناسب فرصت بروز و عرضه یافت، به سرعت در مناطقی از جهان در گرفت. طی یک قرن گذشته و با فروپاشی عثمانی‌ها که تنها امپراتوری به ظاهر اسلامی عصر خود بود، آن هم با آن وضع فجیع و تحقیر آمیز، مسلمانان در مناطقی از سوی لاییکها و سکولارها و در مناطقی از سوی چکمه آهنین کمونیستها منکوب و تحقیر شدند. با فروپاشی شوروی وهابیت از راه افغانستان به این مناطق و سپس به سرعت از بوسنی تا چین را در گرفت. حتی مسلمانان جوامع غربی هم بدان گرایش یافتند. این همه پیرو حالا رهبران محلی خود را داشتند و آنها فتاوی خود را. وهابیت نظیر یک بیماری مسری بسیاری از جوامع مسلمان رامسموم کرده بود.

 

حالا حتی خود سعودی‌ها خطر را احساس می‌کنند. غرب و شرق در معرض این هجوم و صدمات ناشی از تندرویهای متعاقب آنند. حالا آنچه را که نخست غرب و سعودیها خود بال و پر دادند به بولدوزری ویرانگر بدل شده که گاه می‌توانند به نفع خود بکار گیرند و گاه نه. این فتنه را آنان به پا کردند ومعلوم نیست خود قادر به کنترل آن باشند.

 

اما آنچه مسلم است که این ظلم آنها بی پاسخ نخواهد ماند و دامنگیر موسسان آن می شود. چرا که این همه مسلمانی که در افغانستان، پاکستان، سوریه، عراق و دیگر کشورهای اسلامی به ناحق توسط مزدوران غرب کشته می شوند، آه و ناله ای به دنبال دارند که ریشه ظلم را خواهند سوزاند.