اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این سیزده سالی که از حضور پنجاه کشور خارجی در کشور ما می گذرد، بارها و بارها مشاهده شده که کشورهای خارجی مصروف حیف و میل کردن کمکهای بین المللی به بازسازی افغانستان هستند، بدون اینکه کسی بخواهد پیگیر این کوتاهی ها، اختلاس ها و کلاهبرداری ها باشد.

 

به طور نمونه موسی خان اکبر‎زاده سرپرست ولایت غزنی اعلام کرده موسسه (سی. سی. آی) در پروژه‎های اخیر خود در این ولایت 3 میلیون دالر اختلاس کرده است.

 

موسسه سی. سی. آی زیر نظر اداره توسعه‎ آمریکا (یو. اس. آی. دی) کار می‌کند و پول‌های کمکی را در پروژه‎های توسعه‎ای در چندین ولایت افغانستان به مصرف می‎رساند. بنا به گفته ی جناب اکبرزاده این موسسه در قراردادهای اخیر اختلاس‎های بزرگی انجام داده و در برخی پروژه‎ها که مقداری کمی پول مصرف کرده مبالغ را بالاتر نوشته و حساب کرده است.

 

ظاهرا این موسسه برای مناطق مقر، گیلان و قره‎باغ ولایت غزنی کمک‎های توسعه‎ای از نهادهای بین‎المللی جمع‎آوری کرده و در این مناطق اقدام قابل توجهی انجام نداده است. به طور مثال یکی از پروژه‎هایی که این موسسه در ولایت غزنی اجرا کرده پروژه بازسازی یک جاده بوده که بیش از 8 هزار دالر در آن مصرف نشده اما این موسسه آن را 80 هزار دالر نوشته و محاسبه کرده است.

 

این مقام ارشد غزنی در ادامه گفت: موسسه سی. سی. آی از 18 ماه قبل در 3 منطقه ولایت غزنی مشغول کار بوده و اما تاکنون جواز کار ندارد. با وجود آن که مقامات غزنی خواستار ارایه جواز توسط این موسسه شده اما این موسسه تاکنون جواز خود را ارایه نکرده و همچنین بررسی عملکرد این موسسه نشان می‎دهد که 10 درصد بودجه دریافتی را مصرف نکرده و اقدامات موثری نیز نداشته است.

 

سرپرست ولایت غزنی در ادامه گفت: موسسه سی. سی. آی مدعی شده که در 3 منطقه ولایت غزنی آموزشگاه‎های نجاری، خیاطی و سواد آموزی برگزار کرده و در بخش‎های ایجاد آموزشگاه‎ها، روابط و همکاری میان دولت و ملت و بازسازی فعالیت می‎کند. در حالی که هیچ یک از این ادعاها صحیح نیست و بررسی‎ها نشان می‎دهد که این موسسه هیچ اقدامی انجام نداده است.

 

این در حالی است که موسسات خارجی در کشور ما طی چندین سال گذشته بارها متهم به اختلاس‎های بزرگ شده و اثبات گردید که اکثر این موسسات بودجه را به صورت مناسب مصرف نکرده و آنها را اختلاس می‎کنند و کسی نیست که از آنها در این زمینه بازپرسی کند یا آنها را به دادستانی بکشاند این هم نوعی از مصونیت نیروهای خارجی در کشور ما است. که به حمدالله در دولت وحدت ملی این مصونیت بیشتر هم خواهد شد.

 

به طور قطع و یقین بسیاری از پول‌های هزینه شده در کشور ما عاقلانه نبود. چه مصارف خارجی ها و چه آن مواردی که نیروهای داخلی آنها را اجرا کرده اند. مدرسه ساخته شد که خراب شد، شفاخانه ساخته شد که داکتری نیست که از آن استفاده کند، جاده ساخته شد که از بین رفت. میلیارها دالر در کشور هزینه شد، اما هیچ چشم انداز روشنی هنوز وجود ندارد.

 

و همه ی اینها فقط بخاطر نبود یک دلسوز و مدیر در راس کشور بود. در این میان فقط شرکتهای خارجی، اینجوها و مزدوران غربیها به نان و نواهای بسیار رسیدند و سهم مردم از این همه پول هیچ بود و هیچ.