اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

می توان مدعی شد حکومت تاکنون صدها روزنه امید را کور کرده و هزارها پله ترقی را نادیده گرفته است.

 

درحالی که خبری از نبوغ و بلوغ سیاسی و مسوولیت پذیری و کفایت سران حکومتی ارگ نشین به گوش نمی رسد و همچنان همه در همان معلوم الحالی سابق بسر می برند، کنفرانس ها و نشست های فرامنطقه ای و بین المللی از پی هم می آیند و می روند.

 

در پنجاه و دومین کنفرانس امنیتی مونیخ که با بیش از 600 تن از سران حکومتی و قدرتمندان سیاسی شرکت کننده در حال برگزاری است، رییس جمهور و تنی چند از ارگ نشینان در قالب هیاتی بلند پایه حضور یافته اند و اشرف غنی به زعم خود سخنرانی قرایی داشته است با مضمون همیشگی فرافکنی و نیازمندی!

 

گویی اشرف غنی، حنیف اتمر، صلاح الدین ربانی، محمد همایون قیومی و همه آنانی که در این کنفرانس یا کنفرانس های مشابه پیشین حضور یافته اند؛ به اینگونه اظهار عجز و لابه و دراز کردن دست نیاز و فرافکنی قصور به گردن جامعه جهانی خو گرفته اند و عادت کرده اند.

 

در اوضاع نابسامان امنیتی افغانستان و نگرانی های نامنقطع همسایگان از سرایت تروریسم و ناآرامی به مرزهای مشترک، آیا بهتر نمی بود که رییس جمهور و مشاور ارشد وی، وزیر امور خارجه، مشاور شورای امنیت ملی و دیگرانی که عزم مونیخ کرده اند؛ خطابه ای در خور برای هیات افغانستانی در نظر می گرفتند تا…

 

تا سخنان محمد اشرف غنی سرشار از سرفصل های تکراری و موضوعات همیشگی و بی تاثیر نباشد؟ تا رییس جمهور یک کشور زیر ذره بین، در میان 600 دولتمرد مستمع بین المللی، حرفی جز فروختن مهاجران افغانستانی به دالرهای امریکایی و مارک های آلمانی برای گفتن داشته باشد؟

صدها روزنه امید که کور شد…

فقط کنفرانس امنیتی مونیخ 52 بار برگزار شده است و نشست های بین المللی دیگر نیز ده ها بار تاکنون میزبان هیات به اصطلاح عالی رتبه ی افغانستانی بوده اند؛ با یک حساب سرانگشتی در 600 اشتراک کننده (که هر کدام به نوبه ی خود سکوی پرتاب و فرصت غنیمتی برای ما بوده اند)؛ می توان مدعی شد حکومت تاکنون صدها روزنه امید را کور کرده و هزارها پله ترقی را نادیده گرفته است.

 

با این تفاسیر، رییس جمهور با سخنرانی مضحک و سخنان کلیشه ای خود نه یک فرصت و یک پله را در مونیخ که 600 فرصت و سکو و پلکان را از دست داد و اینچنین است که قمار بر سر منافع ملی و عزت و آرمان های افغانستانی، بیش از پیش قلب آسیا را زیر هجوم لجام گسیخته ی ایتلاف آتلانتیک شمالی له می کند.