اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افغان، اوغان، پتان و… بگذریم!!!
در ماده چهارم قانون اساسی که با نفوذ انگلیسی ها در افغانستان تایید شده، به ملت افغانستان افغان اطلاق گردیده است. در حالیکه مردم غیر پشتون به پشتون ها اوغان یا همان افغان می گویند.

ملت افغانستان متشکل از اقوام تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن، بلوچ، پــــشه اي، نـورستاني، آيماق، عرب، قرقيز، قزلباش، گوجار، بـراهـــوي پشتون و سايـر اقـوام مي باشد. آیا می شود به همه این اقوام بگویید اوغان؟

اگر در جستجوگرهای معروف جهانی کلمه افغان را به جستجو بگیری به یک نوع سگ خاص تربیت شده می رسی! در مراحل بعدی جستجوی کلمه افغان به معنی یک قوم خاص کوچی بر می خوری و در مراحل پایانی به قانون اساسی افغانستان اشاره می شود که به مردم افغانستان افغان اطلاق کرده است.

از همه اینها که بگذریم! متصبان قوم پشتون تلاش داشتند کلمه افغان را بر همه مردم افغانستان تحمیل کنند تا همه ساکنان این کشور به این ذهنیت برسند که افغان هستند، در حالیکه نیستند.

یکی از این سران متعصب پشتون در یکی از شبکه های تلویزیونی کشور برای دومین بار اقوام غیر پشتون در افغانستان را “حرامی” خطاب کرده و کسی هم از سران کشوری بر وی خورده نگرفته است که چرا باعث ایجاد تشنج در میان اقوام می شود. شاید بخاطری که پشتون است؟

حالا از شما اقوام دیگر می پرسیم که چرا پشتون نیستید زیرا بگفته این جناب اگر پشتون نباشید “حرامی” هستید!!!

موضوع : اخبار