اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طالبان نفر خود نیستند بلکه اجیر شده بیگانگان هستند. کشورهای بیگانه از آنها به عنوان ابزار برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

 

در نتیجه انفجار در منطقه شاه شهید کابل در روز جمعه 500 تن کشته و زخمی شدند. انفجار و انتحاری که در کابل بی سابقه بود. رییس جمهور نیز این انفجار را محکوم کرد و انفجار در شاه شهید کابل را سرپوشی بر اختلافات درون طالبانی است.

 

بصیر سالنگی والی پیشین ولایت پروان در برنامه فراخبر با ابراز تسلیت در مورد این رویداد گفت: مشکلات زیادی در کشور داریم. نفوذ پاکستان در پایتخت افغانستان به حدی است کابل را به 3 قسمت هزاره نشین، تاجیک نشین و پشتون نشین تقسیم کرده است و حکومت ما در حدی نیست که بتواند جلو نفوذ پاکستان را در کشور بگیرد. پاکستانی که به نظر ما نمی آید قدرت و نفوذ گسترده در منطقه و کشور دارد.

 

وی افرود: آی اس آی با همکاری گروه طالبان توانستند که ملاعمر را بکشند و 2 و نیم سال مرگ وی را پنهان نگه دارند. طالبان تنها گروهی جنگی است که پاکستان ازآن استفاده می کند و کار درستی نیست که طالبان را برادر و یا مخالف سیاسی دانست. هیچ انسانی یک موتر را در منطقه مسکونی انفجار نمی دهد و دست دوستی بردن به سمت طالبان سیاست یک طرفه است.

 

والی پیشین ولایت پروان حمله انتحاری روز جمعه کابل را برای روحیه گرفتن طالبان دانست و گفت: مردم افغانستان مطمین باشند که حملات طالبان و آی اس ای پاکستان بی پاسخ نمی ماند. در بدخشان نیز قوای مسلح افغانستان باید مشت کوبنده ای بر دهن طالبان می زدند اما مقام ها تنها به محکوم کردن به شدیدترین لحن اکتفا کردند که هیچ فایده ای برای مردم افغانستان ندارد.

 

وی در مورد عدم توانایی حکومت برای قطع دست افراد نفوذی مخالفان در حکومت و نظام گفت: متاسفانه قانون بر کشورحاکم نیست. سرچشمه تمام مشکلات افغانستان از بی قانونی است. دولت افغانستان حتی توان این را ندارد که مانع غصب زمین دولتی توسط زورمندان شود.رییس جمهور و مقام های دولتی همه می دانند که چه کسانی به کجا وابسته هستند اما کاری نمی کنند. اطمینان دارم که طالبان از سوی شورای ملی نیز مورد حمایت قرار می گیرند. طالبان نفر خود نیستند بلکه اجیر شده بیگانیگان هستند. و به عنوان ابزار استفاده می شوند.

 

سالنگی در مورد گفتگوهای صلح با طالبان گفت: این سخنان دروغ است. حکومت با چه کسانی می خواهد گفتگو کند؟ ما قبلا هم دیدیم که نمایندگان دروغی از سوی طالبان آمدند و حتی این انتحاری هایی که صورت گرفته است نیز نشان دهنده شکست طالبان در جبهه جنگ است.

موضوع : اخبار