اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کشور از آغاز حکومت وحدت ملی در هفت ماهی که گذشت شاهد کشمش ها میان رهبران دولت و ناامنی ها و مشکلاتی شد که از این کشمکش ها به وجود آمد. گفته می شود اختلافات دو رهبر همچنان ادامه دارد. در میان این اختلافات گروه داعش در افغانستان خانه کرده و مردم از این همه آشفتگی و ناامنی به تنگ آمده اند. آیا حکومت وحدت ملی برنامه ای برای پایان این جنجالها و مشکلات دارد؟

 

احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب در برنامه «پس از خبر» گفت: در این هیچ جای شکی نیست که در شش ماه گذشته از تشکیل حکومت وحدت ملی تا به حال، مشکلات زیادی در حکومت وجود داشت چرا که حکومت وحدت ملی پدیده ای نو در کشور بود. مخصوصاً تقسیم قدرت در گروههای حکومت وحدت ملی یک سری مشکلات را به وجود آورد. انتقادی که مردم می کنند به جا است. حکومت باید در این شش ماه در خدمت مردم می بود اما وقت زیادی از آن صرف همین مشکلات و کشمکش ها شد. به زودی حکومت وحدت ملی درست می شود. کابینه رای اعتماد از پارلمان می گیرد و مشکلات شش ماه گذشته به نقطه پایان می رسد و مرحله کارهای عملی در کشور شروع می شود.

 

وی در ارتباط با مشکلات پیش روی اصلاحات در حکومت وحدت ملی عنوان کرد: ملت ها در هر کشور به خصوص کشورهای بعد از جنگ به یک حکومت بسیار قوی نیاز دارند. اگر در کشور ساختارهای موازی قدرت به وجود آید، هم حاکمیت ملی تحت تاثیر قرار می گیرد، هم به وحدت ملی ضربه می زند و هم اقتدار سیاسی واحد زیر سوال می رود و این زمینه ساز بحران های بزرگ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در کشور می شود. به همین دلیل بسیاری از کشورهای جهان اجازه نمی دهند که اقتدار سیاسی شان دستخوش معاملات سیاسی یا تقسیم قدرت شوند. حالا که در کشور ما تقسیم قدرت به وجود آمده است، اصلاحات در این حکومت بسیار سخت است.

 

وی در خصوص گفته های داکتر عبدالله در ارتباط با شریک نساختن وی در تصمیم ها اظهار کرد صلاحیت مساوی برای دو رهبر برای تصمیم های سیاسی درست نیست. ما طرفدار این هستیم که تمام پروسه های سیاسی مبتنی بر قانون باشد و یک اراده جمعی را انعکاس دهد که این اراده جمعی بتواند حکومت با اقتدار سیاسی را در افغانستان به وجود آورد. سلسله مراتب اداری هم باید رعایت شود. اگر قرار بر این باشد که دو یا سه قدرت موازی سیاسی تصمیم های مختلف بگیرند مسلما کشور به طرف بحران می رود و این هم قابل قبول برای مردم افغانستان نیست.

 

مسعود در خصوص انتقاد برخی از رهبران مجاهدین از عدم حضورشان در ساختار دولت گفت: این مهم نیست که از چه گروه سیاسی چه تعداد در ساختار سیاسی کشور دخیل باشند. حالا مساله مهم این است که ما چطور کشور را با اشتراک تمام گروه های سیاسی، مذهبی و قومی از یک مرحله بی ثباتی به یک مرحله ثبات برسانیم. این مرحله بزرگ در شرایط سیاسی ما بسیار با اهمیت است. نقش مجاهدین هم با اهمیت است. مجاهدین هم باید تعهدات خود را نسبت به مردم افغانستان انجام دهند اما اینکه حتما همه رهبران جهادی در ساختار سیاست وجود داشته باشند کار بیهوده و غیر لازمی است.

 

نماینده فوق العاده رییس جمهور راجع به راه حل مشکلاتی که در کشور به خاطر کشمکش های سیاسی به وجود آمد عنوان کرد: ما باید صاحب حکومتی شویم که اعتماد مردم بر سر یک دستگاه و بر سر یک نفر جلب شود نه بر سر چند دستگاه موازی. باید صاحب حکومتی شویم که ممصل منافع اکثریت گروههای قومی و اجتماعی در افغانستان باشیم که از دو دستگی نجات پیدا کنیم. ساختار سیاسی که دو گونه کار وجود داشته باشد کشور را به طرف بحران می برد. متن توافقنامه وحدت ملی به این شکل نبوده است که دو محور قدرت در کشور به وجود آید. رییس جمهوری در قانون اساسی کشور ما نهادی است که منافع کشور را تامین می کند و نباید بگذارد که کشور دچار این بحران شود.

 

وی در خصوص کارکرد دولت در مقابله با گروههای مخالف دولت گفت: ما هر روز حدو سی نفر از نیروهای امنیتی خود را از دست می دهیم. این به معنای این است که حکومت در مبارزه ای دوام دار با گروههای مانند طالبان است. این که چرا به نتیجه نمی رسیم باید به دنبال عوامل اصلی آن بگردیم. عوامل اصلی آن هم این است که حکومت اراده جنگ را ندارد، عامل بعدی این است که نهادهای امنیتی ما از لحاظ تجهیزات و تربیت نیروها در حدی نیست که قدرت سرکوب دشمن را در یک عملیات مطلق داشته باشد. در این قسمت ما باید در تلاش ایجاد یک اردوی ملی مجهز باشیم که از حاکمیت کشور دفاع کنند که حکومت وحدت ملی این پلان را در برنامه های خود دارد.

 

مسعود در خصوص پدیده تازه داعش در کشور اظهار کرد: داعش گروهی خارجی است و گروه خارجی آنقدر در بین مردم مشروعیت و محبوبیت پیدانمی توانند کنند که بتوانند حکومت را سقوط دهند. حکومت و مردم افغانستان هم مصمم هستند که در مقابل این پدیده نو مانند طالبان ایستادگی کنند.

موضوع : اخبار