اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سربازان آمریکایی یک سال دیگر در میدان جنگ افغانستان رزم می کنند. گفته می شود باراک اوباما در یک تصمیم محرمانه گفته که نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از سال 2014 اجازه ی عملیات گسترده را با توجه به آنچه قبلاً برنامه ریزی شده بود، دارند. این اقدام به نیروهای آمریکایی اجازه می دهد تا حتی پس از پایان سال 2014 که نقش رزمی آنها در افغانستان رسماً به پایان می رسد ادامه ی حضور داشته باشد ودر میدان نبرد افغانستان بجنگند. مقام های آمریکایی می گویند که این تصمیم را اوباما اتخاذ کرد و به ارتش اجازه داد که در صورت نیاز در جریان عملیات نیروهای امنیتی افغانستان برای آنها حمایت هوایی فراهم آورد.

 

جمال الدین بدر والی پیشین نورستان گفت: از هنگامی که آمریکا به بهانه ی از بین بردن تروریزم به افغانستان آمد، چقدر این شعار تحقق یافته است. آیا افغانستان مصون تر از گذشته شده است؟ آیا دولت افغانستان متکی به خود شده است؟ آیا آمریکا روی هدفی که به افغانستان آمده است آن را حاصل کرده است؟

 

وی افزود: مردم براساس واقعیتهای جامعه تصمیم می گیرند. مردم می خواهند کسانی که به اعمال انتحاری متوسل می شوند دست شان از ملت کوتاه شود تا بتوانند نفس آرام بکشند. ما در این وطن خبری غیر از کشته شدن نمی شنویم.

 

بدر عنوان کرد: در سالهای اولیه حکومت انتقالی کمکهای زیاد و بدون حساب کتاب جهانی به افغانستان سرازیر شد. این اتفاق در سالهای حکومت حامد کرزی بود. اما سوال این جا است که چه شد این رییس جمهور کرزی موضع خود را در برابر آمریکا و سیاست ها و نحوه ی جنگ در افغانستان تغییر داد؟

 

جمال الدین بدر در باره حملات انتحاری نیز اظهار داشت: در انتحاری های که هر روز در افغانستان صورت می گیرد، آمریکا عکس العملی نشان نمی دهد. اردوی ملی هم مقصر نیست. چرا که آنها فقط شش ماه آموزش مقدماتی می بینند و به سنگرهای داغ و به خطوط مقدم جنگ می روند و کشته و زخمی می دهند. در حالیکه که در کشورهای دیگر سالها آموزش می بینند. اردوی ملی تجهیزات هم ندارند و از نگاه روانی نیز حمایت نمی شوند. چرا که هیچ کس نمی داند که وقتی وطنداران در جنگها کشته می شوند، پولیس اردوی ملی کشته می شود برحق هستند یا نیستند، در راه خدا کشته می شوند یا نمی شوند.

 

وی با تاکید بر حضور علمای دینی در حکومت گفت: حکومت باید حاکمیت دینی داشته باشد که ندارد. جنگ در افغانستان قربانی می دهد. آمریکا ادعا می کند که برای تامنین امنیت آمده است. پس این وضعیت برای چیست؟

موضوع : اخبار