اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکومت افغانستان از آغاز حکومت وحدت ملی همواره دم از ایجاد صلح می زند و ادعا می کند صلح در افغانستان را ایجاد خواهد کرد. تا به حال نشست هایی را هم در این راستا برگزار نموده است. آیا حکومت افغانستان با این تلاش ها می توانند صلح را در افغانستان حاکم کند؟ صلح در چه شرایطی خواهد آمد؟

 

برنا صالحی استاد دانشگاه در برنامه «نگرش» گفت: ما همانطور که در گذشته ها تلاشهای دولت افغانستان را در ارتباط با صلح و مذاکره با طالبان، با پاکستان داشتیم، به صلح و گفتگویی که به صلح پایدار در افغانستان منجر شود نرسیدیم. حالا حکومت وحدت ملی با تلاشهایی که انجام می دهد در بحث صلح و مذاکره تمرکز و بررسی بیشتری نیاز دارد.

 

وی برای رسیدن به صلح مذاکره با پاکستان را ضروری دانسته گفت: ما چاره ای جز مذاکره با دولت پاکستان نداریم، نیروهای مخالف افغانستان، در داخل پاکستان تمویل و تجهیز می شوند و اوضاع را در افغانستان از نظر امنیتی دچار چالش می کنند. در حکومت کرزی، وقتی بحث مذاکره و صلح مطرح می شد یک چارچوب مشخص وجود نداشت. در حالیکه حالا هم وجود ندارد.

 

صالحی در خصوص نشست های برگزاره شده در خصوص صلح افغانستان اظهار کرد: نتیجه این نشستهایی که در خصوص صلح تا به حال برگزار شده اند، می تواند نتیجه ای مشروط داشته باشد. مشروط به اینکه دولت افغانستان چقدر می تواند در داخل، اعتماد سازی کند، چندصدایی را به یک صدایی تبدیل کند، بستگی به این دارد که دولت بعد از این نشست چه برنامه هایی برای موفق کردن روند گفتگوهای صلح با پاکستان و طالبان می تواند در دستور کارش داشته باشد.

 

استاد دانشگاه اظهار می کند که رسیدن به صلح در افغانستان جنبه های مختلفی دارد چرا که جنگ در اینجا جنبه های مختلفی دارد و افزود: در صورتی که پاکستان و آمریکا به این نتیجه رسیده باشند که سیاست پاکستان در قبال افغانستان باید تغییر کند، در این شکی نیست که مابه نتیجه هرچند با مطلوبیت کم می رسیم، شکی نیست که طالبان تنها از جانب پاکستان حمایت نمی شوند که با صلح با پاکستان و مذاکره با آنها جنگ هم تمام شود. بلکه این گروهها از کشورهای عربی نیز حمایت می شوند. بنابراین نیاز به این است که دولت افغانستان با شناخت دقیق بتواند راهکاری عاقلانه برای صلح در افغانستان پیدا کند. دولت افغانستان در حال حاضر نیاز به این دارد که با گروههای که آشتی پذیر هستند همسویی پیدا کند. اگر ما با گروههایی که آشتی پذیر هستند صلح کنیم جنگ با گروههایی که آشتی پذیر نیستند به سادگی کنترل می شود.

 

وی معتقد است آمریکا دم از صلح می زند ولی همچنان اهداف خود را دنبال می کند و افزود: وقتی صلح از سوی قدرتهای بزرگ با این هدف باشد که برای طالبان در مناطقی نزدیک به مرزهای جمهوری اسلامی ایران مناطقی در نظر گرفته باشد و اینها تهدیدی برای ایران باشند، پس به نفع ایران نیست. از یک طرف آمریکایی ها و پاکستانی ها می خواهند صلح کنند و از طرف دیگر افرادی را مسلح می کنند زیر نام داعش به شمال روان می کنند، اینها قابل قبول و پذیرش نیست.

 

صالحی در پایان گفت: حکومت افغانستان اخیراً دو حرف بسیار منطبق با نیاز امروز مردم افغانستان در بحث سیاست خارجی زده است، در موضوع تنش میان ایران و جمهوری حکومت آل سعود گفته اند که ما از این تنش نگران هستیم. یا در بحث مذاکره و صلح گفته اند که ما نباید با خوشباوری حرکت کنیم. اگر این گفته ها را عملی کنند می توان امیدوار به این حکومت بود و فرصت های زیادی در منطقه و فرامنطقه برای افغانستان به وجود می آید.

موضوع : اخبار