اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دومین نشست کشور های قلب آسیا صبح امروز با حضور نمایندگان 48 کشور و سازمان ملل در اسلام آباد آغاز شد.

رییس جمهور اشرف غنی جهت حضور در این نشست صبح امروز به اسلام آباد رفت.

رییس جمهور غنی و نواز شریف این کنفرانس را افتتاح کردند.

 

نواز شریف در این نشست ابتدا به مساله امنیت و دهشت افکنی در منطقه پرداخت و مبارزه علیه گروه تکفیری داعش را به تاکید گرفت.

وی ابراز داشت: وزرای خارجه کشور های آسیا و کسانی که در این کنفرانس شرکت کردند باید چالش های به وجود امده را درنظر بگیرند و در مبارزه با پدیده تروریزم همکاری لازم را به وجود آورند.

 

نواز شریف افزود: صلح در افغانستان به نفع کشور های منطقه است و همچنین مهاجرین افغانستان باید به کشورشان بازگردند تا صلح ایجاد شود.

 

رییس جمهور اشرف غنی نیز با مخاطب قرار دادن اشتراک کننده های این کنفرانس ابتدا از کشور های ترکیه قزاقستان و چین که این کنفرانس را آغاز کردند قدردانی کرده و همچنین از پاکستان بخاطر میزبانی این نشست نیز تشکر به عمل آورد.

 

همچنین از مردم پاکستان که در دهه های اخیر مهاجرین افغانستان را در کشورشان جای داده تشکر کرد و گفت متاسفانه حوادث اخیر و جنگ در پاکستان نیز باعث شده حدود 5 هزار پاکستانی نیز به کشور ما مهاجرت کرده و این مساله مایه نگرانی ما می باشد.

 

اشرف غنی افزود: صلح و ثبات در افغانستان باعث صلح و ثبات در منطقه است.

وی ادامه داد: به زودی افغانستان و پاکستان دو قرار داد انتقال برق از ترکمنستان را امضا خواهند کرد و همچنین مشترکا با ایران و هند بالای بندر چابهار کار می کنیم.

 

رییس جمهور اعلام کرد، کابل به سرعت به اتصال آسیای جنوبی با آسیای مرکزی تلاش می کند.

ما 9 میدان هوایی داریم که می تواند به ترانزیت اقتصادی بین کشور های منطقه تبدیل شود.

 

اشرف غنی در ادامه وارد وضوع فقر زدایی در کشور شده ابراز داشت: تلاش ما این است که فقر را در افغانستان و منطقه به حداقل برسانیم.

 

رییس جمهور کشور به منابع مالی مخالفان اشاره کرده گفت: یک مکانیزم موثر برای قطع منایع مالی تروریستان باید جستجو کرد و رسیدن به صلح به همکاری مشترک کابل اسلام آباد نیاز دارد و بازی های اتهام نمی تواند در روابط ما کارایی داشته باشد.