اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از ایجاد ساختار اردو و پلیس ملی بیش از یک دهه می گذرد اما تا هنوز واحد نیروی هوایی در ساختار و چارچوب اردو و پلیس ملی کشور به صورت سازمان یافته آن شکل نگرفته است. این بزرگترین خلاء ممکن در ساختار نیرو های امنیتی کشور محسوب می شود. وجود این فقدان سبب شده است که نیرو های امنیتی کشور برای سرکوب و منکوب کردن گروه های تروریستی از نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان کمک بخواهد. چندی پیش، وقتی شهر کندز به دست شورشیان و گروه های دهشت افکن سقوط کرد، بازپس گیری این شهر تنها با کمک هوایی نیرو های بین المللی ممکن گردید. ولسوالی سنگین ولایت هلمند نیز با کمک هوایی نیرو های بین المللی بازپس گرفته شد. این رویداد ها نشان می دهد که واحد نیروی هوایی در چارچوب اردو و پلیس ملی یک ضرورت جدی است. ایالات متحده آمریکا و همپیمانان شان اگر چه متعهد به حمایت، تجهیز و آموزش نیرو های امنیتی افغانستان می باشد اما، تا هنوز اقدام اساسی و جدی در راستای ایجاد نیروی هوایی افغانستان ننموده است. در تازه ترین مورد، چندی پیش رئیس جمهور با هیئت سنای ایالات متحده آمریکا دیدار کرد و آن ها متعهد به حمایت از نیروی هوایی افغانستان شد. در ذیل تلاش می کنم این مسئله را به بحث بگیرم.

با حمله آمریکا و دیگر کشور های عضو ناتو به افغانستان امارت اسلامی طالبان در فرصت کم سقوط کرد. آمریکا و دیگر کشور های عضو ناتو جنگ افغانستان را پایان یافته می دانستند. به همین خاطر، با خیال آسوده طرح حمله به عراق را سازماندهی نمودند. آن ها در دو سال نخست حضور خود در افغانستان کمتر مسئله ایجاد اردو و پلیس ملی و آموزش و تجهیز آن ها جدی گرفتند. سال ۲۰۰۳ میلادی ما به نوعی به بازگشت دوباره گروه طالبان مواجه شدیم. به عبارت دیگر، با مصروف شدن آمریکا و برخی کشور های عضو ناتو در عراق گروه طالبان دوباره دست به سازماندهی زدند و حملات خود را آغاز نمودند. به تعقیب آن کنفرانس توکیو به منظور حمایت و تمویل و تجهیز پلیس و اردوی ملی افغانستان برگزار شد. آمریکا و کشور های عضو ناتو به اشتباه خود مبنی بر بی توجهی به ایجاد اردو و پلیس ملی، آموزش و تجهیز آن ها پی بردند. آمریکا در همین کنفرانس متعهد شد که اردوی ملی افغانستان را آموزش و تجهیز می سازد. آلمان و چاپان تعهد سپرد که پلیس ملی را آموزش و تجهیز می سازد.

در سال های بعد ایالات متحده آمریکا آموزش و تجهیز اردوی ملی افغانستان یکی از برنامه های مهم امنیتی خود در افغانستان به شمار آوردند. اما آلمان و چاپان قادر به انجام مسئولیت خود در قبال پلیس ملی نشدند. به عبارت دیگر، پلیس ملی کشور آموزش ندیده باقی ماند. بعد ها ایالات متحده آمریکا مسئولیت آموزش و تجهیز پلیس ملی را نیز به عهده گرفت.

در سال ۲۰۰۷ میلادی جامعه افغانستان شاهد بازگشت پرقدرت گروه طالبان بود. فعالیت این گروه در سراسر افغانستان افزایش یافت. دقیقا در همین زمان جامعه جهانی و حکومت افغانستان متوجه شد که پولیس ملی آموزش ندیده باقی مانده است و از ظرفیت پایین در مبارزه با تروریسم و گروه های دهشت افکن برخوردار است. اکنون گروه طالبان دوباره بازگشته است. این بار اما، متفاوت از دفعات قبل عمل نموده است. آن ها توانست شهر کندز را به دست گیرد. ولسوالی سنگین ولایت هلمند را نیز از کنترل نیرو های امنیتی کشور خارج سازد. با وجود اینکه نیرو های امنیتی کشور شهر کندز و ولسوالی سنگین ولایت هلمند را بازپس گرفتند اما این کار بدون حمایت و پشتیبانی نیرو های هوایی نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان سخت و دشوار بود. دقیقا همین مسئله نمایانگر آن است که جامعه جهانی و حکومت افغانستان در این بخش کوتاهی نموده است.

بخش از مسئله بر می گردد به جامعه جهانی. زیرا، ایجاد و حفظ یک واحد مستقل در چارچوب نیرو های امنیتی کشور بدون حمایت مالی و تخنیکی جامعه جهانی ممکن نیست. چشم انداز جنگ افغانستان برای کشور های درگیر در افغانستان تیره و تار بوده است و آن ها قادر به ارائه یک چشم انداز روشن برای این کشور نبوده است. آن ها جنگ افغانستان را در سال ۲۰۰۳ پایان یافته می دانستند به همین خاطر، با خیال آسوده به طرح حمله به عراق را پیش کشیدند. فقدان یک چشم انداز روشن از سوی جامعه جهانی سبب شد که آن ها کمتر روی نیرو های امنیتی کشور و به خصوص روی واحد مستقل نیروی هوایی کشور تمرکز نماید. در وضعیت کنونی که حکومت وحدت ملی سال سختی را پشت سر گذاشته است و سال سخت و دشوارتری را در مبارزه با تروریسم و دهشت افکنی در پیش رو دارد، جامعه جهانی ضرورت تقویت، تجهیز و آموزش نیرو های هوایی افغانستان را درک و فهم نکرده است. این یک اشتباه کلان در استراتژی ایالات متحده آمریکا و همپیمانان شان در افغانستان بود. اکنون با وجود ضرورت تقویت، تجهیز و آموزش نیرو های هوایی کشور آن ها متحمل هزینه بیشتری خواهد شد. آن ها در کنار اینکه باید نیرو های هوایی کشور را تقویت، تجهیز و آموزش دهد تا آمادگی کامل این ها لازم است که از نیرو های امنیتی کشور در میدان جنگ نیز حمایت و پشتیبانی نماید. این هزینه است که نیرو های بین المللی در افغانستان می پردازد.

اگر بخش از مسئله مربوط به جامعه جهانی می شد بخش دیگر مربوط به حکومت افغانستان می شود. واقعیت این است که ما قادر به متقاعد کردن جامعه جهانی برای ایجاد نیرو های هوایی مستقل، مجهز و آموزش دیده نبوده ایم. ما دیپلماسی و سیاست در این مورد نداشته ایم. از زمان شکل گیری حکومت موقت تا آخرین روز های حکومت حامد کرزی ما طرحی مبنی بر ایجاد یک نیروی هوایی مستقل نداشته ایم تا این نیرو بتواند در میدان جنگ حامی نیرو های امنیتی زمینی ما باشد و ما نیازمند حمایت و پشتیبانی نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان نباشیم.

در حکومت وحدت ملی نیز به جای تمرکز به این مسئله تلاش بیشتر روی پروسه صلح می شود. اولویت اول حکومت وحدت ملی پروسه صلح است تا تقویت و آموزش نیرو های هوایی کشور. در دیدار رئیس جمهور با هیئت سنای آمریکا اگر چه روی مسئله تقویت نیرو های هوایی کشور صحبت شد اما طرحی از سوی حکومت ارائه نگردیده است. بنابراین، اکنون نیز ما راهی را می رویم که در گذشته رفته‏ایم.

سال گذشته و سال پیش رو بدون شک، سال دشواری برای حکومت وحدت ملی، مردم افغانستان و نیرو های امنیتی کشور است. نیرو های امنیتی کشور در سال گذشته و سال پیش رو هزینه اشتباه استراتژی جامعه جهانی در قبال نیرو های امنیتی کشور و هزینه دستگاه دیپلماسی منفعل حکومت افغانستان را پرداخت/ می پردازد. جامعه جهانی با تأخیر زیاد به ایجاد اردو و پلیس ملی پرداخت و هزینه آن را متحمل شد اما آن ها و حکومت افغانستان تأخیر زیادی در ایجاد، تقویت و تجهیز نیروی هوایی کشور داشتند. اکنون ما هزینه این تأخیر و استراتژی اشتباه و دستگاه دیپلماسی منفعل را می پردازیم.

موضوع : اخبار