اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مذاکرات صلح و مبارزه مشترک با تروریزم به وسیله افغانستان با پاکستان هم اکنون به یاس برای ما تبدیل شده است. پاکستان تحرکات خود را در سرحدات مرزی به خصوص در خط دیورند افزایش داده است. با ادامه تیرگی روابط افغانستان با پاکستان سرنوشت افغانستان چه خواهد شد؟ چرا پاکستان در حرف ها و وعده های خود صادق نیست؟

 

جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی در برنامه «خط کابل» گفت: کسانی که در عرصه سیاست افغانستان کار می کنند باید پاکستان شناسی بخوانند و پاکستان را از زوایای مختلف مطالعه نمایند. پاکستان از نظر توانایی، ظرفیت انسانی، سیاست گذاری های استراتژیک در سطح منطقه و چگونگی ساختارهای درونی قدرت سیاسی باید برای سیاست مداران ما شناخته شود. از دوران مجاهدین به بعد ما همیشه دچار ضعف شناخت با پاکستان بوده ایم. شاید پاکستان شناسی بتواند چاره کار افغانستان باشد. ما در سیاست گذاری های خود با پاکستان استراتژی معینی را دنبال نکرده ایم که منافع ملی افغانستان را برجسته سازد. به همین دلیل در سیاست های مقطعی گاهی همین حالت های زیگراکی و تغییر موضع در مقابل این کشور به وجود آمده است.

 

وی در خصوص سیاست حکومت گذشته در قبال پاکستان اظهار کرد: در زمان رییس جمهور کرزی در بسیاری موارد وی روابط نیکی با پاکستان داشته است حتی زمانیکه حنجال های هند بالا گرفت، گفته بود که برای من پاکستان اولویت دارد و اگر درگیری باشد در کنار پاکستان هستیم اما پاکستانی ها همان زمان هم فقط به دنبال منافع خود بودند.

 

کوهستانی سیاست های حکومت فعلی را در قبال پاکستان اینگونه تشریح کرد: رفتارهایی هم که حکومت افغانستان در طی نه ماه اخیر داشته نوعی سیاست تضرع آمیز بوده است. شاید به زعم رییس جمهور این برخورد کاری برای پایان دادن به جنگ بود اما پایان دادن به جنگ و تامین منافع ملی باید از یک اقتدار صورت بگیرد و تا زمانی که این اقتدار در سیاست خارجی ترسیم و تمثیل نشود هیچ کس برای ما بهایی قایل نمی شود. ما ابتدا باید برخی از مشکلات خود را حل نماییم و بعد از آن به پاکستان حرف اول و آخر بزنیم.

 

این آگاه نظامی معتقد است باید سیاست خارجی خود را در قبال پاکستان جداگانه تعریف کنیم و افزود: ما باید در سیاست گذاری وزارت خارجه در قبال پاکستان بحثی جداگانه داشته باشیم. چرا که سطح مشکلات ما با سایر همسایه ها بسیار محدود است. با ایران اختلافات کمی داریم، اختلافات مرزی ما کم است و مشکلاتمان محدود است، با کشورهای آسیای میانه مشکل جدی نداریم، با کشور های دور دست هم دچار مشکل نیستیم. تمام مشکلات ما با پاکستان است. ما باید در چارچوب سیاست خارجی افغانستان تمامی ظرفیت ها و امکانات را برای سیاست گذاری پاکستان به کار بریم.

 

وی ادامه داد: ظرفیت و توانایی های پاکستان را در نظر بگیریم چرا که پاکستان به عنوان یک کشور متقدر و دارای یک ارتش قدرتمند و دارای انرژی اتمی و راکتی است. کشوری بیش از سیصد میلیون جمعیت و دارای زیرساخت های اقتصادی است. کشوری است که فقط برای ارتش آن سیصد و شصت میلیارد دالر زیر ساخت اقتصادی دارد و مخارج ارتش از خودش تامین می شود و با چنین کشوری یک مرز بسیار طولانی داریم. همه این موارد را از پاکستان در نظر گرفته و سیاست های خود را تنظیم کنیم.

 

کوهستانی معتقد است پاکستان نه تا به حال و نه در آینده با افغانستان صادق نخواهد بود و در این رابطه تشریح کرد: ما می توانیم بخشی از معضلات و بحران موجود را مدیریت کنیم. در بسیاری از موارد دیگر، ما به زمان احتیاج داریم که بتوانیم به آن مدیریت برسیم و قضایا را حل کنیم. حکومت باید یک نوع هم صدایی را به وجود آورد تا هماهنگ عمل کنیم. هم اکنون در بخش های مختلف کشور ما نسبت به پاکستان دیدگاه های متفاوت وجود دارد. ما هنوز به پاکستان به دیده شک و تردید نگاه می کنیم، پاکستان هنوز در هیچ عرصه ای صداقتش را به ما نشان نداده و شاهد هیچگونه عملکرد صادقانه پاکستان مخصوصاً در این مدت نه ماهه حکومت وحدت ملی نیستیم. به افغانستان وعده های زیادی سپرده شده است و تفاهمنامه استخباراتی با آنها امضا کرده بودیم اما شاهد هیچ اقدام مثبتی از جانب پاکستان نبوده ایم، بلکه شاهد تشدید بحران امنیتی در کشور بوده ایم.

 

وی مقصر این ناامنی های اخیر را پاکستان دانسته و گفت: هم اکنون پاکستانی ها تمام رهبران طالبان را تحت فشار قرار دادند که به افغانستان بیایند. اکثریت والی ها، ولسوال ها، فرماندهان طالبان، از قندهار تا شمال افغانستان وارد جنگ شده اند. تمامی خارجی هایی که سال ها پاکستان مهمان داری آنها را کرد، چه از آسیای میانه، بنگلادش، چین و سین کیان درعملیاتی که در وزیرستان شمالی صورت گرفت، وارد افغانستان شدند ما نتوانستیم این بحران را مدیریت کنیم و اوضاع اینگونه شد.

 

کوهستانی در پایان گفت: نیروهای سرحدی ما محدود است. پسته های ما به اندازه کافی برای نظارت وجود ندارد. وقتی پاکستان اقداماتی را انجام می دهد با واکنش ما روبه رو می شود. ما تعریف درستی نداریم و نشانه های سرحدی ما از بین رفته است. سال ها است که ما نشانه های سرحدی خود را از دست داده ایم. ما به ثبات در افغانستان نیاز داریم و تا زمانی که این ثبات به افغانستان بازنگردد ما نمی توانیم کشور را به جای خوبی برسانیم.

موضوع : اخبار