اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز چهارشنبه جان کمبل فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام کرد: داعش به تازگی از پول نقد برای جذب شبه نظامیان گروه طالبان در برخی ولایات استفاده کرده که این حقوق بیشتر نسبت به گروه طالبان، باعث جذب افراد زیادی به این گروه شده است.

 

به گفته ی این جنرال آمریکایی عدم امکانات مالی و تجهیزاتی ناکافی و نبود فرماندهی مناسب از علل تضعیف طالبان و فرار شبه نظامیان می باشد که مرگ ملاعمر نیز باعث تضعیف بیشتر روحیه این افراد شده است به همین دلیل طالبان از 14 سال جنگ خسته به دولت می پیوندند و دیگر شبه نظامیان به گروه تروریستی داعش.

 

قطعا این گفته ی جان کمبل یک حقیقت و واقعیت است اما متاسفانه وی همانند دیگر سیاستمداران آمریکایی آنچه را می گوید که به نفع شان باشد به همین دلیل هم هرگز نمی گویند که این همه منابع مالی داعش از کجا تامین می شود؟ ولی اینگونه می گویند تا طالبانی که از فقر در رنج هستند به سمت داعش کشیده شوند و این حقیقت سخنان جان کمبل است که طالبان را به خاطر پول به سمت داعش سوق می دهد.

 

چند سالی است که گروهک داعش یکی از ثروتمندترین گروه های تروریستی در دنیا به ویژه پس از سیطره بر شهر موصل، غارت پول های بانکی و صرافی ها و نهادهای دولتی محسوب می شود که به گفته ی نهادهای مطالعاتی جهان، منابع مالی داعش از سوی برخی کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی، قطر،کویت و امارات تامین می شود.

 

سرقت و دزدی، زور گیری، فروش معادن معدنی و منابع آلی، اختطاف و آدم ربایی، فروش آثار باستانی و اکنون کشت و تولید مواد مخدر جزو دیگر منابع مالی داعش هستند که آمریکایی ها از آن واقف هستند ولی هرگز نمی خواهند این چشمه ها بسته شود.

 

نکته ی دیگر اینکه: در پشت این حمایت اعراب از داعش نیز ارباب بزرگ اعراب (شیطان بزرگ) آمریکا قرار دارد. زیرا تجربه نشان داده طی این سال ها آمریکا گروه‌های تروریستی بسیاری را تشکیل داده، آن‌ها را حمایت مالی می‌کند و سپس این گروه‌ها را به جان یکدیگر می‌اندازد تا در این جنگ ده‌ها و صدها هزار نفر بی‌گناه کشته شوند تا کاخ سفید بتواند به مقاصد و اهداف خود در منطقه دست یابد.

 

در این شکی نیست که داعش نسخه دوم طالبان است که بذر آن با طراحی آمریکا و به منظور تامین منافع راهبردی آن کشور و در راستای ترسیم خاورمیانه جدید کاشته شد تا در موسم درو، محصول آن برداشت و سپس شاخه های آن بریده شود و در این میان عده ای فقط وظیفه دارند تا داعش را به افغانستان برسانند.

 

خلاصه ی کلام اینکه آمریکا خود سازنده و حامی این گروه های تروریستی است. این موضوعی است که باید همه دولتمردان افغانستان به ویژه عالیجنابان اشرف غنی و عبدالله به آن دقت بیشتری داشته باشند تا در روند صلح با طالبان تجدید نظر جدی و اساسی صورت گیرد. که البته از این دولت هم مانند دولت قبلی که هر دو سرسپرده ی کاخ سفید هستند، بعید به نظر می رسد که فکر اساسی به حال وضعیت فعلی کشور بنمایند.

موضوع : اخبار