اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هرچند سرچشمه گروهک های تروریستی در افغانستان، استخبارات پاکستان شناخته شده اما جامعه جهانی و در راس آن آمریکا بانی اصلی ایجاد جنگ و وحشت در منطقه است. در این میان طی سال های گذشته برخلاف وعده هایی که پاکستان همواره درزمینه آوردن صلح و ثبات در کشور داده است نیروهای تروریستی به کشور وارد کرده است. حال با مرگ ملا محمد عمر و تعیین ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید گروه طالبان، گروهی که به عنوان بزرگترین گروه مخالف افغانستان است بر سر پروسه صلح چه خواهد آمد؟

 

داکتر آصف بکتاش آگاه سیاسی در برنامه راه حل با اشاره به تحولات اخیر و مخالف بودن ملا اختر منصور با صلح گفت: تحولات اخیر از سیاست های غافلگیرانه دولت پاکستان پرده بر می دارد. ملا اختر منصور 2 سال و 4 ماه رهبری را بر عهده داشته است اما شورای رهبری طالبان بی خبر بوده اند و اگر با خبر بودند فرماندهان خود را در جریان قرارنگذاشته بودند. این سناریو از سوی پاکستان تنظیم شده است و زمانی که تحت فشار قرار گرفت مرگ ملاعمر را افشا کرد.

 

وی افزود: در مذاکرات دور دوم با نمایندگان طالبان، یک هیات با صلاحیت طالبان باید با جانب افغانستان به مذاکره می نشست که همان خود سبب اختلافات در رهبری طالبان شد که در نتیجه مرگ ملاعمر را افشا کردند. دولت پاکستان ناگزیر شد فشار وارد کند بر شورای رهبری طالبان و تا ملا اختر منصور را به عنوان رهبری انتخاب کند. قطعا استخبارات پاکستان در زنده نشان دادن ملا عمر دست داشته است و تنظیم کننده سناریوی نمایشی زنده بودن رهبر طالبان بوده است اما امارات اسلامی با مرگ ملاعمر پایان و حکومت طالبان دیگر پایان یافته است.

 

داکتر بکتاش در مورد پیمودن راه صلح با توجه به وضعیت کنونی گفت: موضوع جنگ و صلح در کشور موضوعی است که 3 بعد کشور، منطقه و جهان را در بر می گیرد. بحرانی که در 14 سال گذشته بر کشور حاکم است محصول رقابت های بزرگ جهانی، منطقه ای و کشورهای همسایه است. در داخل کشور هم برخی از گروه های سیاسی که ابزار استفاده کشورهای همسایه، منطقه و جهان هستند درایجاد این بحران نقش دارند. اگر بخواهیم صلح و ثبات به افغانستان باز گردد باید به حل مسایل در این 3 بعد توجه شود.

 

وی با مرگ ملا عمر و بی خبری گروهی از آنان از مرگ رهبر خود میان رهبران طالب شکافی ایجاد شده است. همچنین مشخص شد که از آنان به عنوان ابزار برای ادامه جنگ و خونریزی استفاده شده است. هرچند گروه های طالبان همه از استخبارت پاکستان تمویل می شوند. البته استخبارت پاکستان خود نیز تطبیق کننده سناریوی برخی قدرت های منطقه ای و جهانی است.

 

آصف بکتاش در مورد گذشتن تاریخ مصرف طالبان در کشور نیز گفت: طالبان پدیده ای بود که به گفته هیلاری کلینتون و بی نظیر بوتو توسط کشورهای آمریکا، انگلیس، عربیستان و پاکستان در کشور ایجاد شد. در حال حاضر نیز تاریخ مصرف این پروژه گذشته است و پدیده جدید دیگری به نام داعش در کشور نفوذ کرده است. داعش نیز همان گروه های افراطی هستند که قبلا در پاکستان ساخته و پرداخته و به درون افغانستان تزریق شده اند ظاهرا بدیلی برای طالبان خواهند بود.