اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روسیه گفته است که گروه داعش دشمن مشترک روسیه و گروه طالبان است و در این زمینه منافع مشترک دارد. ضمیر کابلوف، نماینده ویژه ولادیمر پوتین در امور افغانستان گفته است که با گروه طالبان در ارتباط می باشد و با این گروه تبادله اطلاعات می کند. این در حالی است که دولت افغانستان گروه طالبان را یک گروه شورشی می داند. این رابطه به چه معنی است؟ آیا رابطه روسیه با گروه طالبان به معنی در نظر نگرفتن حاکمیت ملی حکومت وحدت ملی نیست؟ چرا روسیه برای مبارزه با داعش با حکومت افغانستان وارد گفتگو و مذاکره نمی شود و به جای آن گروه طالبان را بر می گزیند؟ آیا صف آرایی های تازه در افغانستان شکل خواهد گرفت؟ در نوشتار کنونی در صدد پاسخ ب پرسش های فوق می باشم. محور اساسی روابط کشور های همسایه افغانستان با گروه طالبان است. گروهی که از نظر حکومت افغانستان یک گروه شورشی و فاقد مشروعیت لازم می باشد. رابطه کشور های همسایه با یک گروه شورشی به معنی زیر سوال بردن وجود حکومت مشروع و مردمی در کابل است.

چندین ماه است که گروه داعش در افغانستان اعلان حضور نموده است و دست به سربازگیری زده است. حضور داعش در افغانستان تهدیدی برای تمام کشور های منطقه از جمله روسیه، ایران، پاکستان، چین و کشور های آسیایی میانه است. موضع حکومت افغانستان در مورد گروه داعش تا حدودی روشن است. حکومت بار ها بر مواضع گروه داعش در ولایت ننگرهار حمله کرده‏اند و سران و اعضای این گروه را به قتل رسانده‏اند. با وجود حملات متعدد اما، حکومت قادر به جلوگیری از فعالیت و سربازگیری این گروه نشده است. به همین خاطر، گسترش دامنه فعالیت داعش و قدرتمند شدن آن باعث شده است که خیلی از کشور های همسایه افغانستان احساس خطر نماید و با گروه های شورشی در افغانستان ارتباط برقرار نماید.

 

جان کمپل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان چندی پیش گفت که گروه داعش در صدد آن است تا ولایت ننگرهار را به پایگاه منطقه‏ای ولایت خراسان بسازد. او از مبارزه جدی در برابر این گروه سخن گفت. اظهارات او می رساند که کشور های غربی از حضور و قدرتمند شدن داعش در افغانستان در هراس است. آن ها با مطرح کردن پروسه صلح در افغانستان به دنبال ختم جنگ و کشیدن خود از جنگ افغانستان بود. حضور داعش می تواند برنامه های آن ها را به هم بزند و آن ها را در افغانستان ماندگار سازد. این خلاف آنچیزی است که آن ها به دنبال شان بودند. با این حال، کشور های عضو ناتو برای مبارزه با داعش حکومت مرکزی را کمک می کند و نیرو های امنیتی افغانستان را تمویل و تجهیز می سازد.

 

برخلاف کشور های عضو ناتو اما، کشور های همسایه همانند ایران، پاکستان و روسیه به دنبال آن است تا با حمایت، تمویل و تجهیز گروه طالبان با گروه داعش در افغانستان مبارزه نماید. در واقع، این کشور ها با ارتباط با گروه طالبان در صدد تبدیل کردن افغانستان به میدان جنگ است. حمایت گروه طالبان برای مبارزه با گروه داعش به معنی شعله ور ساختن آتش جنگ در افغانستان است. زیرا، گروه طالبان مخالف حکومت مرکزی افغانستان نیز هست. آن ها جدا از اینکه با گروه داعش می جنگند، با نیرو های امنیتی افغانستان نیز می جنگند. بنابراین، رابطه این کشور ها با گروه طالبان تأثیری بر وضعیت جنگ و صلح در افغانستان دارد.

 

پاکستان برای سال های سال میزان گروه طالبان بوده‏اند. این کشور همراه با عربستان سعودی مهمترین حامی بیرونی گروه طالبان محسوب می شود. پاکستان تنها در سال های نخست حضور جامعه جهانی در افغانستان نسبت به رابطه خود با گروه طالبان تردید کرد. اما در سال ۲۰۰۳ این کشور یکبار دیگر، روابط خود را گروه طالبان را بازسازی کرد و دوباره به تمویل و تجهیز این گروه پرداخت. ایران، همسایه دیگر ما یکی از کشور های مخالف گروه طالبان بود. ایران همراه با هند و کشور های آسیایی میانه از گروه های مجاهدین در برابر گروه طالبان حمایت می کردند. زمانی که پروسه صلح در افغانستان روی دست گرفته شد و نقشی برای ایران در نظر گرفته نشد. این کشور در صدد برقراری روابط با گروه طالبان بر آمد. گفته می شود که از سال ۲۰۱۲ به این سو، این کشور با گروه طالبان رابطه برقرار نموده است. بعد از حضور داعش در افغانستان اما، رابطه ایران و گروه طالبان جدی تر شده است. این کشور ها با برقراری روابط با گروه طالبان می تواند جنگ در افغانستان را وارد فاز جدید سازد.

 

آنچه باعث شده است که این کشور ها با گروه طالبان رابطه برقرار نماید، مشروعیت سازی این گروه از سوی حکومت افغانستان بوده است. در سال های نخست حضور جامعه جهانی در افغانستان گروه طالبان یک گروه دهشت افکن و تروریست خوانده می شد. حکومت افغانستان ادبیات خود را نسبت به این گروه تغییر داد و این گروه را برادر خطاب کرد. گروه مخالف مسلح خواند. مخالف سیاسی خواند و تلاش ورزید این گروه را وارد گفتگوی صلح نماید. این تلاش ها اگر چه نتیجه ملموس برای مردم و حکومت افغانستان نداشت اما، باعث شد که گروه طالبان برای خیلی از کشور ها مشروعیت بیابد. این مشروعیت را حکومت افغانستان به این گروه داده است. از این جهت، مسئولیت برقراری روابط کشور های همسایه با گروه دهشت افکن و تروریست طالبان تا حدودی به دوش حکومت و نخبگان سیاسی افغانستان می افتد.

 

جدا از اینکه حکومت افغانستان به گروه طالبان مشروعیت داده است مسئله چگونگی فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور نیز مطرح است. رابطه کشور های مختلف با یک گروه شورشی و دهشت افکن می رساند که دستگاه دیپلماسی کشور نتوانسته است میان افغانستان و کشورهای همسایه اعتماد سازی نماید و آن ها را متقاعد سازد که نیروهای امنیتی افغانستان قادر به شکست گروه های دهشت افکن و تروریست می باشد. رابطه کشور های همسایه با گروه های دهشت افکن در افغانستان یک شکست تمام عیار برای دستگاه دیپلماسی کشور است. از این جهت، لازم است که بازنظری جدی به کارکرد دستگاه دیپلماسی کشور صورت گیرد.

 

در آینده اگر روابط کشور های همسایه با گروه طالبان وارد فاز جدید شد ما در هیچ یک از دادگاه های بین المللی قادر به شکایت از کشور های همسایه نمی باشیم. زیرا، ما خود به گروه های دهشت افکن و تروریست مشروعیت بخشیده‏ایم. جدا از این مسئله، ما هیچ گاه از دیپلماسی فعال و چند جانبه برای متقاعد سازی این کشور ها برای کمک به نیرو های امنیتی کشور استفاده ننموده ایم. از این جهت، ما خود محکومیم.

 

در پایان این نوشتار یک بار دیگر باید تصریح سازم که جنگ در افغانستان وارد فاز جدید خواهد شد. کشور های همسایه به صراحت اعلان می دارد که با گروه طالبان رابطه دارد. این روابط منجر به تقویت این گروه ها می شود. تقویت این گروه موجب شدت گرفتن دامنه جنگ در افغانستان میان گروه طالبان و نیرو های امنیتی کشور می گردد. حکومت وحدت ملی باید این مسئله را جدی بگیرد و نگذارد که کشور های همسایه از گروه های دهشت افکن به عنوان ابزار برای دست یابی به منافع خود استفاده نماید.

موضوع : اخبار