اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طی چند ماه اخیر، با شدت گرفتن سرکوب، کشتار، تجاوز و به آتش کشیدن خانه های اقلیت مسلمان روهینگیایی میانمار، بالاخره سازمان ملل یک گزارشگر حقوق بشری به این کشوراعزام کرد.

 

به نقل از رویترز؛ فرستاده حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی وضع اقلیت مسلمانان روهینگیا، سرکوب و بدرفتاری دولت میانمار با قومیت های مختلف وارد یانگون پایتخت اقتصادی این کشور شد.

 

دولت میانمار مدعی است اعضای یک گروه از مسلمانان روهینگیا در روز 9 آکتُبر 9 پولیس میانمار را در چند ایست تلاشی در نزدیکی سرحد بنگلادش در چند حمله همزمان کشتند. به گفته سازمان ملل پس از این حادثه، 86 مسلمان روهینگیایی کشته شده اند و 34 هزار نفر از این اقلیت مسلمان خانه های خود را ترک کرده و به بنگلادش گریخته اند.

 

باشنده گان روهینگیایی اردوی میانمار را مسئول کشتار، تجاوز، بازداشت های خودسرانه و به آتش کشیدن خانه های خود در ایالت راخین می دانند، ایالتی که زادگاه این اقلیت مسلمان است.

 

دولت میانمار به رهبری آنگ سان سو چی که برنده جایزه صلح نوبل است سرکوب روهینگیایی ها را رد می کند و می گوید اردوی ملی در حال مبارزه قانونی علیه شورشیان است.

 

یانگی لی فرستاده ویژه سازمان ملل در میانمار به ایالت راخین، یانگون مرکز تجاری میانمار، نایپیداو پایتخت این کشور، و ایالت شمالی کاچین که اردوی ملی در آن در حال عملیات نظامی علیه چریک های قوم کاچین که خواستار خودمختاری هستند، سفر خواهد کرد.

 

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در میانمار در بیانیه ای نوشته است ” با توجه به اتفاقات چند ماه اخیر جامعه بین المللی باید درباره وضع حقوق بشر در میانمار هوشیار باشد”.

 

سو چی که در زمان حکمرانی نظامیان خود یک محبوس سیاسی بود و در ماه آوریل به قدرت رسید، تین کیاوو یکی از معتمدان خود را من‌حیث رییس جمهور انتخاب کرد. اما سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیایی شک و تردیدهای فراوانی درباره وی و رعایت حقوق بشر در این کشور و همچنین کنترول سوچی بر اردوی ملی به وجود آورده است.

 

دولت میانمار به مسلمانان راخین حق شهروندی نمی دهد و ورود کمک های غذایی و همچنین سفر خبرنگاران به این ولایت ممنوع است.

 

اعتراض مسلمانان مالزیایی و اندونزیایی دو کشور پر جمعیت با اکثریت مسلمان به بحران راخین و کشتار مسلمانان باعث توجه جامعه جهانی به وضع اسفناک مسلمانان روهینگیایی شده است.

 

راپورگر سازمان ملل در میانمار همچنین درباره اوضاع قومیت های “کاچین” و “شان” و درگیری نظامی اردوی میانمار علیه شبه نظامیان این دو ایالت که خواستار خودمختاری هستند تحقیق خواهد کرد.

موضوع : اخبار