اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دقایقی پیش، معاون دوم رییس جمهور در مراسم تجلیل از هشتم ثور گفت: طالبان امروز و گروه هایی مانند آن وارثان حکومت های خلقی و پرچمی افغانستان است.

محمد سرور دانش معاون رییس جمهور امروز در مراسم تجلیل از هشتم ثور اظهار کرد: کشور ما در چهار دهه اخیر عصر تحولات شگرف و بزرگ سیاسی و تاریخی بوده است.

وی افزود: ما در این چهار دهه اخیر نظام های سیاسی گوناگون را تجربه کرده ایم، نظامی برخاسته از کودتای 7 ثور که 14 سال به طول انجامید، دوره افتخارآمیز جهاد مردم افغانستان و پس از آن دوره کوتاه حکومت مجاهدین و پس از آن دوره سیاه حکومت طالبان و در نهایت در 14 سال اخیر فصل جدیدی در مدیریت سیاسی کشور آغاز شد.

معاون رییس جمهور با اشاره به وقایع کودتای 7 و 8 ثور گفت: در این مورد در رسانه ها مطالب بسیار گفته شده اما به عقیده من جهاد برخاسته از خصوصیات و ویژگی های ملی و فرهنگی افغانستان بود البته عوامل مختلف سیاسی، داخلی، خارجی و بین المللی سهم خود را داشت اما تمام تحولات بزرگ تاریخ افغانستان نشات یافته از زندگی فکری و فرهنگی ما است.

دانش افزود: بر این اساس سه اصل روحیه آزادی خواهی و آزادی طلبی، حاکمیت ملی و فرهنگ ملی و اسلامی باعث مقاومت مردم در برابر دشمنان و پیروزی همیشگی آنان است.

وی تاکید کرد: 7 ثور آغاز حکومتی بود که در تمام دنیا به نام دیکتاتوری پرولتاریا از آن یاد می شد و سرآمد استبداد و ضدآزادی بوده اما مردم افغانستان در برابر این استبداد ایستادند چراکه مردم ما در مقابل هر حاکمیتی که ریشه در بیگانه طلبی داشته باشد در مقابل آن می ایستند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه کودتای 7 ثور نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان بود، یادآور شد: مردم افغانستان در تمام دوره های تاریخ از فرهنگ ملی و اسلامی خود حمایت و صیانت کرده و در مقابل هر نوع تجاوز به فرهنگ دینی و اسلامی این کشور مقاومت کرده اند.

دانش گفت: این اصول در روح و روان همه مردم افغانستان بوده و اینگونه نیست که فقط متعلق به گروهی و حزب خاصی باشد.

وی با تاکید بر اینکه 34 ولایت افغانستان در جهاد 8 ثور سهم داشته اند، خاطرنشان کرد: وضعیت امروز ما با دیروز شباهت های بسیاری دارد، امروز گروه هایی که باز هم به شکلی برخلاف روحیه ملی و ویژگی های فکری و فرهنگی مردم ما حرکت می کنند به عنوان دشمن بوده و مردم افغانستان یکپارچه مقابل آنها مقاومت می کنند.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: طالبان امروز و گروه هایی مانند آن وارثان حکومت های خلقی و پرچمی افغانستان است و از نظر نوع نگاه همان روحیه خشونت، دیکتاتوری و روحیه برخلاف حاکمیت ملی و استقلال افغانستان مشابه آنان است.

موضوع : اخبار