اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کنفرانس اتحادیه اروپایی اسلامی هامبورگ آلمان

موضوع: ضرورت صلح و امنیت در جهان از دیدگاه اسلام

 

مقدمه:

جناب آقای رییس و حضرات علماء اعلام و مبلغان حوزه های علم و اندیشه!

در حالی از نقش اسلام در ایجاد صلح و امنیت سخن می‌گوییم که هم اکنون بخش‌های وسیعی از پیکر جهان اسلام، در آتش جنگ و افراطیت مذهبی آخرین نفس‌های خود را می‌کشد.

 

شکی نیست که امروز متاسفانه چهره زیبای جهان توسط انسان‌های جنگ طلب و متعصبان و اقتدارگرایان سیاست، سخت سیاه و مکدر گردیده است. در حالی‌که جهان کنونی ما تشنه و نیازمند به صلح و امنیت است، جای آن را جنگ و آوارگی و تخریب زیربناهای زندگی مردم گرفته است.

 

جهانی که در آن از آزادی و دموکراسی و تمدن و صنعت، حقوق بشر و «حقوق زنان و اطفال» و شکوفایی و بهسازی طبیعت سخن گفته می‌شود، هر روز به جانب خرابی و تباهی بیشتر سوق داده می‌شود و حقوق انسانها و تخریب فضای زندگی بشر به نابودی کامل کشیده می‌شود. متاسفانه امروز تفاوت و مقایسه زندگی انسان‌های غارنشین با انسان‌های که در دنیای علم و تعقل و قصرنشینی بسر می‌برند، خیلی زیاد به نظر نمی‌رسد، در عصر حاضر به هر دلیلی دست بشریت به قتل و خونریزی انسان‌ها و تباهی اخلاقی مرد و زن و پیر و جوان آلوده شده است.

 

نمونه‌های رنج و خواری بشر، جنگ‌ها و عواقب آن، و نیز مفاسد اخلاقی بشر است که اکنون در همه جای دنیا به آسانی مشاهده می‌گردد.

 

شاید بتوان گفت از آن جایی که جنگ‌های امروزی جهان، با استخدام آلات پیشرفته و سلاح‌های اتمی و کشتار جمعی انجام می‌گیرد، بیشرین قربانی‌های این جنگ‌ها، ناتوان‌ترین قشرهای اجتماعی همانند زنان و کودکان هستند.

 

در حالی‌که جنگ‌های دوره‌ جاهلیت وجبهه‌ایی، کمتر متوجه زن‌ها و اطفال بی‌بضاعت می‌گردید و کشته‌های آنان به مراتب کمتر از تلفات انسانی امروز بود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که جهان متمدن امروز ما و یا باید گفت: جهالت جهانی مدرن کنونی به مراتب تاریک تر ازجهان تاریک و بی‌دانش دیروزی ما است.

 

آری! به یقین می‌توان گفت که هیچ سیل بنیان‌کن و حوادث تکان دهنده طبیعی تا اکنون جهان را به میزان جنگ‌های دست بشر متضرر نساخته است.

۱. انگیزه‌های جنگ و ناامنی در جهان

پرسشی که در همه اذهان تبادر می‌کند این‌ است که انگیزه این جنگ‌ها تا به حال چه‌ها و که ها بوده اند؟

 

آیا دین و وجود انبیای الهی و آموزش‌های و حیانی، درعالم بشریت، انگیزه و محرک این جنگ‌ها و نا امنی‌های جهانی بوده است و یا آیا دین و جلوداران آن، جنگ آفرین بوده اند؟

اگر چنین است کدام پیامبر و رسول الهی، نبرد با بشریت را فرمان داده است؟

 

آیا عقلا قابل تصور است که فکرهای پاک و مغزهای منزه و خالی از خودخواهی و هوس‌رانی و دنیاطلبی و مردان معنوی و الهی، جنگ‌آفرین بوده باشند و یا برعکس مغزهای مخرب و ریاست خواه و دنیاگرا و جاه طلب و توسعه اندیش و ستیزه‌گر و مستبد و ستمگر، مخالف با دین و دین داری و حق‌پرستی‌ها، آتش این جنگ‌ها را شعله‌ورساخته اند؟

 

با مختصر رویکردی به آموزه‌های دینی و اسلامی می‌بینیم که سرلوحه مکاتب تمامی انبیاء بویژه پیامبراسلام(ص)، صلح و امنیت و نفی شرک و بت پرستی و نیز گرایش به اخلاق انسانی و معنویت و پاکی و تکریم بشریت بوده است: (انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق ). با نگرشی تازه می‌توان گفت که دین؛ برای نابودی مشرکان و کافران و گناهکاران و خدا ناباوران هم فرمان نداده است:( و لقد کرمنا بنی‌آدم ).

 

بلکه دین، با باورهای غلط و نا سازگار طبعیت زیبای بشری کوشیده است و با منکرات و نیز با منکران پاکی و معنویت و صداقت وعدالت پا به میدان مبارزه گذاشته است: (و اذ قال لقمان لابنه یا بنی لا تشرک باالله ان‌الشرک لظلم عظیم ). سورهٔ لقمان- آیه۱۳

 

دین آمده است تا بندگان خدا را از عبادت و ستایش غیر خدا برهاند، وآنها را از ظلمت و تاریکی به نور و پاکی برساند.

 

پیامبر اسلام (ص) فرمود: ما آمده‌ایم تا بشر را از ذلت و تاریکی نجات دهیم: (لنخرج العباد من عباده العباد الی عباده الله)، حدیث نبوی.

قرآن نیز می‌گوید: ما خواسته ایم تا دست و پای بشریت را از زنجیرهای جهالت باز گشاییم؛( و یضع عنهم اصرهم واغلال التی کانت علیهم).

و نیز می‌فرماید: (الله ولی‌الذین امنوا لیخرجهم من الظلمات الی النور والذین کفروا اولیاءهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات اولیک اصحاب النارهم فیه خالدون). سوره بقره- آیهٔ ۲۵۷.

و نیز قرآن هیچگاه غیر از موارد دفاع، دعوت به جنگ و خونریزی با کسی نمی‌کند، بلکه انسان‌ها را به پرهیز از جنگ و آدم‌کشی و صلح و امنیت دستور می‌دهد.

قرآن؛ کشتن یک تن از انسان‌ها را مساوی با کشتن تمام مردم معرفی می‌کند، و حیات بخشیدن به یک شخص را به منزلهٔ حیات تمامی مردم می‌شمارد و نیز می‌فرماید: (و من قتل نفساً بغیر نفس او فساد فی‌الارض فکانما قتل‌الناس جمیعا و من احیاها فکانما احیاالناس‌جمیعا). سوره مائده -آیه۳۴ و هم‌چنان قرآن، جزای قاتل را مخلدشدن وی در آتش جهنم تعریف می‌کند: و من یقتل مؤمناً متعمداً فجزاءُهم جهنمُ خالداً فیها). سورهٔ، نساء – آیه ۹۳

 

حتی دین مقدس اسلام، کشتن حیوان را هم اجازه نمی‌دهد. از این جهت تاکید می‌دارد تا کسی اقدام به ریختن خون کسی ننماید.

 

چگونه ممکن است دین اسلام در قتل عام انسان‌ها بی‌تفاوت بماند؟ در حالی‌که قرآن از کشتن حیوانات نیز جلوگیری می‌نماید: (یا ایهاالذین امنوا لا تقتلوالصید و انتم حرم). سورهٔ مائده – آیه ۹۶. از دیدگاه اسلام حرمت قتل انسانها، در قتل کافر و مسلمان یکسان است، و بلکه اسلام پیروان خویش را تشویق به نیکی در مورد کسانی می‌کند که آنها با خدا عنادی ندارند. آن‌های را که اقدام به کشتن و آوارگی کسی نکرده اند، به مسالمت و صلح جهانی دعوت می‌کند.

و مسلمانان را به نیکی با آنها امر می‌نماید.

 

قرآن می‌فرماید: (لا ینهاکم الله للذین لم یقاتلوکم فی الدین و لم یخرجوکم من دیارکم ان تبروهم وتقسطوا الیهم ان‌الله یحب‌المقسیطین.

قرآن؛ جنگ را که ناامنی و تباهی و خرابی در پی دارد، منفور و منکر می‌شمارد و می‌فرماید: (کتب علیکم القتال وهو کره لکم). سورهٔ بقره -۲۱۶.

و می‌فرماید: (الصلح خیر). سورهٔ نساء- آیه۹۴. به گفتهٔ قرآن؛ جنگ منکر و نامبارک است، و صلح خیر و با اهمیت می‌باشد.

 

  1. روش‌های رسیدن به امنیت و صلح جهانی از دیدگاه اسلام:

یکی از روش‌های رسیدن به صلح و امنیت جهانی از منظر دین، بویژه دین مقدس اسلام، پرهیز از ریختن خون انسان‌ها زمین به بهانه‌های مختلف، در جهان است.

 

اسلام به همین جهت از کشتن انسان‌ها جلوگیری می‌کند، زیرا هرگاه خونی در زمین بریزد، دیگر هرگز نباید به برقراری صلح و امنیت جهانی امیدوار بود، برای رسیدن به صلح و امنیت نخست باید به حق حیات و آزادی بشر اعتراف نمود و به خود کامگی و توسعه‌طلبی و کشورگشایی و دست درازی به حقوق و ثروت و استقلال کشورهای دیگر خاتمه داد، و همچنین با اقدام امر به معروف و نهی ازمنکر، برای گسترش عدالت و امنیت جهانی اقدامات با حکمت و عقلانی را فراهم ساخت و نیز برای آزادی‌های مذهبی، دینی و سیاسی با دیگران به فرهنگ گفتگو و مجادله احسن پرداخت و برای نشرارزش‌های فکری و حقانیت دینی و مذهبی خویش از زور و استبداد و خشونت پرهیز نمود.

 

چرا که تغییر عقاید و افکار، حکمت و گفتگو و مباحثه و ملاطفت و ملایمت و حسن خلق و نرم خویی می‌طلبد، به همین جهت سخن وحی الهی برای پیامبرانش این ا‌ست که: ( لو کنت غلیظ القلب لانفظوا من حولک). و خطاب الهی به حضرت موسی(ع) این است که می‌فرماید: (اذهبا الی فرعون انه طغی فقولا له قولا لینا لعله یتذکر او یخشی). سورهٔ طه -آیهٔ -۴۲-۴۳

 

خداوند بزرگ خواست خویش را در امر صلح و امنیت با فرستادن پیامبرانی به نمایش می‌گذارد که هر کدام آنها الگوی مسالمت و صلح و اسوه امنیت و آرامش برای تمامی بشریت بوده‌اند، این پیامبران الهی مانند؛ حضرت عیسی(ع)، حضرت محمد(ص)، حضرت ابراهیم(ع) و حضرت عیسی و موسی (ع) و همه انبیا را خداوند، رحمه اللعالمین فرستاده است: (انا ارسلناک رحمه للعالمین). (ادخلوها بسلام امنین) سورهٔ حجر- آیهٔ ۳۷

(و اذقال ابراهیم رب‌اجعل‌هذا البلد امنا). سورهٔ ابراهیم-۳۷

( فلا تهینو وتدعوا الی السلام). سورهٔ محمد- آیه ۳۴

( یا ایها الذین امنوا ادخلوا فی السلم کافه) سورهٔ بقره- آیه ۲۰۸

بنابراین اساس، اسلام بر صلح نهاده شده است و اسلام از صلح گرفته شده است: ( فلا تقولوا لمن القی الیکم السلام لست مومنا). سوره نساء آیه- ۹۴، هرگاه کسی دستش را به علامت صلح بالا می‌کند، اسلام از او می‌پذیرد، و اقدامش را نیکو می‌شمارد، و در این باره بهانه‌گیری نمی‌کند.

بلکه اسلام در امر صلح و امنیت به سراغ بهانه می‌رود، تا از آتش جنگ و خون‌ریزی کاسته شود.

و در نهایت همهٔ این آیات قرانی، حکایت از ضرورت صلح و امنیت در جهان می‌کند، و اهداف دین و انبیاء الهی را برای بشریت به خوبی بیان می‌کند.

و نیز علی(ع که تجسم عینی اسلام است، برای حاکم خود می‌فرماید: مالک! مواظب باش که مردم دو طایفه اند: آنها یا برادران دینی تو می‌باشند، و یاهمانند تو انسان هستند. مبادا به کسی از جانب تو ستمی روا داشته شود:(الناس صنفان اما اخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق).

 

  1. نتایج:

اکنون جهان ما در حالی‌که در اوج علم و دانش و صنعت و تکنولوژی بشری قرار دارد و از طرفی برای حیات وحش و بهسازی طبیعت می‌کوشد، در عین حال با بی‌رحمی فراوان و کشتار انسان‌ها، اعم از مرد و زن و پیر و جوان و اطفال و کودکان معصوم، بطور وحشیانه به پیش می رود.

 

در حالی‌که دین اسلام، مردم را به امنیت و صلح جهانی دعوت می‌کند و جنگ و قتل و ناامنی و خرابی را منفور و منکر می‌شمارد و گفتگو و مشاوره و اخوت و برادری و انسان دوستی و رعایت حقوق انسان ها و نیز عدالت و کرامت را برای نظام مندی اجتماع و امنیت و صلح جهانی بشریت سخت توصیه می‌کند، و تمامی بشریت را به تفاهم مشترک و کلمه سواء فرا می‌خواند: (قل تعالو الی کلمه سواء بیننا و بینکم).

 

اما با تاسف فراوان برخی از سران و پیروان مدعی این دین پاک و منزه از جنگ و خون‌ریزی، با رو آوردن به جنگ و کشتار انسان‌ها، بیشترین ضربه‌ها را به پیکر خونین امت اسلامی و عزت و شوکت دینی وارد ساخته اند.

 

بسیار درد آور است که جنگ‌های قدرت و جهان سیاست و استبداد و تعصبات مذهبی و افراطیت، میلیون‌ها کشته و زخمی و پناهنده و معلول را از خود به جا گذاشته است.

 

 

مصباح هراتی

موضوع : اخبار