اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در پی بروز بحران انتخاباتی آخرین دور انتخابات ریاست جمهوری در کشور، اصلاحات اساسی در نظام انتخاباتی کشور به یک ضرورت انکارناپذیر و ملی بدل گردید. این ضرورت و اهمیت در راستای مصالح و منافع ملی تان بدانجا قابل توجه و جدی بود که یکی از مواد اصلی در امضای تفاهم ‌نامه سیاسی برای ایجاد حکومت وحدت ملی عنوان گردید . اما متاسفانه از هنگام ایجاد حکومت وحدت ملی تاکنون این بند از توافق نامه سیاسی همانند بسیاری از بخش های دیگر آن یا به فراموشی سپرده شده است و یا این که به آن اهمیت و توجه جدی داده نمی شود. چنین رویکردی نسبت به مسئله اصلاحات اساسی در نظام انتخاباتی کشور این گمانه را در اذهان مردم تقویت بخشید که حکومت وحدت ملی درباره اولویت های ملی عزم و اراده جدی ندارد. حداقل یکی از مواردی که سبب گردید این گمانه قوت یابد این است که مطابق قانون اساسی کشور دوره کنونی نمایندگان فعلی در پارلمان به پایان رسیده است و انتظار جدی وجود داشت که حکومت ملی برای نشان دادن عزم و اراده قاطع خود در اولویت بخشیدن به مسایل ملی و بخصوص مسئله نظام انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی آمادگی های لازم و وفوری را روی دست می گرفت. اما شاهد هستیم که نه تنها چنین اتفاقی نیافتاد بلکه اکنون نگرانی از آن وجود دارد که مسئله اصلاح نظام انتخاباتی همانند بحران انتخاباتی دوران انتخابات ریاست جمهوری هم چنان در بن بست باقی بماند.
واقعیت امر این است که انتظار مردم این بود که انجام و تعهد در اصلاحاتی در نظام انتخاباتی به ‌منظور تامین منافع ملی و در نظر داشت مصالح علیای کشور هرچه فوری تر عملی می گردید. یعنی این که حکومت وحدت ملی در کنار دیگر مسایل که در جای خود از اهمیت بالایی بر خوردار اند، بازسازی عمیق و اساسی را در نظام انتخاباتی کشور در دستور کار خود قرار می دادند. حکومت بایستی برای تحقق چنین امری علاوه بر انجام اصلاح در قوانین و ساختار نظام انتخاباتی مقدمات و تمهیدات آن را در زمینه اجرایی شدن نیز روی دست می گرفت. یعنی در تامین امنیت، سرشماری و توزیع تذکره‌ های الکترونیک که از پیش‌شرط‌ های عمده برگزاری انتخابات سالم و شفاف به شمار می ‌روند اقدام های فوری و قاطعی را روی دست می گرفت.
با توجه به فشار افکار عمومی و بلند شدن صدای اعتراض های مردمی و نهادهای سیاسی و مدنی در ارتباط با انجام اصلاحات نظام انتخاباتی و تعللی که در آن باره صورت گرفته است چندی پیش سخنگوی ریاست‌ جمهوری، اظهار داشت  که حکومت تلاش دارد که در مشوره با اقشار و نهادهای مختلف، راهی حقوقی برای ادامه اصلاح نظام انتخاباتیِ کشور پیدا نماید. وی در ادامه افزوده است که حکومت در همین قسمت، فعالیت‌ها و صحبت‌ها را با تمام اقشارِ مختلف در داخل و بیرونِ حکومت شروع کرده تا یک راه منطقی، عملی و حقوقی را پیـدا کند و اصـلاح نظام انتخاباتی بر اساسِ خواستِ مردم افغانستان صورت بگیرد و برای آغاز دوباره روند اصلاحات انتخاباتی، راه حقوقی به‌زودی پیدا شود. این اظهارات سخنگوی رئیس جمهوری تعجب بسیاری از آگاهان سیاسی را برانگیخته است. زیرا چنین اظهاراتی این مسئله را بازتاب می بخشد که گویا حکومت وحدت ملی تاکنون از مسئله انجام اصلاحات انتخاباتی بی خبر بوده و پی به اولویت و اهمیت داشتن آن نبرده اند. حال آنکه روی کار آمدن حکومت وحدت ملی خود براساس توافقنامه سیاسی در پی بروز بحران انتخاباتی بوده و مسئله اصلاح نظام انتخاباتی یکی از تعهدات اساسی حکومت وحدت ملی و رهبران سیاسی حکومت شمرده شده است.
هر چند جزئیات چگونگی انجام اصلاحات انتخاباتی کار و مسئولیت کسانی است که در امر سیاسی و حقوقی آگاهی و تجربه دارند و حکومت باید از مسیر و بکار گیری چنین اعضا و آگاهانی بایستی مسئله اصلاح نظام انتخاباتی را پی گیرد، اما آنچه در اینجا می توان بر آن تاکید ورزید این است که بی‌توجهی رهبران حکومت وحدت ملی در آوردن اصلاحات انتخاباتی موجب وارد شدن انتقاد ها و نارضایتی های گسترده را بدنبال خواهد داشت، مردم انتظار دارند که به جهت حساسیت وضعیت سیاسی جامعه و دوره خطیری که اکنون کشور در آن قرار گرفته است رهبران حکومت وحدت ملی هرچه فوری تر و سریعتر از آوردن اصلاحات تعلل نکنند و اختلافات سیاسی و سلیقه ای ‌شان را در مورد مسایل ملی از جمله مسئله ملی اصلاحات نظام انتخاباتی را کنار بگذارند. به باور فعالان سیاسی اصلاح نظام انتخاباتی کشور از موارد مهم توافق‌ نامه سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی بشمار می رود که متاسفانه تاکنون رهبران وحدت ملی تاکنون نسبت به اصلاحات انتخاباتی بی ‌توجهی نشان داده اند. چنانچه سخنگوی رئیس جمهور چند روز پیش طی نشست خبری این اطمینان را به مردم داد که حکومت وحدت ملی در انجام مسئولیت خود برای ایجاد اصلاح در نظام انتخاباتی متعهد خواهد بود، سخنگوی حکومت وحدت ملی تاکید ورزید هر چند که فرمان تقنینی رئیس جمهوری این کشور در رابطه با اصلاح قانون انتخابات از سوی مجلس نمایندگان رد شده است، اما حکومت به تعهدی که برای اصلاح نظام انتخاباتی این کشور داده، عمل خواهد کرد. اما مسئله در اینجاست که تاکنون برای چندمین بار سران و مسئولین حکومت وحدت ملی در راستای تعهد خود به مسایل ملی و حل چالش های کشور به مردم تعهد خود را اعلام داشته اند ولی متاسفانه در بستر عملی و اجرایی این تعهدات تاکنون اقدام های بسیار اندک و در مواردی جز ادعا چیزی فراتر از آن مشاهده نشده است. حال نیز انتظار جدی برده می شود که رهبران حکومت وحدت ملی بجای امید بخشیدن واهی و یا دادن وعده های خوب، سعی کنند که آن را در عمل و عرصه اجراآت بصورت عینی و ملموس نشان دهند. این مسئله سبب خواهد شد که زمینه اعتماد میان مردم و حکومت وحدت ملی تقویت یافته و هرگونه شائبه و بد گمانی نسبت به برنامه ها و وعده های رهبران و مسئولان حکومت وحدت ملی از بین برود.
بنابراین اینک همانطور که نهادهای مدنی و سیاسی در اعلام موضع و دیدگاه های شان درباره تحقق اصلاح نظام انتخاباتی ابراز داشته اند واقعیت آنست که حکومت در آوردن اصلاحات در حوزه نظام انتخاباتی کشور با بن بست‌ هایی جدی مواجه شده است. خلای قانونی جایگاه کمیته گزینش، عناد ورزی مسئوولان اعضای بلند پایه کمیسیون ‌های انتخاباتی و اعلان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۴ میزان سال ۱۳۹۵ از سوی آنان، و اختلاف نظر جدی میان رئیس جمهور و ریاست اجراییه در مورد اصلاح نظام انتخاباتی، کوک شدن سازناسازگاری مجلس نمایندگان و… روند آوردنِ تغییر و اصلاحات در نظام و نهادهای انتخاباتی را با چالش های عمده روبرو ساخته است. از جانب دیگر، متاسفانه در حکومت نیز برای اصلاح نظام انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی آینده با در نظرداشت محدودیت زمانی، عزم و اراده قاطع مشاهده نمی شود و….همه این موارد با توجه به وضعیت ناخوشایند سیاسی و اجتماعی و امنیتی کشور نگرانی ها را بیش از پیش شدت و گستر ش بخشیده است. بنابراین برای رفع این نگرانی ها و چالش ها از آنجایی که موضوع اصلاح نظام انتخاباتی یک موضوع ملی و سنگ بنای حل بسیاری از چالش ها محسوب می گردد، انتظار برده می شود که همه نیروهای سیاسی و مدنی و بخصوص رهبران حکومت وحدت ملی به مسئله اصلاح نظام انتخاباتی بعنوان یک موضوع ملی نگریسته و در آن رابطه یک تعهد و مسئولیت ملی را بدوش دارند. آنان بایستی سعی ورزند که این مسئولیت و تعهد ملی را به شایستگی به انجام رسانند و در غیر این صورت قضاوت تاریخ و مردم بسیار تلخ و ناخوشایند و عتاب آمیز خواهد بود.