اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شانه خالی کردن مسوولان بی مسوولیت از ادای وظایف ملی و نیز عدم وجدان کاری و تعهد اخلاقی به هزینه های گزافی که چه مالی و چه روانی و جانی بر دوش ملت و دولت گذاشته می شود منجر به انواع و اقسام گزارش های کذب و سیاهنمایی بروکراسی وار می گردد.

 

اولین و عینی ترین مثال در این خصوص را می توان عدم مصرف بودجه انکشافی در وزارتخانه ها و ولایات و شهرداری ها و دستگاه های ذی ربط نیمه دولتی عنوان کرد که همواره در آخرین فرصت های باقی مانده با حباب های بزرگ ایجاد شده در قراردادهای جهت دار بودجه و برنامه دولت را بر باد می دهند.

 

اما قصه حباب هایی که یک شبه ایجاد می گردند ولی یک دهه باقی می مانند به همین جا ختم نمی شود که برخی سودجویان و زیاده خواهان گرداگرد کابینه با انعقاد پیمان ها و قراردادهای پروژه ای کلان و گاه به چند برابر قیمت به مردم ملکی و ارمان های ملی خیانت کنند بلکه…

 

بلکه در مواردی بسا نگران کننده تر و اضطراری تر به کمک هایی به مخالفان مسلح در قابل حمایت از طالبان یکجا شده با دولت برمی خوریم که فاقد کنترل و نظارت اولیه و اصولی بر این روند است و یک سری معاشات و تسهیلات خزانه ملی را به جیب افراد مجهول الهویه می ریزد.

 

چه بسا انسان های تازه به کشورعودت نموده، چه بسا معتادان و دزدان و بیکارگان و چه بسا مخالفان مسلحی که در نهادهای مربوط به کمک های مالی و حمایتی از طالبان یکجا شده با دولت و پیوسته به روند مصالحه ثبت نام نموده و معاش و حقوق و مزایای یکساله دریافت می کنند و…

 

و در عین حال مصروف دزدی و اعتیاد خود یا انتحار در سرک ها و یا تنظیم مدارک جعلی و تذکره های فاقد هویت برای تصاحب بیش از پیش حقوق و تسهیلات حکومتی هستند. در این میان اندک افرادی که قبلا در گروهک های تروریستی بوده اند کمترین توجه و حمایت دولت را به خود نمی بینند.

 

در بسیاری از موارد با تاسف بسیار، والی، شهردار، فرمانده پولیس و دیگر کارمندان ارشد محلی در جریان این حباب های میان تهی از صفوف عریض و طویل مخالفان مسلح هستند و صرفا برای مصرف بودجه خود اقدام به خیانت و دزدی در برنامه های حکومت و شورای عالی صلح می نمایند.

 

بدین ترتیب است که با سلاح یا بدون تحویل سلاح، افرادی برای حداقل یک سال از معاشات و تسهیلات مخصوص مخالفان مسلح پیوسته به حکومت سوء استفاده می کنند که روند کج دار و مریز چرخه معیوب ناامنی و چنددستگی در میان ملت همچنان به راه نامعلوم و تاریک خود در سراشیبی سقوط ادامه می دهد.