اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مذاکرات ایران و امریکا همچون مذاکرات افغانستان و طالبان برای تغییر تاکتیک در برابر مخالفان و دشمنان و رقبایی است که از جنگ راه به جایی نبرده اند. اگر جنبه اقتصادی در مذاکرات 1+5 در محوریت قرار داشت در مذاکرات شورای عالی صلح نیز جنبه امنیتی محوریت دارد.

 

 

این روزها در بسیاری از کشورهای منطقه و جهان اعم از غرب و شرق شامل کشورهای ذی نفع و متاثر از توافق نهایی هسته ای میان ایران و امریکا، صحبت ها و هم اندیشی ها حول این محور است که خط مشی و دیپلماسی خود را چگونه در این راستا تنظیم نمایند.

 

افغانستان نیز به دلیل هم مرز بودن با ایران و اشغال توسط امریکا جزو کشورهای اولویت دار و رتبه اول در این مساله است که بتواند چگونه منافع خود را در راستای صلح تهران واشنگتن تنظیم کند که کابل در محوریت قرار بگیرد اما وجه دیگر قضیه را هم نباید نادیده انگاشت.

 

اگر مذاکرات 12 ساله ی ایرانی ها و امریکایی ها در راس اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد متشکل از 6 کشور را برای رویگردانی از جنگ روانی و جنگ نرم و وضع تحریم ها و رقابت ها علیه یکدیگر به سمت صلح و گفتگوی تمدن ها و توافقات ضمنی یک الگو بدانیم بنابراین…

 

بنابراین می شود مذاکرات حکومت مرکزی با مخالفان مسلح در افغانستان را به نحوی از این توافق تحسین برانگیز ایران و امریکا کپی برداری کرد که آن را تسریع بخشد و تسهیل نماید.

 

تفاوت ها: مذاکرات تهران و واشنگتن در قالب گروه 1+5 با موافقت ضمنی و اطلاع و آگاهی مردم و جلب نظر مثبت افکار عمومی بود، با نقش فعال خود طرف های ایرانی و بدون حاشیه رفتن های بی مورد یا اعطای باج های خارج از عرف یا اجازه دخالت به دیگر کشورها.

 

مذاکرات حکومت با طالبان در قالب شورای عالی صلح با موافقت ضمنی و اطلاع و آگاهی مردم و جلب نظر مثبت افکار عمومی نبوده و نیست و صداهای مخالف بسیاری به گوش می رسد؛ طرف های افغانستانی نقش منفعل دارند، حاشیه سازی می کنند و باج می دهند و دیگر کشورها هم که دخیل هستند.

 

مذاکرات تهران و واشنگتن از ابتدا دارای برنامه مشخص و مدون، چارچوب مشخص و با کمک گرفتن از برترین نخبه های دانش هسته ای و استراتژی و سیاست خارجی و اقتصادی بود و همه نشست ها و مذاکرات اطلاع رسانی می شد و دارای زمان و مکان معین با گروه معین بود.

 

مذاکرات افغانستان و مخالفان مسلح در بحبوهه ای به پیش می رود که هرچه پیش آید خوش آید، چارچوب و برنامه خاصی در دست ندارد، شورای عالی صلح متشکل از ریش سفیدان و برخی گردن کلفت های گماشته شده است و نخبگان سیاسی و فعالان مدنی در آن جایی ندارند؛ نشست ها عموما پنهانی، بدون زمان و مکان از قبل تعیین شده و با گروه های مختلف است.

 

شباهت ها: مذاکرات ایران و امریکا همچون مذاکرات افغانستان و طالبان برای تغییر تاکتیک در برابر مخالفان و دشمنان و رقبایی است که از جنگ راه به جایی نبرده اند. اگر جنبه اقتصادی در مذاکرات 1+5 در محوریت قرار داشت در مذاکرات شورای عالی صلح نیز جنبه امنیتی محوریت دارد.

موضوع : اخبار