اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که ناامنی های نقطه به نقطه و نامنظم که مدون و برنامه ریزی شده و دیکته شده اند؛ بسیاری ولایات مرکزی، شمالی، غربی، جنوبی و شرقی افغانستان را درنوردیده اند بسیاری از ولسوال ها، والی ها، فرماندهان امنیه و نیز پولیس در غفلت یا غلت امکانات گرفتار می باشند.

 

صفحات شمال بعنوان بارزترین و حساس ترین نمونه در دسترس این مدعا، درحالی هر روزه شاهد سقوط ولسوالی ها و تلفات انسانی و امکاناتی است که هم مرز با کشورهای کمونیستی و غنی از منابع سوختی است. در عین حال، کمک ها از امنیت ملی یا به موقع نبوده یا به اندازه.

 

تا چندی قبل که کری خوانی و خط و نشان کشی میان عبدالرشید دوستم و عطا محمد نور برای ارث و میراث پدری شان در بدست گرفتن قدرت مطلق شمال روی موج اذهان عمومی بود؛ تا اینکه بالاخره حزب جمعیت اسلامی و حزب جنبش ایتلاف کردند و شمال تکه تکه نشد!

 

در همین راستا، خبرهایی مبنی بر تشکیل ایتلافی از رهبران احزاب و سران جهادی با محوریت عبدالرب رسول سیاف به گوش می رسد که گویی مجاهدین فارغ از مشغله را گرد اورده تا برای سهم خواهی از ناامنی و امنیت و ناآرامی و آرامش شمال سهمی بگیرند و دست به کار شوند.

 

متاسفانه موقعیت ولایات شمالی افغانستان به گونه ای است که بسیاری را ترغیب به مداخله مستقیم و خودسرانه بدون هماهنگی با دولت می نماید؛ درحالی که اسلحه و ابزارآلات جنگی از مردم ملکی و برخی رهبران احزاب جمع آوری گردید تا از جنگ های داخلی و عملیات خودسرانه جلوگیری شود.

 

اینکه مجاهدانی همچون سیاف و هم پیمانانش مجاهدانی همچون عطا محمد نور و جنرال دوستم را برای تامین امنیت و ثبات شمال کشور قبول ندارند و یا خود را محق در جنگ و دادخواهی و سپس تقسیم غنایم می دانند نکته ای غیرقابل اغماض و فراتر از امروز و فرداست.

 

چیزی شبیه به جنگ های داخلی پس از شکست ارتش سرخ در حال وقوع است و حتی به مراتب بدتر از آن؛ چرا که بازگشت به عقب و کلید زدن دوباره گذشته سیاه و ظلمانی که خود به ظهور طالبان در منطقه انجامید نابخشودنی تر از اولین اشتباه و غفلت سیاسی نظامی است.

 

حکومت مرکزی که با شعار تامین امنیت، حفظ و توسعه ثبات و نیز بهبهود معیشت مردم ملکی روی کار آمده بود، نه تنها نتوانست به وعده های خود جامه عمل بپوشاند که با ناکارآمدی، ضعف و بی اعتنایی نسبت به مرزهای ورای کابل، مردم را برانگیخت تا در قالب نارنجی پوشان، ارتش سبز و امثالهم به میدان بیایند. گناه افکار عمومی به گردن سیاف و نور و دوستم و گناه سیاف و نور و دوستم به گردن اشرف غنی و عبدالله است.

موضوع : اخبار