اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز جمعه به حضور گروه تروریستی داعش در شهر منبج سوریه که از ماه‌ها قبل آنرا اشغال کرده بود پایان داده شد و با فرار اعضایش از شهر منبج به سمت سرحدات ترکیه، شکست دیگری به لست شکست‌های مکررش در سوریه، عراق و لیبیا از آغاز سال ۲۰۱۵ افزود.

همزمان با پیروزی کردهای سوریه در مقابل تروریست‌های داعش در منبج که از هفته‌ها قبل شاهد درگیری شدید میان دو طرف بود، آژانس خبررسانی فرانسه در گزارشی به مهمترین شکست‌های داعش در عراق و سوریه از آغاز سال ۲۰۱۵ تا کنون پرداخته است.

عراق

تکریت- در ۳۱ مارچ ۲۰۱۵ نیروهای عراقی موفق شدند شهر تکریت، مرکز ولایت صلاح‌الدین در ۱۶۰ کیلومتری شمال بغداد را از اشغال تروریست‌های داعش آزاد کنند. آزادسازی این شهر در جریان بزرگترین عملیات اردوی عراق از سال ۲۰۱۴ صورت گرفت.

سنجار- در ۱۳ نووِمبر ۲۰۱۵ نیز نیروهای پیشمرگ کرد توانستند با حمایت هوایی ایتلاف ضد داعش شهر سنجار را از داعش پس بگیرند؛ جایی که داعش از آن من‌حیث مسیر استراتیژیک میان سوریه و عراق استفاده می‌کرد.

داعش در آگِست ۲۰۱۴ این شهر را اشغال کرده و یکی از وحشیانه‌ترین جنایت‌هایش را علیه ساکنان این منطقه که غالبا ایزدی هستند، مرتکب شد. جنایتی که با اسارت بیش از ۳۰۰۰ زن و دختر ایزدی هنوز پایان نیافته است.

رمادی- در ۹ فِبریوری ۲۰۱۶ اردوی عراق شهر سنی نشین رمادی، مرکز بزرگترین ولایت این کشور در ۱۰۰ کیلومتری غرب بغداد را که داعش از مه ۲۰۱۵ آن را اشغال کرده بود، آزاد کرد.

فلوجه- در ۲۶ جون اردوی عراق پس از آغاز حمله‌ای گسترده برای آزادسازی فلوجه، دومین شهر کلان ولایت الانبار و پایگاه استراتیژیک داعش در عراق که به فرار ده‌ها هزار تن از ساکنان آن انجامید، موفق شد شهر را به طور کامل آزاد کند.

سوریه

کیوبانی- در ۲۶ جَنیوری ۲۰۱۵ نیروهای کرد سوریه موفق شدند پس از چهار ماهه درگیری خونین داعش را از کیوبانی در سرحدات ترکیه بیرون کنند. نبرد کیوبانی که جنگی حیثیتی برای دو طرف بود، یکی از سخت‌ترین شکست‌های داعش در سوریه را رقم زد و بسیاری از قومندانان و اعضای تاثیرگذار داعش در شهر کوچک کیوبانی کشته شدند.

تل‌ابیض- اواسط جون ۲۰۱۵ کردهای سوریه که از پیروزی در کیوبانی روحیه‌ گرفته بودند شهر تل ابیض را هم که در سرحدات ترکیه گذرگاهی حیاتی برای تروریست‌های داعش طی بیش‌از یک سال محسوب می‌شد، پس گرفتند.

پالمیرا- ۲۷ مارچ ۲۰۱۶ نیز اردوی سوریه با حمایت طیارات جنگی روسیه و نیروهای حزب‌الله لبنان شهر باستانی تدمر (پالمیرا) را که داعش از مه ۲۰۱۵ آن را اشغال کرده بود آزاد کرد.

منبج- در ۱۲ آگِست ۲۰۱۶ نیز آخرین تروریست‌های داعش از شهر منبج در شمال سوریه فرار کردند. این شهر که محل تقاطع مسیرهای امدادرسانی استراتیژیک داعش بود، پس از دو ماه محاصره توسط نیروهای سوریه دموکرات آزاد شد. شهری که امریکا از آن من‌حیث گذرگاه استراتیژیک تروریست‌ها به اروپا یاد می‌کرد.

لیبیا

سرت- در ۹ جون ۲۰۱۶ و پس از آغاز عملیات “بنیان المرصوص” نیروهای لیبیایی وابسته به دولت توافق ملی لیبیا وارد شهر ساحلی سرت، پایگاه اصلی داعش در لیببیا شدند اما پیشروی این نیروها به دلیل اقدامات تدافعی داعش به کندی صورت می‌گیرد.

در ۱۱ آگِست نیز اردوی لیبیا موفق شد با حمایت هوایی امریکا مقر اصلی قومندانان داعش در سرت را از اشغال تروریست‌ها در آورد اما عملیات برای آزادسازی کامل این شهر ادامه دارد و تاکنون اردوی لیبیا به موفقیت‌های چشمگیری در این خصوص دست یافته است.

موضوع : اخبار