اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شرایط کنونی افغانستان به لحاظ اوضاع منطقه و جنگ‌های طولانی مدتی که کشور با آن دست و پنجه نرم کرده نیازی مبرم به گسترش روابط دیپلوماتیک با کشورهای منطقه و فرا منطقوی دارد.

 

در شرایطی که دولتمردان افغانستان به کمک‌های جامعه جهانی دل خوش کرده‌اند؛ ضعف دیپلوماسی سران قدرت و نماینده گان سیاسی در سفارتخانه‌های خارجی کشور از توانایی لازم برای اجرای وظایف محوله برخوردار نیستند.

 

آنگونه که از شواهد امر به نظر می‌رسد، بیشتر نماینده گان سیاسی افغانستان در حالی من‌حیث یک دیپلومات در کشورهای خارجی فعالیت می‌کنند که یا تجربه کافی را در پست خود ندارند و یا خلاف رشته و بر اساس روابط به این وظیفه گماشته شده‌اند، هرچند که شخص سفیر بر اساس قانون اساسی افغانستان بر حسب صلاح دید رییس جمهور کشور من‌حیث نماینده در کشورهای خارجی مقرر می‌شود، اما نباید نادیده گرفت که در حکومت افغانستان که دو جناح بر سر قدرت هستند دور از انتظار نیست که روابط سیاسی جایگزین شایسته سالاری برای کسب قدرت بیشتر شود.

 

در این رابطه چند تن از کارشناسان افغان اذعان داشتند که بیشتر دیپلومات‌ها و نماینده گان سیاسی که در حکومت وحدت ملی من‌حیث سفیر در کشورهای خارجی مقرر شده‌اند بدون داشتن تجربه و حتی خلاف رشته خود و تنها بر اساس روابط با سران حکومت از کشور نمایندگی می‌کنند.

 

هارون میر کارشناس مسایل بین‌الملل گفت که دولت افغانستان در فقر به سر می‌برد و به دلیل جنگ زده بودن و مشکلات سیاسی کشور از جمله ایتلافی بودن حکومت عموما پست‌های دیپلوماتیک در خارج از افغانستان هم از لحاظ مالی یک امتیاز کلان است و هم از لحاظ جایگاه سیاسی در سطح بالایی قرار دارد و بر همین اساس سران قدرت سعی می‌کنند که اقارب و خانواده‌های نزدیک خود را در این پست‌ها جایگزین کنند تا هم از حقوق مادی آن استفاده کنند و هم امتیاز گیری‌های سیاسی انجام دهند.

 

وی عدم شایسته سالاری در پست‌های مختلف از جمله دیپلومات‌های افغانستان مربوط به تنها حکومت فعلی نمی‌شود و حکومت حامد کرزی هم دچار این مشکلات بود و این مسایل تا زمانی که حکومت افغانستان خود را به معیارهای لازم نرساند همچنان چالش برانگیز است.

 

جواد بیات کارشناسان سیاسی افغانستان نیز اعلام کرد که افغانستان در بیرون از کشور هنوز در وضعیت سیاسی مطلوبی قرار ندارد.

 

به عقیده وی هنوز مسایل زیادی وجود دارد که سیاست مداران افغان نتوانستند با دو کشور مهم همسایه به نتیجه برسند و از میان کشورهای منطقه ففط هندوستان روابط راهبردی و دوستانه با افغانستان دارند.

 

وی در ادامه گفت: در سطح جهان نیز دیپلوماسی ما چندان قوی نبوده و روابط خوبی با دنیای غرب بیشتر از جانب آن کشورها بوده است و اتفاقا این کشورها از بهر فساد و حکومتداری بد، منتقد حکومت‌های نظام کنونی هستند.

 

کارشناسان افغان در حالی این موضوعات را مطرح کرده‌اند که شیکب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان بحث ناکارا بودن اکثریت نماینده گان سیاسی افغانستان در کشورهای خارجی را رد کرد.

 

بحث ضعف دیپلوماسی افغانستان و ناکارا بودن سفرای کشور تنها در بین کارشناسان امور مسئله ساز نیست بلکه خیلی از باشنده گان و فعالان مدنی نیز نسبت به کارکرد نماینده گان سیاسی کشور خوشبین نیستند.

 

غلام یحیی کاکر یکی از فعالان مدنی مقیم جرمنی ضمن این که از وضعیت سیاست خارجی کشور ناراضی بود گفت: این که بگوییم سفرای افغانستان در کشورهای خارجی کارایی لازم را دارند در اصل خود را فریب داده‌ایم زیرا تمام این افراد وابسته هستند و نمی‌توانند به تنهایی تصمیم بگیرند.

 

وی همچنین با انتقاد از فعالیت نماینده گان سیاسی کشور جرمنی اظهارداشت که در اینجا مسئولی را تا به حال ندیدم که بگویم کارش خوب بوده یا نه و انجمن‌هایی که برای دفاع از حقوق ما اینجا تشکیل شده‌اند بیشتر به فکر این هستند که راهی پیدا کنند تا طرف مقابل را به هر شکلی تخریب کنند.

 

ویدا ساغری یکی از فعالان مدنی کابل نیز اظهارداشت که افغانستان یک جایگاه جدا شده از حوزه‌های قدرت، کولتور و ادبیات دیپلوماتیک در جهان است و وقتی سفرای کشور از سیاست افغانستان نمایندگی می‌کنند اگر متخصص و آگاه از مناسبات قدرت امروزی نباشند، از مردم کشور کولتور ضعیفی به نمایش می‌گذارند.

 

ضعف دیپلوماسی و بروز انتقادها به وضعیت سفرای افغانستان تنها به کارا یا نا کارا بودن آنها ختم نمی‌شود بلکه مسایل دیگری مانند سوء استفاده از جایگاه سیاسی، برنگشتن و پناهنده شدن دیپلومات‌های افغانستان در کشورهای خارجی از جمله مسایل دیگری هستند که در بین صاحب نظران و بحث‌های رسانه‌ای مطرح است.