اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هفته ها از سقوط سهمگین و فاجعه بار قندوز با قربانی شدن و تلفات مردم ملکی و اردوی ملی می گذرد اما هنوز هم خبرها و شایعه پراکنی ها از یک سو و واکنش ها و عکس العمل ها از سوی دیگر نسبت به عملکرد مسوولان و منسوبان امنیتی و دولتی ادامه دارد.

 

در واقع در افغانستان جنگ زده و درگیر با طرفهای خارجی و مزدوران داخلی که هریک به منافع شخصی و سلایق قومی نژادی خود مصروف اند؛ رسیده گی و سروسامان دهی به تلفات و تبعات درازمدت و میان مدت سقوط یک ولایت بزرگ و حایز اهمیت ماه ها به طول می انجامد.

 

پس از اینکه محمد اشرف غنی دو بار به قندوز سفر کرد و بار نخست صرفا به نظارت و کنترل اوضاع بر حسب شواهد و قراین مشغول شد و بار دیگر تمامی منسوبان امنیتی و اردوی ملی و پولیس را از کار برکنار نمود؛ انتقادات و اعتراضات و نگرانی ها شکل تازه ای به خود گرفت.

 

در واقع این چنین برخوردها و تصمیم گیری های افراط و تفریط گونه و فاقد مدیریت بحران، تاکنون نه تنها ولایتی زخم خورده و بازپس گیری شده را به سامان نرسانده که حتی ولایت بزرگ دیگری همچون هرات را به علت اخراج ناگهانی والی و ولسوال ها و قوماندان امنیه اش از پا انداخته است.

 

بازداشت یک گروه 11 نفری نقاب پوش منسوب به شبکه تروریستی جندالله در ولسوالی خان آباد قندوز شاهدی بر این مدعا است که دستگیری سربازان جزء و برکناری دسته جمعی مقامات محلی، صرفا راه را برای تاخت و تاز و پس لرزه های ناتمام ولایت سقوط کرده باز تر و هموارتر می کند.

 

این درحالی است که بودجه اختصاص یافته برای ترمیم و مرهم نهادن بر آلام مردم ملکی و سازه های ملی این ولایت، شامل ولایات دیگری همچون بدخشان، تخار و بغلان نیز می گردد و به زعم شکریه پیکان، وکیل سابق پارلمان، چیزی از 86 میلیون دالر در قندوز باقی نمی ماند.

 

از سوی دیگر، ایجاد کمیته حقیقت یاب برای بررسی عمق فاجعه و میزان تفلات مالی و تسلیحاتی در قندوز، تنها سرپوش ارگ ریاست جمهوری در پایتخت بر بی اعتنایی و بی کفایتی نسبت به سقوط ولایتی بوده است که پس لرزه های ناامنی و ناآرامی اش همچنان ادامه دارد.

موضوع : اخبار