اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از ماموریت 13 ساله ی مشترک نظامیان داخلی و بین المللی، عبدالرب رسول سیاف یکی از رهبران جهادی افغانستان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستانی گفته است که کشتن سربازان کشور حرام است. وی تاکید کرد کسانی که کشتن این سربازان را حلال می دانند به حکم شریعت کافر هستند. سیاف که در مراسم گرامیداشت استاد ربانی سخنرانی می کرد یادآوری کرد که بر نیروهای امنیتی نیز واجب است که سخت در مقابل دشمنان بجنگند. آیا حمایت تعدادی از شخصیت های کشور از نیروهای امنیتی می تواند مورال آنها را برای مقابله با دشمن افزایش دهد و یا مورال نیروهای دشمن را از بین ببرد؟

 

قاضی نذیراحمد حنفی عضو مجلس نمایندگان در برنامه ای رسانه ای گفت: بنا به کلام خدا نفس قیام طالبان بر علیه مسلمانان حرام مطلق بود. در زمان طالبان، مجاهد یا کشته و یا تبعید می شد. هزاران تن به جرم جهاد توسط طالبان صحت یا جان خود را از دست دادند.

 

وی افزود: این گروه مسلح مخالف تا بر این کشور تسلط پیدا نکند و این کشور را زیر حاکمیت پاکستان درنیاورد از کشتن مردم خودداری نخواهد کرد.

 

حنفی در مورد چگونگی شکل گیری گروه طالبان در کشور گفت: زمانی که مجاهدین بر کشور احاطه داشتند مشکلات و اختلاف هایی بین خود داشتند ولی حل شدنی بود. منشی ناتو در بروکسل تشکیل جلسه داد و گفت که خط سبز خط سرخ را خورد به این معنا که مجاهدین، روس ها را شکست دادند اگر ما بلایی را بر مجاهدین نازل نکنیم ما را هم می بلعند. بنابراین اروپا در مجموع سرمایه ی هنگفتی را تامین کرد و این گروه را ایجاد کرد.

 

به باور قاضی حنفی این که تشکیل گروه مسلح مخالف دولت را از سوی پاکستان یا عربستان بدانیم اشتباه است تمویل این گروه و تجهیز و آماده سازی این گروه از توان یک کشور خارج است. شرق و غرب در مجموع یک هدف دارند و آن اضمحلال مسلمین است. روس ها که در سال 64 از ما شکست مطلق خوردند با آمریکا متحد شدند و سلاح و تجهیزات امنیتی ما را از بین بردند، همچنین مجاهدین را تحریم کردند.

 

نذیراحمد حنفی تصریح کرد: طالبان اگر واقعاً به علت حضور آمریکایی ها جنگ می کنند پس سلاح خود را زمین بگذارند تا امنیت برقرار شود و نیروهای باقیمانده ی آمریکا نیز از افغانستان بیرون شود آن گاه پشت میز مذاکره با دیگر رهبران سیاسی بنشیند و بر مشکلات جامعه انگشت نهاده و آنها را اصلاح نماید. در حالی که این گروه هنوز هم می جنگد بنابراین آنها، میخ هایی برای باقی ماندن آمریکا و ناتو در کشور هستند.

 

عضو مجلس نمایندگان در مورد سکوت شورای علما در قبال جنایت های گروه مخالف دولت گفت: بسیاری از علمای ما کشته شدند به این دلیل که به جنایت های طالبان اعتراض کردند. علمای اسلام از هر کشوری در مورد انتحار و کشتار مردم بیگناه فتوای خود را مبنی بر حرام بودن آن صادر کرده اند. آفرین بر استاد سیاف که واقعاً مرد شمشیر است و با صراحت اقدام های طالبان را حرام اعلام کرد. این حرف تمام علمای اسلام است اما اگر کمتر کسانی این حرف را شنیده اند مشکل از خودشان است و باید بشنوند.

موضوع : اخبار