اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تحقیقات آژانس خبررسانی آسوشیتدپرس و سازمان دیده بان حقوق بشر از وجود شبکه زندانهای سری تحت مدیریت امارات در جنوب یمن پرده برداشت که صدها نفر به ادعای وابستگی آنها به شبکه القاعده در این زندانها ناپدید شده اند.

تحقیقات نشر شده در آژانس خبررسانی آسوشیتدپرس وجود دستکم 18 زندان سری در جنوب یمن را مستندسازی کرده است که این زندانها تحت نظر مستقیم نیروهای اماراتی یا تحت نظر نیروهای یمنیِ تحت آموزشِ نیروهای اماراتی اداره می شوند. این زندانها در پایگاههای نظامی، بنادر، برخی میدان هوایی ها و خانه های ویلایی و حتی کـَلـَبهای شبانه قرار دارند.

آژانس خبررسانی آسوشیتدپس اعلام کرده است که راپور های خود را براساس کشته شدن محبوسان سابق و بستگان آنها و وکلا، فعالان حقوق بشری و مسئولان نظامی یمنی تهیه کرده است.

این آژانس خبررسانی افزود که با 10 محبوس سابق، 12 مسئول در دولت یمن (دولت دست نشانده عربستان در یمن) و دستگاه های امنیتی و نظامی آن و نزدیک به 20 نفر از اقارب محبوسان مصاحبه کرده است.

برخی از محبوسان سابق این زندانها شیوه های شکنجه خود را وحشیانه توصیف کرده اند که از جمله، آنها را چشم بسته هفته ها درون یک سطل زباله قرار می داده اند و لت و کوب می کرده اند و برخی را با آتش کباب می کرده اند و به آنها تجاوز جنسی می کرده اند.

براساس این راپور، تنها در شهر المکلا در جنوب یمن حدود 400 نفر بعد از بازداشت، ناپدید شده اند و حدود 1500 نفر نیز در شهر عدن بازداشت شده اند.

پیش از این هشام شرف وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن در شهر صنعا فاش کرد که ایتلاف تحت قومندانی عربستان در شهرها و جزایر یمن زندانهای نظیر ابوغریب و گوانتانامو برای شکنجه اسرا و بازداشت شده گان ایجاد کرده است.

شرف از وجود بازداشتگاه ها و مرکز بازداشت و شکنجه سری زیر نظر متجاوزان سعودی در شهرهای عدن، المکلا و سقطری و نیز در کشتی های جنگی بیگانگان مستقر در دریای سرخ و خلیج عدن پرده برداشت و گفت: در این بازداشتگاه های سری با اسیران و بازداشت شده گان به طور اهانت آمیز برخورد می شود و آنها در معرض انواع شکنجه قرار می گیرند.

وی افزود: کار به همینجا ختم نمی شود زیرا متجاوزان این اسیران و بازداشت شده گان را به نیروهای امنیتی و نظامی خارجی یا گروه های تروریستی تحویل می دهند که جنایتی جنگی به شمار می رود. آنها از جنایت های زندان ابوغریب در عراق و بازداشتگاه گونتانامو الگوبرداری می کنند.

دولت سعودی در قالب ایتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته و زخمی شدن هزاران یمنی، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، بیجا شدن ملیون ها نفر و شیوع مریضی های واگیر دار و قحطی در این کشور منجر شده است.