اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مقامات رژیم اشغالگر صهیونیستی از اعلام عیوب سامانه گنبد آهنین خودداری می‌کنند.

پایگاه انترنتی روزنامه الوطن عربستان سعودی در نمبر امروز خود در یادداشتی نوشت: راپور های مطبوعات امریکایی نشان می دهد اردوی اسراییل درباره راکت هایی که از سینا به سمت ایلات در جنوب اسراییل پرتاب شد، پنهان کاری می کند. این راپور ها تایید کردند بیانیه های اردوی اشغالگر افکار عمومی را گمراه می کند تا از انتقادات درباره شکست و کوتاهی ها در این زمینه فرار کند.

روزنامه نیویارک تایمز در راپوری آورده است: گنبد آهنین اردوی اسراییل روز چهار شنبه گذشته سه راکت از هفت راکت پرتاب شده از سینا را که گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش پرتاب کرده بود، رهگیری کرد. اویخای ادرعی سخنگوی اردوی اشغالگر به همین مساله بسنده کرد که سه راکت منهدم شد اما به راکتهای دیگر اشاره ای نکرد.

این راپور می افزاید: گنبد آهنین سامانه هوایی مدافعه سیاری است که شرکت اسراییلی رافائیل آن را طراحی کرده و ماموریتش مقابله با راکتهای کوتاه بردی است که چهار تا هفتاد کیلومتر برد دارد. سامانه گنبد آهنین از رادارهای شناسایی و رصد کننده، اتاق مدیریت جنگها، کنترول و سکوهای پرتاب راکت برخوردار است.

رسانه های غربی که در زمینه های دفاعی صاحب نظر هستند، از انتقاد به این گنبد تردیدی ندارند زیرا به عیوبی اشاره می کنند که به راه اندازی آن مربوط می شود. اصلاح این امر هزینه های سنگینی دارد و هزینه اصلاح یک سامانه که از سه سکوی پرتاب برخوردار است، به پنجاه و پنج ملیون دالر می رسد و قیمت یک راکت نیز حدود چهل هزار دالر است اما این سامانه قادر نیست مانع هاوان های سنتی (ابتدایی) شود. علاوه بر این،نمی تواند هیچ راکتی را در فاصله چهار کیلومتری منهدم کند که این امر به کم بودن فاصله پرتاب راکت مربوط می شود. همچنین این سامانه نمی تواند با راکتهایی که پائین تر از ارتفاع آتشبارها پرتاب می شوند، مقابله کند.

تحلیلگران می گویند بسیار اتفاق افتاده که گنبد آهنین نتوانسته راکتهای پرتاب شده از سینا و نوار غزه را متوقف کند. این راکت ها بارها پرواز خطوط هوایی را در میدان هوایی بن گوریون در سال 2014 مختل کردند. این در حالی است که گنبد آهنین به سبب شهرتی که اخیرا در زمینه توان مقابله با انواع راکتها کسب کرد، مقامات رژیم اشغالگر نمی توانند عیوب این سامانه را آشکارا اعلام کنند.

اردوی اسراییل در آماری رسمی در سال 2015 اعلام کرد نوار غزه سه هزار و سه صد و شصت فیر راکت پرتاب کرد که گنبد آهنین توانست پانصد و هشتاد راکت را منهدم کند. یکصد و پانزده فیر راکت به مناطق مسکونی اصابت کرد، دو هزار و پانصد و چهل و دو فیر دیگر به مناطق خالی از سکنه و یکصد و نوزده فیر نیز به صورت اشتباهی به داخل نوار غزه اصابت کرد.

عیوب سامانه گنبد آهنین، شامل مشکلاتی مربوط به راه اندازی ، ناتوانی در مقابله با راکتهای ابتدایی و ناتوانی در مقابله با راکت هایی است که از ارتفاع پائین پرتاب می شوند.

موضوع : اخبار