اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

خبر مهمی بر روی خروجی رسانه‌های مهم منطقه‌ای و بین المللی مخابره شد که شوک بزرگ دیگری را به مهمترین حامی گرو‌ه‌های تروریستی تکفیری در منطقه به ویژه در سوریه وارد کرد. سعودی‌ها که هنوز از شوک حملات برق‌ آسای روسیه به مواضع تروریست‌های مزدورشان در سوریه خارج نشده‌اند، روز گذشته با شنیدن خبر سفر وزیر خارجه عمان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و لبخندهای بن علوی در دیدار با بشار اسد دچار شوک دیگری شدند.

 

ورود یوسف بن علوی وزیر خارجه سلطان نشین عمان به دمشق و استقبال گرم بشار اسد رییس جمهوری سوریه یک ضربه سیاسی و دیپلماتیک به محور سعودی و شورایی که این رژیم با عنوان شورای همکاری خلیج فارس تشکیل داده است، قلمداد می‌شود. شورایی که سلطان نشین عمان هر چند یکی از اعضای آن است،‌اما در عمل سیاست‌ها و مواضع مسقط فاصله و اختلاف زیادی با مواضع ریاض و اعضای دیگر این شورا دارد. هر چند کویت هم تا حدودی تمایل کمتری به دنباله روی بی چون و چرا از رژیم عربستان همانند رژیم‌های امارات و بحرین از خود نشان می‌دهد.

 

سفر غافلگیرکننده بن علوی به دمشق ضربه محکمی به ایتلاف عربستان،بحرین و امارات است که به موضع‌گیری خصمانه علیه دولت قانونی سوریه و حمایت آشکار و نامحدود آنها از گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه و مناطق دیگر ادامه می‌دهند.

 

سانسور کامل خبر سفر مهم وزیر خارجه سلطان نشین عمان به دمشق در رسانه‌های رسمی داخل عربستان و دیگر رسانه‌های حامی گروه‌های تروریستی تکفیری در کشورهای دیگر، عمق خشم و سرخوردگی آنها از این سفر را نشان می‌دهد.

 

بشار اسد پس از استقبال از بن علوی از موضع عمان در قبال بحران سوریه تمجید کرد. در دیدار دو مقام به جنگ علیه تروریسم، روابط دوجانبه میان سوریه و عمان و تمایل رهبران دو کشور به ادامه همکاری و هماهنگی میان یکدیگر برای تقویت روابط برادرانه که در خدمت به امنیت و ثبات منطقه و حفظ منافع ملت‌هایش باشد، اشاره کردند.

 

سفر بن علوی به سوریه ضربه دردناکی به سیاست‌های ضد سوری شورای همکاری خلیج فارس به سبب سلطه کامل رژیم عربستان بر این نهاد ناکارامد است که از زمان آغاز بحران سوریه، با فشارهای سعودی‌ها، روابط اعضای این شورا به جز عمان با دولت سوریه قطع شد هر چند اخباری از تحرک برخی اعضای شورای همکاری برای ازسرگیری روابط با دمشق در سایه خشم و عصبانیت ریاض نقل محافل منطقه‌ای شده است.

 

تاکید بن علوی بر پایبندی عمان به وحدت سوریه و ثبات آن و انجام هر گونه تلاش برای حل نهایی بحران سوریه از راه سیاسی و مسالمت آمیز هم بر خشم و عصبانیت مقامات سعودی به ویژه وزیر خارجه بی‌تجربه این رژیم افزوده است. البته ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در روز ششم آگوست گذشته سفر رسمی به مسقط داشت و با مقامات بلندپایه عمان دیدار کرد.

 

رژیم سعودی همچنان بر کویت فشار وارد می‌کند تا سوریه را تحریم کند و مواضع دیپلماتیک و سیاسی خود را بر کویت تحمیل می‌کند تا این کشور را به اتخاذ مواضع ضد سوری و علیه بشار اسد وادار کند، تنها کشورهای بحرین، قطر و امارات عملا به آنچه رژیم سعودی بر آنها برای اتخاذ مواضع خصمانه علیه دولت و ملت سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی وهابی مانند داعش و جبهه النصره وگروه‌های دیگری همچون احرارالشام و الجیش الحر وادار می‌کند، پایبند هستند.

 

موفقیت‌های چشمگیر اخیر ارتش سوریه به ویژه در جبهه حومه حلب همزمان با ادامه ضربات دقیق نیروی هوایی ارتش روسیه به مواضع و مخفیگاه‌های گروه‌های تروریستی تکفیری از یک سو و افزایش سرعت قطار تحرکات دیپلماتیک برای حل سیاسی بحران سوریه از سوی دیگر که با دیدار وزیر خارجه عمان از دمشق و دیدار اخیر بشار اسد رییس جمهوری سوریه با ولادیمیر پوتین همتای روس وی در مسکو آهنگ سریع‌تری به خود گرفت و واگرایی بیشتر در مواضع مصر و عربستان درباره سوریه و تمایل کشورهای بیشتری در سطح جهان برای در پیش گرفتن راهکار دیپلماتیک درباره سوریه، عرصه را بر رژیم سعودی و دیگر حامیان این گروه‌ها تنگ‌تر از قبل کرده است.

 

در پی آغاز حملات ارتش روسیه به مواضع این گروه تروریستی تکفیری و استفاده از واژه معارضان به جای داعش و جبهه النصره، به عمق ورطه و بن بست آل سعود و متحدانش در سوریه اشاره دارد که در جبهه یمن هم پس از گذشت هفت ماه از جنگ ویرانگر هم به اهداف سلطه‌جویانه خود دست نیافته‌اند.

موضوع : اخبار