اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سی و چهار کشور اسلامی ایتلاف جهانی را علیه تروریزم تشکیل داده اند. این ایتلاف به رهبری عربستان سعودی تشکیل شده است و مرکز آن ریاض می باشد اما این ایتلاف به خاطر مبارزه با تروریزم تشکیل شده است و یا شیوه جدید عربستان برای حمایت از تروزیزم است؟ از سوی دیگر عربستان سعودی به طور رسمی از افغانستان خواسته است که به این ایتلاف نظامی بپیوندد. با توجه به نقش کشورهای عضو این ایتلاف در به وجود آوردن تروریزم به ویژه در افغانستان آیا آنها قصد مبارزه با تروزیزم را دارند؟

 

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «بازنگاه» گفت: مشخص نیست که این ایتلاف باچه هدفی تشکیل شده است. از افغانستان هم تقاضا شده است که به این ایتلاف بپیوندد. جنگی که در سوریه، لیبی و عراق و یمن در جریان است، توسط تروریزم ها جریان دارد. ترکیه که عضو این ایتلاف است متهم به این است، نفت هایی را که داعش از موصول به دست می آورد قاچاق می کند. در واقع کشورهایی که عضو این ایتلاف هستند خود حامیان اصلی داعش هستند. آیا عربستان سعودی که رهبری این ایتلاف را بر عهده دارد واقعاً قصد دارد که علیه تروریزم مبارزه کند یا آن را حمایت کند؟

 

وی در خصوص هدف تشکیل این ایتلاف اظهار کرد: وقتی شصت و دو کشور اروپایی در جنگ سوریه وارد شدند و سرانجام زاده و مولود تفکر سیاسی و نظامی خودشان، کار را به جایی رساند که در پایتخت فرانسه جان صدها نفر را گرفتند. عربستان سعودی هم که می داند تعداد زیادی از شهروندانش در سوریه و عراق به داعش پیوسته اند و ممکن است روزی خود هدف قرار بگیرند و به تنهایی نمی توانند آن را اداره کنند. ممکن است از این جهت و به خاطر این ترس آمده باشند این ایتلاف را به وجود آورده باشند تا بتوانند امنیت خود را تامین کنند. شاید هم پشت پرده این ایتلاف و این موضوع کشورهای بزرگی از جمله آمریکا باشد. چرا که جای سوال است که عربستان اگر می خواهد از جهان اسلام حمایت کند چرا از فلسطین که قبله اول مسلمانان است حمایت نمی کند؟ یا اگر می خواهد با تروریزم مبارزه کند چرا طالبان را به رسمیت شناخته و آنها را تمویل می کند؟ گرچه این پاکستان است که طالبان را مدیریت می کند اما تمویل آن توسط کشورهایی چون عربستان و آمریکا است. اینها تناقضاتی است که در تشکیل این ایتلاف وجود دارد و به سادگی نمی توان از کنار این قضیه گذشت.

 

وی در خصوص نقش آمریکا در این ایتلاف گفت: آمریکایی ها می خواهند یک جنگ روانی را به راه بیندازند برای اینکه زمینه عمومی اذهان مردم افغانستان را آماده بسازند تا از این ایتلاف حمایت کنند تا به شکل اتوماتیک به آن بپیوندد. این بعید است که داعش از کشورهایی چون سوریه و عراق به افغانستان بیاید. پخش این موضوع بیشتر جنبه روانی دارد.

 

ناصری تصمیم گیری در مورد عضویت در این ایتلاف را از وظایف مجلس می داند و می گوید: این موضوع فقط در حیطه تصمیم گیری سران حکومت وحدت ملی خلاصه نمی شود. اگر ما بخواهیم عضویت در این ایتلاف را قبول کنیم، با کدام معیار می توانیم این کار را کنیم؟ با کدام مکانیزم، دستاورد و امکانات؟ از طرف دیگر افغانستان خود دچار مشکل است که همه روزه مورد حمله و تهاجم قرار می گیرد و هر روز قربانی می دهد. از این موضوع که بگذریم، سران حکومت باید بدانند که این موضوع فقط و فقط مربوط به شورای ملی افغانستان می شود. رییس جمهور باید پشنهاد خود را به مجلس نمایندگان بدهد و این مجلس است که در نهایت باید تصمیم بگیرد.

 

وی در پایان گفت: کشور ما نزدیک به دو دهه است که قربانی تروریزم است و هر روز کشته و قربانی می دهد. آنها چرا کمک نکرده اند؟ اشکال متعدد تروریزم در افغانستان وجود دارد و افغانستان هر روز قربانی می دهد. عربستان سعودی به هیچ عنوان قصد از بین بردن تروریزم را ندارد بلکه می خواهد از این طریق خود را توجیه کنند و امنیت خود را تامین کند.